Aukštojo mokslo pertvarka apima visos sistemos pokyčius: nuo finansavimo iki Lietuvos universitetų tarptautinio matomumo ir patekimo į aukštesnes tarptautinių reitingų vietas. Universitetų tinklo optimizavimas – tik vienas iš reformos žingsnių.
Studijos
© Shutterstock

Išskiriami tokie svarbiausi numatomi pokyčiai:

1. Didinami mokslininkų ir dėstytojų atlyginimai. 2017 m. pirmą kartą nuo 2008 m. pakelti mokslininkų atlyginimai. Tam skirta papildomai 3,1 mln. eurų. Dėstytojų ir mokslininkų atlyginimams 2018 m. planuojami papildomi 22,6 mln. eurų. Tai leistų pakelti atlyginimus vidutiniškai 20 proc. Atlyginimus numatoma didinti ir tolesniais metais.

2. Daugiau lėšų stipendijoms. Jau šiais mokslo metais socialinės stipendijos dydis kils beveik 8 proc. iki 133 eurų, tam numatoma 400 tūkst. eurų papildomai. Taip pat plėsis stipendijų gavėjų ratas.

3. Nemokamos bakalauro studijos. Jas planuojama įvesti kitąmet. Tam papildomai numatyta 1,9 mln. eurų.

4. Naujas studijų modelis. Atskirose kryptyse universitetų bakalauro studijos bus trumpesnės ir intensyvesnės, nuo 4 metų trumpės iki 3 metų. Tokias studijas planuojama siūlyti nuo 2019 m.

5. Augs kokybės kartelė visiems stojantiesiems į aukštąsias mokyklas, nes studijų kokybė prasideda nuo studentų pasirengimo mokytis. Šiemet pereinamasis balas buvo 3 stojantiesiems į universitetus ir 1,6 – į kolegijas. Tačiau vidutinis įstojusiųjų balas buvo dvigubai didesnis, o į didžiausios paklausos specialybes, pavyzdžiui, mediciną – 9. 2018 m. minimalus stojamasis balas turėtų didėti iki 4 stojantiems į universitetus ir 2 stojantiems į kolegijas.

6. Duotas startas universitetų jungimuisi. Iš 14 valstybinių universitetų turėtų likti 9. Vilniuje Mykolo Romerio universitetas prisijungs prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto. Šiaulių universitetas prisijungs prie Vilniaus universiteto. Kaune susijungs Vytauto Didžiojo universitetas, Aleksandro Stulginskio universitetas ir Lietuvos edukologijos universitetas. Lietuvos sporto universitetą siūloma jungti prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto. Sutelkus išsibarsčiusius išteklius, studentams bus pasiūlytos aukštesnės kokybės, valstybės ir darbo rinkos poreikius atitinkančios studijų programos. 2018 m. numatoma peržiūrėti ir valstybinių kolegijų bei mokslinių tyrimų institutų tinklą.

7. Pakeista aukštųjų mokyklų ir mokslo finansavimo tvarka. Valstybės pinigai studijų ir mokslo įstaigoms išlaikyti skiriami nebe pagal pastatų plotą, o pagal studentų skaičių ir veiklos rezultatus, pavyzdžiui, mokslo publikacijų kiekį tarptautiniuose leidiniuose.

8. Valstybės sutartys su aukštosiomis mokyklomis. Nuo 2019 m. įvedamos valstybės sutartys su aukštosiomis mokyklomis: studijos bus finansuojamos pagal aukštųjų mokyklų veiklos rezultatus ir valstybės užsakymą. Priėmimas į aukštąsias mokyklas vyks remiantis tikslesne absolventų poreikio prognoze.

9. Didinamas Lietuvos aukštojo mokslo tarptautiškumas. Lietuvos mokslo ir institucijų veiklą pagal tarptautinius standartus reguliariai vertins užsienio ekspertai. Nuo kitų metų bus gyvendinama valstybinė profesorių programa – aukštosios mokyklos galės gauti finansavimą pasikviesti aukščiausio lygio dėstytojams iš užsienio.

10. „Perkrautas“ pedagogų rengimas. Nuo ateinančių mokslo metų pedagogų rengimas sutelkiamas geriausiuose universitetiniuose mokslo ir studijų centruose Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose, stiprinama būsimųjų mokytojų atranka, įvedamos pedagoginės stažuotės pirmaisiais darbo metais mokykloje.

Tikimasi, kad įvykdžius reformą studentai turės geresnes studijų sąlygas ir bus tikri, kad įgytas diplomas atvers duris sėkmingai karjerai, o padidinus atlyginimus ir normalizavus darbo krūvius, dėstytojams nebereikės blaškytis po kelias aukštąsias mokyklas.

Lietuva turi ambicingą tikslą – pasiekti, kad aukštasis mokslas būtų matomas pasaulyje ir pritrauktų studentus bei tyrėjus iš užsienio, jau 2021 m. du Lietuvos universitetai – atsidurtų tarp 500 geriausiųjų pasaulio universitetų, o 2025 m. vienas iš jų – geriausiųjų 300-tuke.

Užsakymo nr.: PT_76710247

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gedintis tėvas po kraupios avarijos: nusipirkęs naują „Toyota“ tokios baigties nesitikėjau (11)

„Lekiam namo“, – tokia žinute savo socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo Virginijus...

Mistinis Kelių direkcijos pirkinys už daugiau nei 100 tūkst. eurų, apie kurį ji nedaugžodžiauja (40)

Itin išmani vairuotojų įspėjimo apie laukinius gyvūnus sistema kelyje Rokiškis–Panevėžys...

Net 5,6 tūkst. gyventojų iš „Sodros“ sulaukė nemalonių žinių: pasitikrinkite savo paskyras (25)

„Sodra“ 5,6 tūkst. gyventojų išsiuntė priminimus, jog jiems gali tekti sumokėti privalomojo...

Visuomenės apklausa: juodajame politikų sąraše nauji lyderiai vis dar neaplenkia senojo (30)

Visuomenės veikėjų favoritai nesikeičia: liepos mėnesį šalies gyventojai palankiausiai...

Netikėtai mirusį dėdę palaidojo kaimynas: sukrėsti giminaičiai siekia išsikasti jį atgal (120)

Apie dėdės mirtį sužinojome tik tada, kai jis buvo palaidotas, pasakoja ukmergiškė Milda...

Mokytojams skirta informacija šokiravo žmogaus teisių gynėjus: užkliuvo ir masturbacijos, ir homoseksualumo temos (77)

Žmogaus teisių organizacijų koalicija, vienijanti aštuonias Lietuvoje veikiančias nevyriausybines...

Kas iš tiesų įvyko Lenkijoje: procesas buvo toks slaptas, kad tarpininkauti teko žvalgybos tarnyboms (10)

Neseniai priėmusi prieštaringą įstatymą, pagal kurį draudžiamos bet kokios užuominos į tai,...

Stumbrai pradėjo lipti į „Lifosos“ gipso kalnus (4)

Kėdainių rajone laisvai besiganantys stumbrai kuo toliau, tuo labiau žengia į jiems dar...

Lietuviai ėmė ir pranoko estus: suklusti turi ne tik valdininkai, bet ir šeštokai (59)

„Yandex.Taxi“ atėjimas į Lietuvą ne tik iššaukė audringas reakcijas, bet ir atskleidė...

Prabangus Jazzu butas kol kas neparduotas: rengs atvirų durų dieną ir mažins kainą (145)

Prasidėjus vasarai dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu nusprendė parduoti savo trijų kambarių...