aA
Savo būstu besirūpinantys lietuviai net negalvodami medinius langus su orlaidėmis iškeičia į plastikinius, kurie pasižymi geru sandarumu. Tačiau ekspertai įspėja: tokia langų savybė gali sutrikdyti vėdinimą ir taip sukelti pelėsį. Jis ne tik skleidžią nemalonų kvapą, bet ir prisideda prie odos, nagų bei onkologinių ligų atsiradimo. Todėl ruošiantis daugiabučių renovacijai būtinai reikėtų apie tai pagalvoti.
Langus reikėtų rinktis atsakingai
Langus reikėtų rinktis atsakingai
© Fotolia nuotr.

Rekomenduoja langus su orlaidėmis

Atliekant daugiabučių renovaciją, be kita ko, keičiami ir seni langai, kurie gyventojams kelia labai daug rūpesčių. O svarbiausia, kad per juos į aplinką išeina labai daug šilumos. Dėl to brangsta šildymas.

Šiuo metu pagrindinis renovacijos kriterijus – kokybė. Todėl verta paanalizuoti, kokius langus rinktis, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas. Vienos langus gaminančios bendrovės Marketingo ir pardavimo vadovė Laura Liekytė teigė, kad seni, mediniai langai yra nesandarūs, praleidžia ir išleidžia orą. Būtent dėl tos priežasties klientai mieliau renkasi plastikinius, kurie pasižymi dideliu sandarumu. Moteris tikino, kad dėl tokios plastikinių langų savybės būtina pasirūpinti būsto vėdinimu.

„Susikaupusi drėgmė sudaro sąlygas daugintis pelėsiniams grybeliams, kurie skleidžia nemalonų kvapą, palieka tamsias dėmes ant sienų ir lubų. Tinkamas patalpų vėdinimas leidžia atnaujinti orą, pašalinti vandens garų perteklių ir išvengti drėgmės kondensavimosi ant langų stiklų“, - informavo moteris.

Kaip yra žinoma, žiemos metu arba lyjant stipriam lietui nėra labai patogu atidaryti langus vėdinimui. Pasak L. Liekytės, minėtų bėdų pavyks išvengti, jei langai bus komplektuojami su vertikaliosiomis orlaidėmis, kurios naudingos ir dėl kitų priežasčių.

„Orlaidės sumažina langų rasojimo tikimybę dėl garų kondensacijos, taip pat iš lauko pusės įmontuotos grotelės apsaugo patalpą nuo lietaus, o iš kambario pusės įmontuotas tinklelis neleidžia į kambarį patekti vabzdžiams“, – apie orlaidžių privalumą kalbėjo įmonės atstovė.

Grėsme susirgti onkologinėmis ligomis

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) vyresnysis mokslo darbuotojas, Polistireninio putplasčio asociacijos prezidentas dr. Česlovas Ignatavičius pabrėžė, kad orlaidžių funkcija yra labai svarbi: pro jas patenka oras, kuris pastoviai vėdina patalpą.

„Jei gyventojai renovacijos metu įsistato langus be orlaidžių, taip yra sutrikdoma vėdinimo sistema ir būtent dėl to galime sulaukti blogo rezultato – pelėsinių grybų. Žmonės dažnai galvoja, kad jie veisiasi dėl to, kad blogai apšiltintas namas, tačiau jų atsiradimo priežastis yra būtent sutrikdyta vėdinimo sistema“, – teigė vyras.

Mokslininko teigimu, pelėsiniai grybai gali atsirasti per tris ar penkias paras, taip sukeldami odos, nagų ar net onkologines ligas.

„Nepamirškite, kad ypač jautrūs yra vaikai, jie labai greitai pasigauna bakterijas“, – priminė mokslininkas.

Č. Ignatavičiaus nuomone, langų bendrovės siūlo įvairius langus, tačiau patys klientai pasirenka langus be orlaidžių dėl geresnės kainos arba dėl žinių stygiaus. Vyras teigė, kad langų bendrovių darbuotojai visada turėtų informuoti pirkėjus apie orlaidžių funkciją ir svarbą. Pašnekovo pastebėjimu, dažnai gyventojai mano, kad lango atidarymas prilygs orlaidžių funkcijai, tačiau taip nėra.

„Orlaidė gali būti atidaryti visą parą, o dažnai atidarinėti langą nei patogu, nei įmanoma, pavyzdžiui, žiemą, kai iš karto pakinta oro temperatūra“, – teigė vyras.

Turi pasirūpinti projektuotojai

Mokslo atstovas rekomendavo, kad atsiradus pelėsiniams grybams languose reikėtų juos nedelsiant naikinti. Tą galima padaryti naudojant fungicidus, kurių galima įsigyti ūkinių prekių parduotuvėse. Vyras patarė, kad minėtą bakteriją galima naikinti su skalbimo milteliais ir net alkoholiu. Tiesa, iš pastarojo sąrašo geriausiai tiktų degtinė. Tačiau jei gerai pasirinkti langai, po renovacijos tokių priemonių griebtis tikrai nereikės.

Mokslininkas priminė, kad pagal statybų įstatymus, ruošiant pastatų projektus renovacijai projektuotojas turi nurodyti vėdinimo sistemą: kaip oras pateks į patalpą ir pro kur išeis.

„Kai kurie statybininkai savavališkai, per daug nesidomėdami siūlo pigesnius langus“, - kalbėjo mokslininkas.

Pasak pašnekovo, tokiu atveju, jeigu sumontuojami langai yra be orlaidžių, vertėtų pasidomėti, kaip yra išspręstas vėdinimo klausimas.

„Kai kuriuose būstuose yra rekuperatorius. Tai - patalpų sienose įmontuotas aparatas (vamzdis) per kurį vyksta vėdinimas“, - teigė Č. Ignatavičius.

Pašnekovas pasakojo, kad prieš kelis dešimtmečius buvo projektuojami ir statomi tokie namai, kuriuose langai numatyti su orlaidėmis.

Mokslininkas ragino atkreipti dėmesį į tai, kokius renkamės langus ir pagalvoti apie savo vaikus bei anūkus.

Projektas „2000 renovuotų daugiabučių“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mokytojos papasakojo, kaip iš tiesų atrodo nuotolinis ugdymas: krūvis lenkia sveiko proto ribas (12)

Nuotolinis mokymas Lietuvos mokykloms jau ne naujiena, tačiau pedagogams vis dar lieka iššūkiu....

Dėl COVID-19 Vokietija svarsto drastiškas priemones (109)

Vokietijos vyriausybė svarsto praktiškai visiškai sustabdyti skrydžius į Vokietiją, kad...

Profesorius – apie prezidento sprendimą dėl Linkevičiaus ir Karoblio: aš nepamenu tokios praktikos (452)

Prezidentas Gitanas Nausėda atsisakė ambasadoriais Briuselyje ir Vašingtone skirti buvusį...

Tokio sniego dar nematėme: yra rajonų, kur medžiai griūva ant kelio kas 10 minučių (165)

Kone parą laiko sniego išbandymą kenčia dalis Lietuvos, o viena sudėtingiausių situacijų –...

Daktaras Strioga nurodė, kam labiau tikėtini šalutiniai COVID-19 vakcinos poveikiai (196)

Vakcina nuo COVID-19 , kaip ir bet kuris kitas skiepas, gali turėti šalutinį poveikį , ir tai...

Gausiai sningant keliuose automobiliai vienas po kito atsiduria grioviuose, trankosi į medžius (74)

Tebesitęsiant snygiui , Vilniaus, Alytaus ir Kauno apskrityse antradienį nuo kelio nuvažiavo...

Įtampai dėl vakcinų augant – britų įspėjimas Europos Sąjungai: tai ne tas kelias, kuriuo reikėtų eiti (91)

Europos Sąjungos (ES) priešprieša su „AstraZeneca“ dar labiau suintensyvėjo, kai Vokietija...

Lietuviai ir toliau dalijasi sąmokslo teorijomis: įtikėjo melu, kad vakcinacija yra genocido įrankis (99)

Prieš skiepus priešiškai nusiteikę asmenys ir toliau dalinasi klaidinga informacija apie vakcinas...

Ilgai nebendravusių brolių santykiuose – rimtas pokytis: princai Williamas ir Harry ėmė taisyti atšalusį ryšį

Brolius siejantį ryšį sunku nutraukti. Po ne vieno pranešimo apie rimtai susipykusius princą...

„Ryto“ naujokas gimtinėje nebuvo ketverius metus: reikės padirbėti ties lietuvių kalba

Rapolas Ivanauskas antradienį Vilniaus oro uoste pasirodė vilkėdamas legendinius marškinėlius su...