aA
Tarptautinėje žemės ūkio ir maisto pramonės parodoje „AgroBalt 2016“ sėkmė šypsojosi Klaipėdos valstybinės kolegijos (KVK) Maisto technologijų specialybės studentams. Jų puikų pasirodymą už gaminį „Žuvies trapučiai” vainikavo laimėtas aukso medalis.
„Agrobalt2016“ aukso medalis ir sertifikatas
„Agrobalt2016“ aukso medalis ir sertifikatas
© Organizatorių archyvas

Aukso medalius už jaunojo maistininko idėją – žuvies trapučius – pelnė KVK studentė Evelina Liutikaitė ir jos vadovas dr. Viktoras Liorančas.

Paklausta ar tikėjosi tokios gaminio sėkmės, aukso medalio laureatė E. Liutikaitė neslėpė nuostabos ir džiaugsmo. „Nesitikėjau laimėti. Perskaičius kitų dalyvių sukurtų produktų pavadinimus, pamaniau, jog tai taip pat geri produktai, tačiau įvertinti galimybes laimėti buvo sunku, nes kitų konkurse dalyvavusių gaminių nebuvau ragavusi. Dėstytojai ir kursiokai, kurie ragavo žuvies trapučių sakė, kad mano gaminys išskirtinis ir labai skanus, dėl to buvo tokia mintis, o gal pavyks? Pagamintas produktas buvo sveikas, skanus, išvaizda įdomi, neįprasta, dėl šių savybių, manau, teisėjai neatsispyrė. Sužinojusi, jog laimėjau, nudžiugau, nes žinau, kad šis laimėjimas bus labai vertingas gyvenime. Sužinojus visą dieną vaikščiojau su šypsena veide.“ — džiaugėsi KVK Maisto technologijų specialybės studentė E. Liutikaitė.

Konkursui pasiūlytus gaminius vertino Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministro įsakymu sudaryta komisija. Renkant geriausius maisto eksponatus komisija vertino jų sudėtį, maistinę vertę, technologinius ypatumus, juslines savybes, prekinę išvaizdą, gamybos ekologiškumą, ir, žinoma, vartotojų atsiliepimus. Panašūs kriterijai galiojo ir renkant įdomiausią jaunojo maistininko idėją, didelį dėmesį atkreipiant į kūrybiškumą ir praktiškumą (paprasta, naudinga, įdomu, originalu).

Klaipėdos valstybinės kolegijos studentai konkursui paruošė keturis gaminius: Žuvies trapučiai (Evelina Liutikaitė, MT9-2 gr.), Lašišos užkandėlės sūrio apvalkale (Kęstutis Masiliauskas, MT9-2 gr.), Daigintų žaliųjų grikių batonėlis su spanguolėmis (Kristina Sadauskaitė, MT7-3 gr.), Levandų duonelė (Gytė Padeginskaitė –Tolienė, MT7-3 gr.). „Išanalizavus užkandžių rinką pastebėta, kad vyrauja nesveiki, bei įvairiais riebalais prisotinti užkandžiai. Nuspręsta sukurti alternatyvą, kuri būtų ne tik sveika, įdomi ir skani, bet ir tokią, kurios iki šiol nėra rinkoje.“ – apie idėją konkursui pasiūlyti sveikus gaminius kalbėjo dr. Viktoras Liorančas.

KVK studentai konkursui ruošėsi tris savaites. Iš pradžių buvo daromi bandomieji gaminimai, siekiant sukurti gerą skonį, tekstūrą, išvaizdą. Kuriant naują gaminį konsultavo KVK Maisto technologijų katedros dėstytojai, studentai ir UAB "Reba" technologai. „Ne vieną dieną darbavomės iki pat vakaro, tačiau buvo verta. Dr. Viktoras Liorančas, per paskaitą paragino dalyvauti konkurse, pasiūlė pamėginti kurti sveikus užkandžius, taip gimė ši idėja. Tuomet mes ėmėmės darbo eksperimentuojant, galiausiai pora gaminių atitiko visus lūkesčius, jie ir dalyvavo „Agrobalt 2016“ parodoje.“ — pasiruošimo proceso įspūdžiais dalijosi šių metų laureatė.

Žuvies trapučiai
Žuvies trapučiai
© Organizatorių archyvas

Aukso medalį pelniusiam gaminiui pagaminti pasitelktas inovatyvus gamybos būdas – liofilizavimas (džiovinimas vakuume). Kuriant žuvies trapučius pasirinkta lašišų mėsa, kurioje gausu biologiškai naudingų medžiagų, tačiau gaminys gali būti gaminamas iš įvairių žuvų mėsos. Trapučių gamybai taip pat panaudota kita žaliava — jūros dumblių lakštai, kuriuose gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų, taigi naujas gaminys originalus, skanus ir sveikas, o svarbiausia, kad jo gamyba praktiškai pritaikoma. „Žuvies trapučiai - sveikas užkandis, kuris turi daug vertingų maistinių medžiagų bei vitaminų. Užkandus jų, žmogus liktų sotus ir patenkintas, nes nėra dedama jokių gliutamatų. “ — savo sukurtą produktą apibūdino E. Liutikaitė.

Paklausta kokių savybių reikia norint sukurti naują gaminį E. Liutikaitė neslėpė, kad žmogus turi domėtis maistu, būti imlus bei perspektyvus. „Taip pat būtina savybė iniciatyva, noras kurti kažką naujo dar neatrasto, tai kas būtų sveika ir naudinga mūsų organizmui, ko šiomis dienomis trūksta mūsų maisto racione. “ — mintimis dalijosi E. Liutikaitė.

KVK – vienintelė Vakarų Lietuvoje rengia maisto srities specialistus su aukštuoju išsilavinimu. Studentai gauna fundamentalių žinių apie maisto sudėtines dalis, įgyja praktinių maisto gamybos įgūdžių. „Mes mokomės ir dirbame su maistu, sužinome apie slaptus maisto priedus, turime galimybę su jais atlikti bandymus laboratorijose. Mokomės atpažinti blogos kokybės gaminius jusliškai (jeigu reikia mikrobiologiškai), sužinome kaip pagerinti jų kokybę ir prailginti galiojimo laiką, kad jis atitiktų visus keliamus kokybės reikalavimus. Turime galimybę eksperimentuoti, gaminti ir kurti produktus ar patiekalus pasitelkiant naujausias technologijas.“ — studijų programą apibūdino KVK studentė E. Liutikaitė.

Maisto technologijų katedra aktyviai bendradarbiauja su Vakarų Lietuvos maisto gamybos įmonėmis, todėl studentai turi galimybę susipažinti su naujausiomis maisto gamybos tendencijomis iš arti bei pasisemti patirties iš profesionalų. „Ši programa pasižymi kūrybiškumu, nes eksperimentus su maisto produktais galima atlikti ne tik laboratorijoje, bet ir savo virtuvėje. Tačiau norint sukurti išskirtinį gaminį neužtenka vien idėjos. Reikia atsidavimo, užsispyrimo ir kantrybės siekiant užsibrėžto tikslo.“- programos privalumus vardijo dr. Viktoras Liorančas.

KVK
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (1394)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (243)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Su tariamai 30-mečiu vyru susitiko automobilių aikštelėje: tada ir prasidėjo „linksmybės“ (130)

Kadangi buvo laikas, kai dažnai vaikščiodavau į pasimatymus, todėl norėčiau aprašyti ne...

Ginekologė atsakė į aktualius klausimus apie mergystės plėvę: kam ji reikalinga ir kodėl moterys ryžtasi jos atstatymo operacijai (77)

Nekaltybės praradimas daugelio siejamas su mergystės plėvės plyšimu. Bet ar žinote, kokia yra...

Į šalį vis drąsiau žengs lietaus debesys (1)

Ketvirtadienio dieną iš vakarų priartės žemesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos pusėje visoje...

Jurga Jurkevičienė | D+ nariams

Vyriškumo triumfas rugsėjo vendemijos fone specialiai Delfi Plius iš Romos

Pamenate vieną ekspresyviausių pasaulio kinematografo scenų – rugsėjo vendemiją (vynuogių...

Nekalta dukters frazė padėjo vyrui atskleisti žmonos neištikimybę (30)

Vyras papasakojo, kaip dukters frazė atskleidė jam žmonos neištikimybę su jų kaimynu, rašoma...

Schilleris pakomentavo gandus: Blaževičių tikrai matau sudėtyje, dėl Dimšos – pažiūrėsime (13)

Rungtynėms prieš Alytaus „Dzūkiją“ Martinas Schilleris vėl neregistravo Kauno...

„Chimki“ lieka be pergalių, Gudaitis debiutavo „Zenit“ gretose (2)

Rimas Kurtinaitis ne šiaip sau nuogąstavo dėl problematiško komandos pasirengimo sezonui....

|Maža didelių žinių kaina