aA
Panaršius internete galima rasti nemažai nuogąstavimų dėl techninio daugiabučių renovacijos aspekto. Viena dažniausiai pasitaikančių baimių – statybinių medžiagų kokybė. Ne paslaptis, kad statybų neišmanančiam žmogui tikrai nėra lengva susigaudyti tarp įvairių statybos medžiagų pavadinimų ir jų kiekio, juolab įvertinti, ar jos tikrai kokybiškos ir atitinkančios reikiamus standartus.
Statybų brokas
Statybų brokas
© G. Butkaus nuotr.

Apie tai, ar renovacija tikrai gali būti vykdoma naudojant nekokybiškas medžiagas ir kas bus atsakingas už galutinį atnaujinimo rezultatą, sutiko pasikalbėti du statybų bendrovių atstovai, nebe pirmus metus kasdien renovuojantys daugiabučius.

Teoriškai galimybių yra visokių, bet...

Galimybė, kad į renovuojamo namo statybų aikštelę pateks „neatpažintos“ statybinės medžiagos be etikečių, ekspertų teigimu, yra labai maža. Panevėžyje dirbančios statybų įmonės vadovas sako, jog sunkiai įsivaizduoja, kad toks dalykas galėtų nutikti net teoriškai. Bet Telšiuose veikiančios statybų bendrovės inžinierius tokios galimybės visiškai atmesti neskuba – vykdant renovaciją gali pasitaikyti ir žmogiškųjų klaidų.

„Dažnai dirbama pagal tam tikrą sistemą, o tai kaip receptas, kuriame iš anksto numatyti visi reikalingi komponentai – nuo klijų iki tinko. Antras dalykas – labai sunku įsivaizduoti, kad save gerbianti statybų įmonė galėtų šitaip tyčia rizikuoti. Juk visos medžiagos turi būti sertifikuotos, atitikti europietiškus standartus ir visa tai bet kada gali būti patikrinta. Trečia – kiek teko susidurti su technine renovacijos priežiūra, ji visada kokybiška. Į kai kuriuos dalykus iš mūsų, statybininkų, perspektyvos žiūrima net per smulkmeniškai. Bet yra kaip yra. Ir faktas tas, kad viskas nuolat nuodugniai tikrinama", - aiškino pašnekovas.

Ar statybinės medžiagas gali patikrinti kiekvienas?

Abu pašnekovai nurodo, kad statybinės medžiagos, jų pavadinimai, gamintojai bei kiekis užrašomi parengtame techniniame darbo projekte, su kuriuo, panorėjęs, gali susipažinti kiekvienas atnaujinamo daugiabučio gyventojas.

„Šiame projekte išvardyta, kokie turi būti klijai, plokštės, poliesteris ir t. t. Be to, visi darbai vyksta dienos metu, statybinės medžiagos paprastai būna lauke, niekas nieko neslepia, todėl kiekvienas gyventojas, norėdamas įsitikinti, ar viskas tvarkinga, gali prieiti ir pamatyti etiketę. Ypatingai šituos dalykus lengva patikrinti tiems, kas bent kiek išmano statybas“, – sako statybų įmonės vadovas.

Tačiau Telšių statybos įmonės inžinierius perspėja, kad „teisingos“ etiketės nebūtinai yra kokybiškų statybos medžiagų garantas: „Visų pirma reikia atsiminti, kad statybinių medžiagų reklama – tai dar ne jų techninė charakteristika. Todėl pasiskaičius reklamos, tikėtis, kad viskas laikys „amžinai“, nereikėtų. Pagaliau, reikia atsižvelgti ir į Lietuvos klimatą. Bet apie šiuos dalykus gerai nusimano rangovai, kurie fantastiškų pažadų paprastai nedalija. Antras svarbus aspektas, tai – iš ko ir kaip perkamos statybinės medžiagos. Jeigu tai patikimi tiekėjai ir gamintojai, tuomet viskas gerai. Tačiau gali pasitaikyti atvejų, kai šios medžiagos perperkamos iš ko nors, kas jas įsigijo anksčiau. Tuomet jų kokybė ir kiekis gali būti abejotini, nes ne visai aišku, kaip jos buvo naudojamos prieš tai, kaip sandėliuojamos ir t. t.“

Neišmoktos daugiabučių priežiūros pamokos

Pasiteiravus, ar yra tiesos teiginyje, jog už renovacijos kokybę niekas neatsakingas, nes procese dalyvauja daug šalių, abu pašnekovai skuba priminti: pagal įstatymus rangovai suteikia išorės darbams 5 metų garantiją, o paslėptiems – 10 metų garantiją. Abu ekspertai teigia, kad šios nuostatos savo darbe laikosi griežtai, ir pastebi, kad jos nesilaikyti sąžiningiems statybininkams būtų tiesiog neįmanoma.

„Jeigu per šį laikotarpį kažkas atsilupa arba atsitinka kas nors panašaus, be jokių kalbų važiuojame remontuoti. Jokių problemų tikrai nekyla“, – pasakoja Panevėžyje veikiančios statybos įmonės vadovas. „Aišku, jeigu renovacijos konkursą laimėjo įmonė, kuri kas kelerius metus keičia savo pavadinimą ir savininkus – gali atsitikti visko. Tačiau rimtos bendrovės savo reputaciją brangina,“ – antrina statybų inžinierius.

Pokalbio pabaigoje statybos įmonės vadovas iš Panevėžio atkreipia dėmesį, jog už renovacijos ilgaamžiškumą atsakingi ir patys gyventojai. „Pastebiu, kad mūsų visuomenė dar nėra iki galo įsisąmoninus, jog savo turtą reikia brangti. Daugiabučių gyventojai daug ko galėtų pasimokyti iš privačių namų savininkų. Pastarieji atidžiai prižiūri stogą, sienas ir t. t. O daugiabučių gyventojai dažnai viską palieka likimo valiai. Jiems atrodo, kad jei padaryta renovacija, tai galima niekuo nebesirūpinti. Nors iš tikrųjų, pastebėjus pažeidimą, reikia jį nedelsiant taisyti. Taip pat spręsti ir dulkių, samanų problemą ant fasado, jeigu ji atsiranda. Šitų dalykų niekas už gyventojus nesužiūrės", - teigė pašnekovas.

Projektas „2000 renovuotų daugiabučių“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Vilniaus vandenys" ir aplinkosaugininkai buvo akli: plastikas į Nerį tekėjo jau nuo praėjusių metų pabaigos (131)

Visą mėnesį į Nerį nuotekų vamzdžiu tekančios plastiko atliekos, apie kurias pranešė ne...

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales (2)

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (18)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (45)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (228)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (34)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (48)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...

Pasipiktino aikštelių apmokestinimu šalia prekybos centrų: gerai neapsižiūrėjus galima gauti baudą (256)

Į DELFI redakciją kreipęsis vilnietis Eugenijus pasakojo pastaruoju metu susidūręs su nauja,...

Erika Umbrasaitė

Prancūzų meilė maistui ir etiketui

Prancūzai galbūt ir išrado meilės meną, bet už kulinarijos meną jie turi būti dėkingi...

Nuožmaus pasipriešinimo vėl sulaukęs „Žalgiris“ tritaškiais gelbėjosi Šiauliuose (190)

Vos prieš dvi dienas sensacingai Lietuvos krepšinio lygoje ( LKL ) „Šiauliams“ pralaimėjęs...