Šiais mokslo metais visi Lietuvos abiturientai jau ketvirtą kartą laikys vienodą lietuvių kalbos egzaminą. Nors tautinių mažumų mokyklose besimokantys dvyliktokai egzamine galės padaryti daugiau klaidų – daugelis sunerimę ir vadina egzaminą rimtu išbandymu.
© DELFI / Tomas Vinickas

Suvienodintu lietuvių kalbos egzaminu siekiama užtikrinti moksleiviams lygias galimybes studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose. Taip pat siekiama, kad kitų tautybių asmenys gerai mokėtų lietuvių kalbą, jaustųsi visaverčiais Lietuvos piliečiais.

Skatinti tautinių mažumų integraciją, užtikrinant etninį tapatumą, dalyvavimą viešajame gyvenime ir tautinių santykių darną, sudaryti tautinėms mažumoms tinkamas sąlygas gyventi, dirbti ir mokytis Lietuvoje yra ir vienas Nacionalinės pažangos programos 2014-2020 metų laikotarpiui tikslų.

Nuo 2011 mokslo metų tautinių mažumų mokyklose, 5-10 klasėse lietuvių kalbos pamokų skiriama tiek pat, kiek ir lietuviškose mokyklose. Besimokantiems 11-12 klasėse lietuvių kalbos pamokų skiriama daugiau nei mokyklose, kuriose mokoma lietuvių kalba mokyklose.

Šiuo metu tautinių mažumų atstovai Lietuvos mokyklose gimtosios kalbos pamokų turi tiek pat, kiek lietuviškai besimokantys mokiniai lietuvių kalbos pamokų. Tautinių mažumų mokykloms yra skiriamas 20 procentų didesnis finansavimas.

Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas yra privalomas, tačiau mokinys turi teisę rinktis laikyti mokyklinį ar valstybinį egzaminą. Abiturientui teikiamos 2 samprotavimo rašinio temos ir 2 literatūrinio rašinio temos, taigi galima rinktis vieną iš keturių užduočių. Rašant galima naudotis Dabartinės lietuvių kalbos žodynu.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, tautinių mažumų mokyklų abiturientai pakankamai gerai laiko vieningą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą, gauna šimtukų. Šių mokyklų mokiniams galioja palengvinimai, jiems leidžiama padaryti daugiau klaidų. Numatyta, kad šie palengvinimai galios iki 2019-2020 mokslo metų.

Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas išlaikomas vis prasčiau, tačiau rezultatai prastėja tiek lietuvių, tiek tautinių mažumumų kalbomis besimokačių abiturientų. Jie tvirtina, kad egzaminas apskritai yra per daug sunkus.

Vyriausybė yra patvirtinusi Nacionalinės pažangos programą (NPP), kuri nubrėžia valstybės vystymosi žingsnius 2014–2020 metams. Vienas iš NPP programos tikslų – skatinti tautinių mažumų įtrauktį ir integraciją, užtikrinant etninį tapatumą, dalyvavimą viešajame gyvenime ir tautinių santykių darną.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teisėjavimu nusivylęs Jasikevičius: turime išmokti kentėti – kito kelio nėra specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo (54)

Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius pasibaigus antroms Eurolygos...

„Atėjo Mindaugas“. Gydytojas išklojo darbo užkulisius: apie nepatogias situacijas ir kaip afrodiziakai veikiantį baltą chalatą (5)

Galiu persižegnoti – nesu girdėjęs, kad kažkas iš kolegų netinkamai atliko darbą, nes negavo...

Graikų trenerio atkirtis Šarui: „Žalgiris“ žaidė taip, kad turėjome mesti 45, o ne 24 baudas „Žalgiriui“ – PAO savininko palaikymas

Į Kauno „Žalgirio“ trenerio Šarūno Jasikevičiaus išsakytą nuomonę dėl šališko...

Atvėrė vartus į „ateities kalėjimą“: „Agurkinių“ lyderiui – išskirtinės gyvenimo sąlygos (233)

Kameroje, kuri labiau primena dviejų ar trijų žvaiždučių viešbučio kambarį, pastatyti...

Darbas „Amazon“ sandėlyje prilygsta vergovei: darbuotojai priversti šlapintis į butelius (45)

„ Amazon “ sandėlio darbuotojai priversti šlapintis į butelius arba tiesiog atsisakyti...

Jankūnas kreipėsi į „Žalgirio“ sirgalius: graikus turi pasitikti sausakimša arena specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo (53)

Eurolygos antrajame ketvirtfinalio mače Pirėjuje Kauno „Žalgiris“ antroje mačo pusėje...

Orai: per anksti šiluma apsidžiaugę turės nusivilti (2)

Savaitgalį šalyje pamažu vyks permainos: šiluma atslūgs, protarpiais palis. Dar didesni pokyčiai...

Charakterį rodęs „Žalgiris“ atsitiesė, tačiau to nepakako antrai pergalei Pirėjuje (645)

Penktadienį vakare Pirėjo „Taikos ir Draugystės“ arenoje Eurolygos ketvirtfinalio antrame mače...

Matijošaitis: skausmas dėl žmonos netekties dar tikrai nepraėjo (43)

Net ir pradėjus naują gyvenimo etapą su drauge Loreta, sunku užmiršti ypatingą ryšį, siejusį...

Gydytoja-psichoterapeutė papasakojo netikėtų dalykų: tai turi žinoti kiekvienas rūkantysis (76)

Nekyla abejonių, kad rūkymas kenkia žmonių sveikatai. Bandantys jo žalą sumažinti, ieško...