aA
Įsibėgėjus daugiabučių namų renovacijai vis dar pasigirsta skeptikų teiginių, kad gyventojams tai nėra naudinga. Tuo tarpu paskutinius renovacijos darbus savo daugiabutyje stebintys gyventojai pasakoja visai ką kita – apie gerokai sumažėjusias išlaidas, gražėjančią aplinką ir net naudą valstybei.
Vieno Kauno daugiabučio gyventojai šildymo sezono gali laukti ramiau
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Sąskaitos ir gyvenimo kokybė skiriasi

Dujotiekio g. 19, Kaune stovintis daugiabutis – dvylikos aukštų plytinis namas. Panašių daugiabučių namų Lietuvoje galima pamatyti daug. Didelei daliai jų šiandien neišvengiamai reikalinga modernizacija. Tačiau, kitaip nei Dujotiekio g. 19 namo gyventojai, ne visi ryžtasi imtis atsakomybės už savo gyvenamąjį būstą.

Daug metų šiame name gyvenantis Rimvydas Daugėla užtikrintai teigia, kad pradėti renovacijos procesą paskatino Europos Sąjungos ir valstybės teikiama parama daugiabučiams namams atnaujinti. Anot jo, neprotinga būtų nepasinaudoti, kai kompensuojama net 40 proc. renovacijos išlaidų energinį efektyvumą didinančioms priemonėms, o socialiai remtiniems renovacija visai nekainuoja.

„Tikriausiai kaip ir visi per vieną dieną nenusprendėme. Daug kartų buvome susitikę su gyventojais, kalbėjomės, svarstėme visas galimybes. Tačiau esama daugiabučių namų renovacijos programa ir jos siūlomos sąlygos padėjo apsispręsti be didesnių abejonių“, – sako R. Daugėla. Jis taip pat priduria, kad vis dėlto lemiamu aspektu tapo žiemos metu, kai stipriau paspausdavo šaltukas, net iki 800 litų išaugdavusios sąskaitos už šildymą.

Šis senos statybos daugiabutis ne vienintelis Lietuvoje, kurio gyventojai šaltuoju metų laikotarpiu išleidžia didžiąją dalį savo pinigų šildymui. Praktika rodo, kad šildymo sąskaitos senos statybos nerenovuotuose ir renovuotuose daugiabučiuose gali skirtis net iki kelių kartų.

Nenorėjo mokėti kitiems

Viena iš esminių renovacijos priemonių – šildymo sistemos pertvarka ir efektyvių energijos sprendimų įgyvendinimas. Anot specialistų, atnaujinus vien šildymo sistemą galima sutaupyti net iki 30 proc. šilumos energijos. Tačiau siekiant geriausio efekto rekomenduojama kompleksinė renovacija.

Dujotiekio g. 19 daugiabutyje norint padidinti energetinį efektyvumą buvo visiškai renovuotas šilumos mazgas, apšiltintos sienos, sumontuoti šilumos reguliatoriai. Namo gyventojai džiaugiasi, kad seno namo modernizavimo darbai eina į pabaigą, o butuose įrengti šilumos reguliatoriai neleis per stipriai šildyti buto ir kartu paskirstys šilumą.

„Esu patenkintas tokia sistema. Pirmą žiemą buvo renovuotas gal tik trečdalis namo, bet jaučiamas efektas jau buvo labai didelis“, – teigia R. Daugėla.

Dujotiekio g. 19 daugiabučio namo bendrijos pirmininkas Arūnas Riškus pasakoja, kad nors kiekvienas butas ir turėjo savo nuomonę apie renovaciją, juos visus vienijo noras už šildymą mokėti mažiau, tad tai ir padėjo lengviau apsispręsti.
Citata

Vyras taip pat priduria, jog tai neabejotina nauda ne tik gyventojams, bet ir valstybei, kadangi didžiąją dalį energijos išteklių Lietuva importuoja. „Kuo mažiau mokėsi kitiems, tuo visiems geriau“, – teigia jis.

Paklaustas apie renovacijos įtaką energetinės nepriklausomybės didinimui, vyras šypteli. „Tai – 20 metų pavėlavusi energinės nepriklausomybės didinimo priemonė. Kodėl – nežinau. Reikėtų valdžios paklausti“, - stebėjosi pašnekovas.

Tame pačiame name gyvenantis Jonas Jurkšaitis sako, jog prieš beveik 40 metų statytas daugiabutis buvo labai prastos būklės. „1975 metais statytas namas pradėjo vietomis trupėti, vėjai kiaurai pūsdavo, darėsi nesaugu gyventi“, – teigia J. Jurkšaitis.

Abu kaimynai vieningai sutaria, jog renovacijos pradžioje buvo visko – name 48 butai, tad nebuvo lengva rasti kompromisą, tačiau, anot jų, reikalai pajudėjo išsirinkus reiklią ir organizuotą namo pirmininkę, kuri ir buvo viso proceso iniciatorė, nesunkiai suradusi kalbą su beveik visais namo gyventojais. Vėliau šį vairą perėmė kitas pirmininkas.

Įtikina skaičiai

Dujotiekio g. 19 daugiabučio namo bendrijos pirmininkas Arūnas Riškus pasakoja, kad nors kiekvienas butas ir turėjo savo nuomonę apie renovaciją, juos visus vienijo noras už šildymą mokėti mažiau, tad tai ir padėjo lengviau apsispręsti.

Jis taip pat priduria, kad name nemažai gyventojų yra vyresnio amžiaus, kurie negali leisti sau mokėti už šildymą po kelis šimtus litų, ypač kai pusė tų pinigų šildo per aptrupėjusias sienas ir kiaurus langus orą.

Bendrijos pirmininkas pasakoja šią žiemą praleidęs nemažai laiko internete lygindamas savo ir aplink jų daugiabutį esančių tokių pat dvylikos aukštų namų šildymo kainas. Jis džiaugiasi, kad dar nebaigus renovuoti namo, jų daugiabutis mokėjo trečdaliu mažiau negu kiti aplink esantys tokio tipo namai.

„Nors renovacija dar nebaigta, skirtumą jau jaučiame. Praėjusią žiemą mūsų individualios išlaidos už šildymą sumažėjo apie 30 proc.“, – džiaugiasi vyras.

Paklaustas, ar renovuojant daugiabutį namą kildavo problemų, A. Riškus atsako: „Be abejo, jų buvo, kaip ir visur. Tačiau visos problemos bendromis jėgomis visada išsprendžiamos.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (116)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (20)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (83)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (191)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (7)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (17)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (99)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (10)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (74)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (88)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...