aA
Tarptautinėje žemės ūkio ir maisto pramonės parodoje „AgroBalt 2016“ sėkmė šypsojosi Klaipėdos valstybinės kolegijos (KVK) Maisto technologijų specialybės studentams. Jų puikų pasirodymą už gaminį „Žuvies trapučiai” vainikavo laimėtas aukso medalis.
„Agrobalt2016“ aukso medalis ir sertifikatas
© Organizatorių archyvas

Aukso medalius už jaunojo maistininko idėją – žuvies trapučius – pelnė KVK studentė Evelina Liutikaitė ir jos vadovas dr. Viktoras Liorančas.

Paklausta ar tikėjosi tokios gaminio sėkmės, aukso medalio laureatė E. Liutikaitė neslėpė nuostabos ir džiaugsmo. „Nesitikėjau laimėti. Perskaičius kitų dalyvių sukurtų produktų pavadinimus, pamaniau, jog tai taip pat geri produktai, tačiau įvertinti galimybes laimėti buvo sunku, nes kitų konkurse dalyvavusių gaminių nebuvau ragavusi. Dėstytojai ir kursiokai, kurie ragavo žuvies trapučių sakė, kad mano gaminys išskirtinis ir labai skanus, dėl to buvo tokia mintis, o gal pavyks? Pagamintas produktas buvo sveikas, skanus, išvaizda įdomi, neįprasta, dėl šių savybių, manau, teisėjai neatsispyrė. Sužinojusi, jog laimėjau, nudžiugau, nes žinau, kad šis laimėjimas bus labai vertingas gyvenime. Sužinojus visą dieną vaikščiojau su šypsena veide.“ — džiaugėsi KVK Maisto technologijų specialybės studentė E. Liutikaitė.

Konkursui pasiūlytus gaminius vertino Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministro įsakymu sudaryta komisija. Renkant geriausius maisto eksponatus komisija vertino jų sudėtį, maistinę vertę, technologinius ypatumus, juslines savybes, prekinę išvaizdą, gamybos ekologiškumą, ir, žinoma, vartotojų atsiliepimus. Panašūs kriterijai galiojo ir renkant įdomiausią jaunojo maistininko idėją, didelį dėmesį atkreipiant į kūrybiškumą ir praktiškumą (paprasta, naudinga, įdomu, originalu).

Klaipėdos valstybinės kolegijos studentai konkursui paruošė keturis gaminius: Žuvies trapučiai (Evelina Liutikaitė, MT9-2 gr.), Lašišos užkandėlės sūrio apvalkale (Kęstutis Masiliauskas, MT9-2 gr.), Daigintų žaliųjų grikių batonėlis su spanguolėmis (Kristina Sadauskaitė, MT7-3 gr.), Levandų duonelė (Gytė Padeginskaitė –Tolienė, MT7-3 gr.). „Išanalizavus užkandžių rinką pastebėta, kad vyrauja nesveiki, bei įvairiais riebalais prisotinti užkandžiai. Nuspręsta sukurti alternatyvą, kuri būtų ne tik sveika, įdomi ir skani, bet ir tokią, kurios iki šiol nėra rinkoje.“ – apie idėją konkursui pasiūlyti sveikus gaminius kalbėjo dr. Viktoras Liorančas.

KVK studentai konkursui ruošėsi tris savaites. Iš pradžių buvo daromi bandomieji gaminimai, siekiant sukurti gerą skonį, tekstūrą, išvaizdą. Kuriant naują gaminį konsultavo KVK Maisto technologijų katedros dėstytojai, studentai ir UAB "Reba" technologai. „Ne vieną dieną darbavomės iki pat vakaro, tačiau buvo verta. Dr. Viktoras Liorančas, per paskaitą paragino dalyvauti konkurse, pasiūlė pamėginti kurti sveikus užkandžius, taip gimė ši idėja. Tuomet mes ėmėmės darbo eksperimentuojant, galiausiai pora gaminių atitiko visus lūkesčius, jie ir dalyvavo „Agrobalt 2016“ parodoje.“ — pasiruošimo proceso įspūdžiais dalijosi šių metų laureatė.

Žuvies trapučiai
Žuvies trapučiai
© Organizatorių archyvas

Aukso medalį pelniusiam gaminiui pagaminti pasitelktas inovatyvus gamybos būdas – liofilizavimas (džiovinimas vakuume). Kuriant žuvies trapučius pasirinkta lašišų mėsa, kurioje gausu biologiškai naudingų medžiagų, tačiau gaminys gali būti gaminamas iš įvairių žuvų mėsos. Trapučių gamybai taip pat panaudota kita žaliava — jūros dumblių lakštai, kuriuose gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų, taigi naujas gaminys originalus, skanus ir sveikas, o svarbiausia, kad jo gamyba praktiškai pritaikoma. „Žuvies trapučiai - sveikas užkandis, kuris turi daug vertingų maistinių medžiagų bei vitaminų. Užkandus jų, žmogus liktų sotus ir patenkintas, nes nėra dedama jokių gliutamatų. “ — savo sukurtą produktą apibūdino E. Liutikaitė.

Paklausta kokių savybių reikia norint sukurti naują gaminį E. Liutikaitė neslėpė, kad žmogus turi domėtis maistu, būti imlus bei perspektyvus. „Taip pat būtina savybė iniciatyva, noras kurti kažką naujo dar neatrasto, tai kas būtų sveika ir naudinga mūsų organizmui, ko šiomis dienomis trūksta mūsų maisto racione. “ — mintimis dalijosi E. Liutikaitė.

KVK – vienintelė Vakarų Lietuvoje rengia maisto srities specialistus su aukštuoju išsilavinimu. Studentai gauna fundamentalių žinių apie maisto sudėtines dalis, įgyja praktinių maisto gamybos įgūdžių. „Mes mokomės ir dirbame su maistu, sužinome apie slaptus maisto priedus, turime galimybę su jais atlikti bandymus laboratorijose. Mokomės atpažinti blogos kokybės gaminius jusliškai (jeigu reikia mikrobiologiškai), sužinome kaip pagerinti jų kokybę ir prailginti galiojimo laiką, kad jis atitiktų visus keliamus kokybės reikalavimus. Turime galimybę eksperimentuoti, gaminti ir kurti produktus ar patiekalus pasitelkiant naujausias technologijas.“ — studijų programą apibūdino KVK studentė E. Liutikaitė.

Maisto technologijų katedra aktyviai bendradarbiauja su Vakarų Lietuvos maisto gamybos įmonėmis, todėl studentai turi galimybę susipažinti su naujausiomis maisto gamybos tendencijomis iš arti bei pasisemti patirties iš profesionalų. „Ši programa pasižymi kūrybiškumu, nes eksperimentus su maisto produktais galima atlikti ne tik laboratorijoje, bet ir savo virtuvėje. Tačiau norint sukurti išskirtinį gaminį neužtenka vien idėjos. Reikia atsidavimo, užsispyrimo ir kantrybės siekiant užsibrėžto tikslo.“- programos privalumus vardijo dr. Viktoras Liorančas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sąmyšis mokyklose nesibaigia: šįkart į kampą spaudžiami ne mokytojai, o abiturientai

Mokslo metai mokyklose prasidėjo sumaišties kupinomis emocijomis. Ir nors garsiausiai buvo kalbama...

Kolegijos Kryme direktorė apie kruviną išpuolį: žudė visus iš eilės Peskovas: įtariama teroro akto versija (302)

Rusijos okupuotame Kryme , Kerčės politechnikos kolegijoje nugriaudėjo sprogimas.

Silicio slėnis šoka tango su despotais (17)

Silicio slėnio technologijų milžinės tradiciškai atranda išmintingų būdų, kaip kurti...

Žuvusios manekenės Didžiūnaitytės tragedija sujaudino žinomas moteris: jų klausimai – itin nepatogūs (16)

Praėjusių metų tragiškai žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol nėra...

Šimašiui – netikėti kaltinimai: kilo klausimų dėl rinkimų kampanijos skaidrumo Šimašius: tai visiškas absurdas (35)

Opozicinės Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) frakcija Vilniaus miesto savivaldybės taryboje...

IT specialistas: prieš Lietuvą gali būti ruošiama labai rimta ataka (1)

„Internete nieko nebūna nemokamo“, – sako Ramūnas Liubertas. Jis – informacinių...

Klimatologai – apie anomalijas Lietuvoje: žiemą laukia šilumos bangos, o Vėlinės bus labai šaltos (46)

Šiuo metu mus džiugina bobų vasara. O kokie gi orai laukia likusį rudenį, kokia bus žiema? Pasak...

Rusijos „erelio“ vadybininkas išvadino McGregorą prostitute, UFC bosas neigia kalbas apie revanšą (12)

Po milžiniško susidomėjimo sulaukusios skandalingos UFC dvikovos tarp Chabibo Nurmagomedovo ir...

Pasisemkite idėjų iš parodos: kokios tendencijos ryškėja lietuvių interjeruose (3)

Lietuviams svarbu, kad jų namai būtų vieninteliai ir nepakartojami. Todėl interjerui jie skiria...

Liudvikas Andriulis. Piktas monstras, gąsdinantis Skvernelį (236)

Su siaubu žiūrėdamas vakarykštį Skvernelio pasisakymo apie visuomenės teisę žinoti įrašą,...