Panaršius internete galima rasti nemažai nuogąstavimų dėl techninio daugiabučių renovacijos aspekto. Viena dažniausiai pasitaikančių baimių – statybinių medžiagų kokybė. Ne paslaptis, kad statybų neišmanančiam žmogui tikrai nėra lengva susigaudyti tarp įvairių statybos medžiagų pavadinimų ir jų kiekio, juolab įvertinti, ar jos tikrai kokybiškos ir atitinkančios reikiamus standartus.
Statybų brokas
© G. Butkaus nuotr.

Apie tai, ar renovacija tikrai gali būti vykdoma naudojant nekokybiškas medžiagas ir kas bus atsakingas už galutinį atnaujinimo rezultatą, sutiko pasikalbėti du statybų bendrovių atstovai, nebe pirmus metus kasdien renovuojantys daugiabučius.

Teoriškai galimybių yra visokių, bet...

Galimybė, kad į renovuojamo namo statybų aikštelę pateks „neatpažintos“ statybinės medžiagos be etikečių, ekspertų teigimu, yra labai maža. Panevėžyje dirbančios statybų įmonės vadovas sako, jog sunkiai įsivaizduoja, kad toks dalykas galėtų nutikti net teoriškai. Bet Telšiuose veikiančios statybų bendrovės inžinierius tokios galimybės visiškai atmesti neskuba – vykdant renovaciją gali pasitaikyti ir žmogiškųjų klaidų.

„Dažnai dirbama pagal tam tikrą sistemą, o tai kaip receptas, kuriame iš anksto numatyti visi reikalingi komponentai – nuo klijų iki tinko. Antras dalykas – labai sunku įsivaizduoti, kad save gerbianti statybų įmonė galėtų šitaip tyčia rizikuoti. Juk visos medžiagos turi būti sertifikuotos, atitikti europietiškus standartus ir visa tai bet kada gali būti patikrinta. Trečia – kiek teko susidurti su technine renovacijos priežiūra, ji visada kokybiška. Į kai kuriuos dalykus iš mūsų, statybininkų, perspektyvos žiūrima net per smulkmeniškai. Bet yra kaip yra. Ir faktas tas, kad viskas nuolat nuodugniai tikrinama", - aiškino pašnekovas.

Ar statybinės medžiagas gali patikrinti kiekvienas?

Abu pašnekovai nurodo, kad statybinės medžiagos, jų pavadinimai, gamintojai bei kiekis užrašomi parengtame techniniame darbo projekte, su kuriuo, panorėjęs, gali susipažinti kiekvienas atnaujinamo daugiabučio gyventojas.

„Šiame projekte išvardyta, kokie turi būti klijai, plokštės, poliesteris ir t. t. Be to, visi darbai vyksta dienos metu, statybinės medžiagos paprastai būna lauke, niekas nieko neslepia, todėl kiekvienas gyventojas, norėdamas įsitikinti, ar viskas tvarkinga, gali prieiti ir pamatyti etiketę. Ypatingai šituos dalykus lengva patikrinti tiems, kas bent kiek išmano statybas“, – sako statybų įmonės vadovas.

Tačiau Telšių statybos įmonės inžinierius perspėja, kad „teisingos“ etiketės nebūtinai yra kokybiškų statybos medžiagų garantas: „Visų pirma reikia atsiminti, kad statybinių medžiagų reklama – tai dar ne jų techninė charakteristika. Todėl pasiskaičius reklamos, tikėtis, kad viskas laikys „amžinai“, nereikėtų. Pagaliau, reikia atsižvelgti ir į Lietuvos klimatą. Bet apie šiuos dalykus gerai nusimano rangovai, kurie fantastiškų pažadų paprastai nedalija. Antras svarbus aspektas, tai – iš ko ir kaip perkamos statybinės medžiagos. Jeigu tai patikimi tiekėjai ir gamintojai, tuomet viskas gerai. Tačiau gali pasitaikyti atvejų, kai šios medžiagos perperkamos iš ko nors, kas jas įsigijo anksčiau. Tuomet jų kokybė ir kiekis gali būti abejotini, nes ne visai aišku, kaip jos buvo naudojamos prieš tai, kaip sandėliuojamos ir t. t.“

Neišmoktos daugiabučių priežiūros pamokos

Pasiteiravus, ar yra tiesos teiginyje, jog už renovacijos kokybę niekas neatsakingas, nes procese dalyvauja daug šalių, abu pašnekovai skuba priminti: pagal įstatymus rangovai suteikia išorės darbams 5 metų garantiją, o paslėptiems – 10 metų garantiją. Abu ekspertai teigia, kad šios nuostatos savo darbe laikosi griežtai, ir pastebi, kad jos nesilaikyti sąžiningiems statybininkams būtų tiesiog neįmanoma.

„Jeigu per šį laikotarpį kažkas atsilupa arba atsitinka kas nors panašaus, be jokių kalbų važiuojame remontuoti. Jokių problemų tikrai nekyla“, – pasakoja Panevėžyje veikiančios statybos įmonės vadovas. „Aišku, jeigu renovacijos konkursą laimėjo įmonė, kuri kas kelerius metus keičia savo pavadinimą ir savininkus – gali atsitikti visko. Tačiau rimtos bendrovės savo reputaciją brangina,“ – antrina statybų inžinierius.

Pokalbio pabaigoje statybos įmonės vadovas iš Panevėžio atkreipia dėmesį, jog už renovacijos ilgaamžiškumą atsakingi ir patys gyventojai. „Pastebiu, kad mūsų visuomenė dar nėra iki galo įsisąmoninus, jog savo turtą reikia brangti. Daugiabučių gyventojai daug ko galėtų pasimokyti iš privačių namų savininkų. Pastarieji atidžiai prižiūri stogą, sienas ir t. t. O daugiabučių gyventojai dažnai viską palieka likimo valiai. Jiems atrodo, kad jei padaryta renovacija, tai galima niekuo nebesirūpinti. Nors iš tikrųjų, pastebėjus pažeidimą, reikia jį nedelsiant taisyti. Taip pat spręsti ir dulkių, samanų problemą ant fasado, jeigu ji atsiranda. Šitų dalykų niekas už gyventojus nesužiūrės", - teigė pašnekovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, verta siaubo filmo: patėvis su mergaite darė viską, ką norėjo (136)

Viename Lietuvos mieste nutikusi istorija verta siaubo filmo siužeto. Mažametė penkerius metus...

„Barclays“ į Lietuvą atvedęs Kreivys apie banko planus: Lietuvai reikia susirūpinti (61)

Savaitgalį Didžiosios Britanijos „ Barclays “ bankui išplatinus pranešimą apie svarstymus...

Skaičiuoklė: ar priklausote viduriniajai klasei? (88)

Ar žmogus priskiriamas viduriniajai klasei, priklauso ne tik nuo to, kokį atlyginimą gauna, bet ir...

Žiniasklaida: dingo Julijos Skripal sužadėtinis (52)

Išpuolio Solsberyje auka tapusios Julijos Skripal paslaptingas sužadėtinis, kaip teigiama,...

Planuojate pirkti naudotą automobilį? Nepadarykite šios vienos klaidos (5)

Automobilių verslas visuomet klesti. Pavasaris ne išimtis, kuomet dažnas pradeda žvalgytis naujos...

Kaune susidūrė 3 vilkikai, formuojasi didelės spūstys (19)

Kaune, netoliese Giraitės, susidūrė 3 vilkikai. Policija praneša, kad įvykio vietoje formuojasi...

Išrinko prasčiausią vertėją: pukšintis lėktuvas ir virtinukų dydžio krūtys (21)

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga (LLVS) išrinko 2018 m. Antipremijos laureatą. Juo tapo...

Jau greitai įsigaliosiantys statybų pokyčiai, nuo kurių nepabėgs nė vienas (77)

Nors daug kam atrodo, kad 2021 metai yra gan toli, tačiau jie nenumaldomai artėja ir pats metas...

Trečiose „Žalgirio“ ir „Olympiakos“ rungtynėse dirbs Eurolygos teisėjų elitas vienas iš arbitrų – juodajame PAO sąraše (13)

Po daug aistrų sukėlusių pirmųjų dviejų ketvirtfinalio rungtynių Pirėjuje, į trečiąjį...

Britų spauda: Kate Middleton prasidėjo gimdymas, ji pristatyta į ligoninę tiesioginė transliacija iš ligoninės prieigų (42)

„Sky News“ praneša, kad Kembridžo hercogienei Catherine jau prasidėjo gimdymas, tad pasaulis su...