aA
Smulkiajam ir vidutiniam verslui kyla daug klausimų, kaip reikės dirbti pirmosiomis 2015 metų dienomis.
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė Giedrė Gečiauskienė prasitaria, kad, pirmiausia, verslas turėtų žinoti svarbiausius žingsnius, kurie jų lauks skaičiuojant paskutiniąsias 100 dienų iki euro įvedimo ir įvardijo 8 žingsnius, kuriuos įmonės turėtų žinoti artėjant eurui.

1 žingsnis. Įvertinkite įmonės grynųjų eurų poreikį pirmosiomis euro įvedimo dienomis, imkitės priemonių jį sumažinti.

Skaičiuojant pinigų poreikį pirmosioms euro įvedimo savaitėms, kuomet vyks dviejų valiutų apyvarta, galima remtis Latvijos patirtimi – vienos savaitės grynųjų pinigų apyvartą reikėtų padauginti bent iš trijų. Šis daugiklis atsiranda, kadangi grynųjų pinigų poreikis iškart po įvedimo gali būti 3-5 kartus didesnis nei įprasta. Žinoma, reikia atkreipti dėmesį į konkrečios prekybos įmonės specifiką ir individualius veiksnius, lemiančius grynųjų pinigų apyvartą.

Kad parduotuvė netaptų pinigų keitykla, siūloma klientams skleisti informaciją, kur arčiausiai galima nemokamai pasikeisti grynuosius litus į eurus (tam tinka plakatai, lankstinukai), skatinti klientus atsiskaitant mokėti tikslią sumą, kad nereikėtų duoti grąžos, arba skatinti dažniau mokėti elektroninėmis mokėjimo priemonėmis.

Smulkiesiems verslininkams gali būti naudingi eurų monetų rinkiniai, kurie visuomenei bus platinami dar iki euro įvedimo.

2 žingsnis. Kuo anksčiau kreipkitės į komercinį banką dėl eurų gavimo.

Išankstinis euro monetų pristatymas iš Lietuvos banko į komercinius bankus prasidėjo spalio 1 dieną, o banknotų – prasidės lapkričio 1 dieną. Numatyta, kad nuo 2014 metų gruodžio 1 dienos iki euro įvedimo dienos komerciniai bankai ir jų įgaliotos pinigų pervežimo įmonės vykdys išankstinį eurų paskirstymą įmonėms ir kitiems ūkio subjektams.

Prekybos ir paslaugų įmonėms svarbu iš anksto pakankamai apsirūpinti mažųjų nominalų eurų banknotais (5, 10 ir 20 eurų) ir visų nominalų eurų bei euro centų monetomis. Apsirūpinimą monetomis galima planuoti pagal jų nominalus: monetų blokas – po 10 to paties nominalo ritinėlių.

Priklausomai nuo monetų nominalo, bloko suma – nuo 5 iki 500 eurų.

Rekomenduojama kuo anksčiau pradėti tartis su bankais dėl išankstinio eurų pristatymo.

3 žingsnis. Pasirašykite sutartį ar tipinę formą su komerciniu banku dėl grynųjų eurų paskirstymo.

Verslo įmonės turės nuspręsti, ar įmonė naudosis grynųjų pervežimo įmonių paslaugomis, ar atsiveš grynuosius eurus savarankiškai. Planuojant organizuoti atsivežimą savarankiškai, rekomenduojama įvertinti atsivežamų grynųjų svorį, nes jis gali sudaryti dešimtis kilogramų. Taip pat tokiu atveju reikės savarankiškai pasirūpinti šio proceso saugumu. Svarbu nedelsti tartis su bankais, nes kuo mažiau laiko liks iki euro įvedimo dienos, tuo pervežimo įmonės bus labiau užimtos ir procesas gali užstrigti bei būti lėtesnis.

4 žingsnis. Pasiruoškite trumpalaikiam dalies apyvartinių lėšų užšaldymui dėl grynųjų eurų išankstinio įsigijimo, nes bus įšaldyta tokia įmonės suma litais, kokią verslininkas atsiveš eurais. Šios įšaldytos lėšos liks įmonės sąskaitoje iki euro įvedimo dienos, tačiau jomis disponuoti nebus galima. Euro įvedimo metu lėšos bus nurašytos nuo sąskaitos jau eurais.

5 žingsnis. Numatyti tinkamas grynųjų eurų saugojimo vietas.

Pagrindinės išankstinio eurų pristatymo sutarties sąlygos yra šios: Įmonės turės pasiruošti eurus saugoti atskirai nuo kitų eurų ar nuosavybės (atskiri seifai, atskiri seifo stalčiai, darbuotojų informavimas) ir neišleisti į apyvartą iki sausio 1 dienos. Už šių reikalavimų nevykdymą sutartyse bus numatytos reikšmingos baudos (, baudos dydis gali siekti 10 proc. nuo iš anksto pristatytos eurų sumos.).

6 žingsnis. Pasirenkite naudoti grynuosius eurus.

Pirmiausia, įmonės turėtų pasirūpinti darbuotojų mokymais, supažindinti juos su eurų banknotų ir monetų nominalais, banknotų apsaugos priemonėmis.

Antra, svarbu pasirūpinti tinkama pinigų autentiškumo tikrinimo įranga ir apmokyti darbuotojus, kaip šia įranga naudotis.

Trečia, būtina tinkama vidaus kontrolė, kad būtų užtikrinta klaidų ir sukčiavimo prevencija. Kartu reikalinga darbuotojams duoti instrukcijas, kaip elgtis po euro įvedimo, jei klientai bandys už stambias litų kupiūras pirkti smulkias prekes ir gauti daug grąžos eurais, jei pritrūks smulkių grynųjų pinigų grąžai.

7 žingsnis. Priimkite grynuosius eurus ir saugokite juos iki euro įvedimo dienos.

Kaip ir minėta, priimtus eurus iki sausio 1 d. reikės saugoti atskirai nuo kitos nuosavybės.

8 žingsnis. Euro įvedimo dieną pradėkite naudoti iš anksto gautus eurus.

Euro įvedimo įstatyme dėl monetų prekybininkams numatytas palengvinimas – vieno atsiskaitymo metu jie neprivalės priimti daugiau kaip 50 galiojančių lito monetų, nepaisant jų vertės, tačiau privalės priimti neribotą skaičių litų banknotų.

Įvertinkite psichologinius aspektus – visi turėsime priprasti prie naujos situacijos. Darbuotojai pirmas dvi savaites turės gebėti atiduoti grąžą eurais iš litų sumos, paruošti kasos aparatus tokioms operacijoms, gebėti naudotis autentiškumo tikrinimo įranga.

Reikia nenuvertinti apyvartoje esančio smulkių nominalų monetų kiekio: šiuo metu balti lito centai pasklidę visur – kišenėse, taupyklėse, stalčiuose – ir kol jų nepakeis eurų monetos, tol bus jaučiamas smulkių eurų trūkumas sistemoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasaulio ekonomika įklimpusi skolose: išbristi padės dar didesnės skolos (69)

„Zombinės“ bendrovės Kinijoje. Nepakeliama studentų paskolų našta Amerikoje. Milžiniškos...

Šimašius – apie savo klaidas, Vilniaus ateitį ir politinius skandalus: Lietuva yra politinio konflikto įkaitė perdavė linkėjimą Seimui (123)

Vertindamas šalies vidaus politikos aktualijas, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius...

Nemaloni staigmena: išsipirko stovėjimo vietą, tačiau šalia išdygo neįgaliojo ženklas (166)

2 tūkst. Eur – tiek vilnietė Sigita sakė mokėjusi už vieną automobilių aikštelės vietą,...

Prie geležinkelio Klaipėdoje stovinčių namų gyventojų reikalaujama išsikraustyti (48)

Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys...

Šiemet kalėdinis bėgimas Vilniuje – kaip niekad margas: dalyvių kostiumai stebina išradingumu nuotraukų galerija (1)

Kalėdinio legendinio bėgimo Vilniaus gatvėmis rekordus šiemet muša užsiregistravusieji –...

Ekspertas apie griežtą bausmę: tai ženklas visiems rusams – juos paaukos nė nemirktelėję (432)

Net ketverių metų draudimas rungtyniauti po savo šalies vėliava ir organizuoti svarbiausias sporto...

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (306)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...

Fantastiška Alfo silkė Kūčioms vos iš 4 ingredientų (1)

4 asm. Gaminimas 20 min. 1 vid. dydžio baklažano Žiupsnelio druskos 6–7 skiltelių česnako...

Ypatingą vardą dukrai suteikusi „Misis Lietuva“ dėl jo kovojo net teisme: negali numoti ranka, kai tai liečia tavo vaiką (88)

Dar visai neseniai žiniasklaidoje skambėjo žinia apie tai, kaip teisme dėl savo dukters Leylos...

Teisėjo „apvogtas“ Kavaliauskas prieš Crawfordą užfiksavo rekordą (20)

Lietuvos bokso žvaigždė Egidijus Kavaliauskas karjeros kovą WBO pusvidutinio svorio kategorijos...