Ne vienam mokyklą baigusiam abiturientui kyla klausimas: kokiu keliu pasukti? Ne visiems pavyksta rasti studijas, kurios atitiktų lūkesčius, tačiau yra ir gerųjų pavyzdžių.
Urtė Tamaševičiūtė
© ASU nuotr.

Būtent tokias studijas Aleksandro Stulginskio universitete (ASU) rado gerai žinoma keturkojų vedlė Urtė Tamaševičiūtė – trečią kursą baigusi mergina džiaugėsi, kad studijas pavyko suderinti su mokslais.

Turbūt kiekvienam teko matyti šunų parodose vedamus keturkojus. Paprastai visas dėmesys krypsta būtent į šunis, tačiau ne mažiau svarbus yra vedlys. Lietuva gali pasigirti viena iš geriausių vedlių Europoje – jonavietė Urtė Tamaševičiūtė dukart laimėjo Europos jaunojo vedlio konkursą.

Urtė Tamaševičiūtė
Urtė Tamaševičiūtė
© M. Ulpytės nuotr.

Pasaulyje vedlys vadinamas lietuvio ausiai neįprastu hendlerio vardu.

„Lietuviškai tai būtų jaunasis vedlys, kuris pristato ir savo, ir kitų žmonių šunis parodose. Tai būtų galima pavadinti kaip šunų parodų trenerio profesija“, – sako Urtė.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ringu apvesti šunį nesunku, tačiau ši profesija yra kur kas sudėtingesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Su šunimis – nuo gimimo

Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) trečiakursė su šunimis draugauja nuo pat gimimo – jos tėvai yra įkūrę čiau čiau veislės šunų veislyną. Būtent su šios veislės šunimis labiausiai susidraugavusi jonavietė.

„Su savais čiau čiau veislės šunimis aš jau nuo gimimo. Svetimus pristatinėju apie 15 metų. Bet negali tiesiog pasiimti svetimo šuns ir eiti. Reikia treniruotis, daug dirbti ir tik tada eiti į ringą“, – pasakoja Urtė.

Nuo septynerių metų U. Tamaševičiūtė ringe žingsniavo šalia savo mamos, o netrukus tapo ir jaunąja vedle.

„Pirmaisiais metais buvau pasimetusi, nieko nežinojau. Tačiau buvau užsispyrusi, daug dirbau ir 2008 metais pirmą kartą laimėjau Europos jaunojo vedlio konkursą. Taigi iki šio tikslo ėjau penkerius metus. Antrą kartą šį titulą iškovojau 2011 metais”, – prisimena ASU studentė
Beje, savo hobį mergina derino su mokslu.

„ASU studijuoti pasirinkau, nes labai sudomino siūlomos mokslo kryptys universitete. Baigus mokyklą žinojau tik tiek, kad savo hobio dėl mokslo neaukosiu. Mane traukė gamtos mokslai, todėl pasirinkau ASU studijuoti taikomąją ekologiją. Kai studijuoji patinkamą dalyką, lengva mokslus derinti su hobiu“, – sako Urtė.

Šuo jaučia vedlį

Profesionali vedlė įsitikinusi, kad šunų šeimininkai parodoje jaudinasi ne mažiau nei jų augintiniai. Todėl vedlio pareigas patiki profesionalams, kurie žino visus šios profesijos niuansus.

„Kiekvienas yra savo srities profesionalas. Patys šeimininkai dažniausiai tiesiog bijo eiti į ringą.

Galų gale profesionalus vedlys gali paslėpti šuns trūkumus, parodyti privalumus. Nėra taip lengva, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Reikia žinoti kiekvieno šunio anatomiją, charakterį. Labai dažnai pirmus kartus šeimininkai eina į ringą patys. Tačiau ringe šeimininkai kartais labiau pergyvena nei šuo, o keturkojis tai labai jaučia. Profesionalus vedlys labiau savimi pasitiki, o tada ir šuo visiškai kitaip elgiasi“, – pasakoja U. Tamaševičiūtė.

Mergina, be čiau čiau veislės šunų, į ringą žengia su dar keturių veislių keturkojais. Jonavietė neslepia, kad galėtų vesti ir daugiau veislių šunų, tačiau tiesiog nebespėja.

„Aš tiesiog daugiau neimu, nes nespėju dalyvauti parodose. Šias veisles aš jau puikiai pažįstu. Su keturkojais randi bendravimo būdą, žinai, kaip paruošti kailį. Turi viską žinoti, kad žinotum, ką ir kaip padaryti“, – pasakoja jaunoji specialistė.

U. Tamaševičiūtė dalyvauja parodose ne tik Europoje, pastaruoju metu dažnai keliauja ir į Azijos šalis. Tiesa, parodose mergina pristatinėja tik Lietuvos šeimininkų šunis.

„Mūsų šunys yra labai aukšto lygio, todėl man kol kas nereikia šunų iš užsienio“, – sako U. Tamaševičiūtė.

Urtė Tamaševičiūtė Pasaulinėje šunų parodoje
Urtė Tamaševičiūtė Pasaulinėje šunų parodoje
© ASU nuotr.

Koks turi būti geras vedlys?

Atsakymo į šį klausimą Urtė ieškojo ne vienerius metus.

„Pirmiausia reikia mylėti šunį. Taip pat reikia turėti labai daug kantrybės, užsispyrimo. Reikia labai daug laiko ir patirties, kad taptum geru vedliu. Kad pasiektum tikslą, reikia labai daug darbo ir laiko“, – įsitikinusi ASU studentė.

Beje, vedlys gali ne tik padėti šuniui – netinkamas vedlio elgesys gali pridaryti daug žalos.

„Ryšys turi būti su kiekvienu gyvūnu, nes tik tada galima pasiekti gerą rezultatą. Su šunimi praleidi daug laiko ir prisiriši. Pasitaiko, kad ryšio rasti nepavyksta – būna visko. Yra šunų, kuriems parodos patinka. O būna tokių šunų, kuriems, kaip mes sakome, trūksta socializacijos. Jei jauno šuniuko nevedei į parodas, tai vėliau ten jam bus kančia. Neduok Dieve, jeigu pirmoje parodoje jį stipriau truktelėjo, tai jis parodose jau nebenorės dalyvauti“, – neslepia Urtė.

Dirbant su šunimis, kad ir kokie jie mieli būtų, reikia būti atsargiam. Sunku patikėti, bet Urtė iki šiol išvengė rimtesnių incidentų.

„Dabar reikia pagalvoti.... Ne, tikrai nebuvo tokių atvejų, kad šuo įkąstų . Gal kai buvau mažytė savas šuo buvo nestipriai įkandęs, o svetimas tikrai niekada nebuvo įkandęs. Reikia mokėti su šunimis elgtis. Taip yra. Šunims yra augimo periodas – apie 7–8 mėnesį reikia išvarinėti paaugliškus ožius. Yra visokių metodikų. Reikia žinoti, kaip elgtis, ir šuo nekąs“, – sako Urtė, save vadinanti pakankamai griežta vedle.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trumpas priėmė Putino iššūkį: šių ginklavimosi varžybų Kremlius tęsti tiesiog nepajėgs (278)

Tebūnie ginklavimosi varžybos. Mes juos pranoksime visur. Taip dar 2016-ųjų gruodį sakė tuomet...

Audra niokoja Kauną: vanduo apsėmė gatves, vėjas vartė reklamų stendus ir medžius (46)

Antradienio popietę Kauną užklupo škvalas. Smarki liūtis užtvindė kai kurias svarbias Kauno...

Už grasinimus susidoroti su DELFI žurnalistu Vitai Jakutienei skirta kardomoji priemonė (300)

Po straipsnio „ Pravieniškių mafija. Kruvina Kauno nusikaltėlių kova: „pupytės“ mylimasis...

Patikrino kavines kelyje į pajūrį: rezultatas kraupus (123)

Patiekalai iš neaiškios kilmės žaliavų, nešvara, žalia mėsa šalia ką tik paruoštų...

Patarė, ko geriau nedaryti, jei per liūtį automobilis įstrigo baloje (3)

Dažnas atvejis per smarkias liūtis – kirsti gilių balų nesiryžtančių vairuotojų tuntai ir...

Tragedija Italijos greitkelyje: įgriuvo didžiulio viaduko dalis, žuvo dešimtys žmonių papildyta 18:27 (190)

Greitkelyje netoli Italijos miesto Genujos sugriuvo didžiulio viaduko dalis, skelbia BBC. Žuvo...

Gydytojas nebegali tylėti: nesuvokiu, ką padaro vaikas, kad tėvai jį apipila karšta sriuba ar kava? (111)

Skubiosios medicinos vyresnysis gydytojas rezidentas, tinklaraščio „ Pragaro ambulatorija “...

16-mečiai aštuntfinalyje neturėjo vargo su Nyderlandais: taškų pelnė visi 12 žaidėjų (15)

Lietuvos jaunučių (iki 16 metų) krepšinio rinktinė Europos čempionate Serbijoje vis dar nesutiko...

Kambariniai augalai, kurių negalima laikyti namuose (12)

Kiekviena gėlė turi tik jai vienai būdingą energetiką. Kai kurios teigiamai veikia namų...

Guoga sako planuojantis baigti politinę karjerą, bet užsimena ir apie kitus scenarijus (52)

Europos Parlamento narys Antanas Guoga sako planuojantis kitąmet pasibaigus kadencijai nutraukti...