aA
Aukštojo mokslo pertvarka apima visos sistemos pokyčius: nuo finansavimo iki Lietuvos universitetų tarptautinio matomumo ir patekimo į aukštesnes tarptautinių reitingų vietas. Universitetų tinklo optimizavimas – tik vienas iš reformos žingsnių.
Studijos
© Shutterstock

Išskiriami tokie svarbiausi numatomi pokyčiai:

1. Didinami mokslininkų ir dėstytojų atlyginimai. 2017 m. pirmą kartą nuo 2008 m. pakelti mokslininkų atlyginimai. Tam skirta papildomai 3,1 mln. eurų. Dėstytojų ir mokslininkų atlyginimams 2018 m. planuojami papildomi 22,6 mln. eurų. Tai leistų pakelti atlyginimus vidutiniškai 20 proc. Atlyginimus numatoma didinti ir tolesniais metais.

2. Daugiau lėšų stipendijoms. Jau šiais mokslo metais socialinės stipendijos dydis kils beveik 8 proc. iki 133 eurų, tam numatoma 400 tūkst. eurų papildomai. Taip pat plėsis stipendijų gavėjų ratas.

3. Nemokamos bakalauro studijos. Jas planuojama įvesti kitąmet. Tam papildomai numatyta 1,9 mln. eurų.

4. Naujas studijų modelis. Atskirose kryptyse universitetų bakalauro studijos bus trumpesnės ir intensyvesnės, nuo 4 metų trumpės iki 3 metų. Tokias studijas planuojama siūlyti nuo 2019 m.

5. Augs kokybės kartelė visiems stojantiesiems į aukštąsias mokyklas, nes studijų kokybė prasideda nuo studentų pasirengimo mokytis. Šiemet pereinamasis balas buvo 3 stojantiesiems į universitetus ir 1,6 – į kolegijas. Tačiau vidutinis įstojusiųjų balas buvo dvigubai didesnis, o į didžiausios paklausos specialybes, pavyzdžiui, mediciną – 9. 2018 m. minimalus stojamasis balas turėtų didėti iki 4 stojantiems į universitetus ir 2 stojantiems į kolegijas.

6. Duotas startas universitetų jungimuisi. Iš 14 valstybinių universitetų turėtų likti 9. Vilniuje Mykolo Romerio universitetas prisijungs prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto. Šiaulių universitetas prisijungs prie Vilniaus universiteto. Kaune susijungs Vytauto Didžiojo universitetas, Aleksandro Stulginskio universitetas ir Lietuvos edukologijos universitetas. Lietuvos sporto universitetą siūloma jungti prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto. Sutelkus išsibarsčiusius išteklius, studentams bus pasiūlytos aukštesnės kokybės, valstybės ir darbo rinkos poreikius atitinkančios studijų programos. 2018 m. numatoma peržiūrėti ir valstybinių kolegijų bei mokslinių tyrimų institutų tinklą.

7. Pakeista aukštųjų mokyklų ir mokslo finansavimo tvarka. Valstybės pinigai studijų ir mokslo įstaigoms išlaikyti skiriami nebe pagal pastatų plotą, o pagal studentų skaičių ir veiklos rezultatus, pavyzdžiui, mokslo publikacijų kiekį tarptautiniuose leidiniuose.

8. Valstybės sutartys su aukštosiomis mokyklomis. Nuo 2019 m. įvedamos valstybės sutartys su aukštosiomis mokyklomis: studijos bus finansuojamos pagal aukštųjų mokyklų veiklos rezultatus ir valstybės užsakymą. Priėmimas į aukštąsias mokyklas vyks remiantis tikslesne absolventų poreikio prognoze.

9. Didinamas Lietuvos aukštojo mokslo tarptautiškumas. Lietuvos mokslo ir institucijų veiklą pagal tarptautinius standartus reguliariai vertins užsienio ekspertai. Nuo kitų metų bus gyvendinama valstybinė profesorių programa – aukštosios mokyklos galės gauti finansavimą pasikviesti aukščiausio lygio dėstytojams iš užsienio.

10. „Perkrautas“ pedagogų rengimas. Nuo ateinančių mokslo metų pedagogų rengimas sutelkiamas geriausiuose universitetiniuose mokslo ir studijų centruose Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose, stiprinama būsimųjų mokytojų atranka, įvedamos pedagoginės stažuotės pirmaisiais darbo metais mokykloje.

Tikimasi, kad įvykdžius reformą studentai turės geresnes studijų sąlygas ir bus tikri, kad įgytas diplomas atvers duris sėkmingai karjerai, o padidinus atlyginimus ir normalizavus darbo krūvius, dėstytojams nebereikės blaškytis po kelias aukštąsias mokyklas.

Lietuva turi ambicingą tikslą – pasiekti, kad aukštasis mokslas būtų matomas pasaulyje ir pritrauktų studentus bei tyrėjus iš užsienio, jau 2021 m. du Lietuvos universitetai – atsidurtų tarp 500 geriausiųjų pasaulio universitetų, o 2025 m. vienas iš jų – geriausiųjų 300-tuke.

Užsakymo nr.: PT_76710247

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / Išbandymas Vokietijoje: „Bayern“ – „Žalgiris“ (56)

Kauno „Žalgiris“ (5/6) penktadienio vakarą laiko svarbų egzaminą Vokietijoje. Žalgiriečiai...

14 brangiausiai atsiėjusių klaidų per visą žmonijos istoriją (32)

Nė vienas nesame tobulas, todėl natūralu, kad kartkartėmis darome klaidų, dėl kurių vėliau...

Anglijoje nužudyta ir išniekinta 14-metė lietuvė dar spėjo atsiprašyti tėvų už susidėjimą su netinkama kompanija (89)

Vulverhamptone, Anglijoje , išžagintos, nužudytos ir išniekintos keturiolikmetės iš Lietuvos...

Teisėsaugai – smūgis: teisėjai suabejojo, ar dėl 6 žmonių žūties nuteisė kaltą asmenį (103)

Net šešias gyvybes nusinešio gaisro sostinės Žirmūnų mikrorajono daugiabutyje byla pakrypo...

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (65)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

Vyras nuovadoje prisipažino, kad jam pabodo valgyti žmogieną nepatikėjo, kol šis iš maišo neištraukė rankos ir kojos (17)

Kai pernai vienas tipinis Pietų Afrikos hileris įžengė į policijos nuovadą ir pranešė, kad...

Po visų negandų – Elle ir Žilvinas Grigaičiai švyti drauge: prasitarė apie ateities planus (35)

Penktadienio vakarą būrys pramogų pasaulio garsenybių traukė į Vilniuje trankiai paminėtą...

Kaip lietuviai įsivaizduoja tobulą būstą: prieš dešimtmetį buvo kuklesni (1)

Tobulas lietuvio butas 2018 metais – 3 kambarių su didele virtuve, vonia, drabužine ir terasa,...

Paplitęs mitas apie bananus, kuriuo daugelis vis dar tiki

Animaciniuose filmuose beždžionės dažnai vaizduojamos su bananais rankose. Jos švelniai lupa...

Profesionalus fotografas į policijos automobilius žvilgtelėjo kitaip – tokių jų dar nematėte (53)

Policijos tarnybinius automobilius matome kasdien. Tačiau ne kasdien pro savo fotoaparato ieškiklį...