„Pirmiausia, nusprendus keistis, reikia gerai žinoti, dėl kokių priežasčių tai darote. Jei galvojate tai daryti dėl vyro ar aplinkos spaudimo – tuomet neverta net pradėti. Iš karto galiu pasakyti, kad tokie pokyčiai bus trumpalaikiai, net jei jums šiuo momentu atrodo kitaip. Patirsite daug dvejonių, net ir paprastų taisyklių bus sunku laikytis“,- sako mitybos specialistė Vaida Kurpienė ir pateikia 8 taisykles, kurių turėtų laikytis nusprendusios atsikratyti antsvorio.
© Shutterstock nuotr.

Visą lieknėjimo kelią praėjusios moters teigimu, svarbiausia, jei jau nusprendėte lieknėti – darykite tai tik dėl savęs. Visi kiti dalykai ateis savaime. Pasidarysite linksmesnė, pagerės santykiai ir su vyru, ir su aplinkiniais, pagerės situacija net ir darbe, nors jums tai atrodo net nesusiję. Juk alkanas ir savimi nepatenkintas žmogus yra piktas ir irzlus... atitinkamą reakciją iššaukia ir iš aplinkinių, juk kaip šauksi, taip ir atsilieps.

„Neretai susilaukiu gerų linkėjimų iš antrų dalyvių pusių, nors jų net nepažįstu. Kai kurių vyrai siūlo registruotis į dar vienus kursus. Viena iš jų paklausė vyro: „Ar todėl siūlai, kad vakaras būtų „laisvas“? O jis atsakė: „Man svarbiausia, kad pirmą kartą per ilgus metus net tris mėnesius (tiek trunka programa) nesipykome“,- pasakoja specialistė.

8 taisyklės norintiems atsikratyti antsvorio
© K.Krisikaitytės nuotr.

Studijos „Sulieknėk sveikai“ įkūrėja pradedantiems keistis rekomenduoja pasidaryti sąrašą dalykų, kodėl jie nori keistis iš tiesų, kas pasikeis, kai apimtys sumažės ir antsvoris nukris?
Kas turi didelių sveikatos problemų – jų motyvacija aiški. Norinčių mesti svorį dažnai motyvai nėra aiškūs, migloti. Noras „numesti svorio“ nėra motyvas. Juk gal ir su tokiu svoriu gyventi yra gerai? Kas pasikeis, jei svoris nukris ir apimtys sumažės?

„Man asmeniškai labiausiai įstrigo, kai vos įeinant į parduotuvę pardavėjos sakydavo: „Mes tokio dydžio neturime“... Viena klientė norėjo eiti sportuoti, bet jai buvo gėda, nes jai atrodydavo, kad į ją visi žiūri. Trečios laukė penkmečio giminės susitikimas. Kiekvienai savo. Beje, kas įdomiausia, kad jei motyvas toks, kad niekam kitam negali pasisakyti – tuo geriau jis veikia“,- suintriguoja moteris.

Antra taisyklė – pasirinkite lieknėjimo būdą, kurio taisyklių galėtumėte laikytis visą gyvenimą.

„Man asmeniškai kraštutinumai yra nepriimtini ir susiję su per dideliu savęs ribojimu. Daugiausia naudojuosi Pasaulio sveikatos organizacijos ir Amerikos širdies asociacijos mitybos rekomendacijomis su nedidelėmis išimtimis. Taigi ji priimtina daugeliui, kursus lanko ir vegetarai, randa sau reikalingų atsakymų ir pagerina savo mitybą“,- pasakoja specialistė.

Trečia taisyklė – pokyčiams skirti laiko ir dėmesio.

Taisyklė paprasta - jei elgsitės taip, kaip iki šiol, tai ir rezultatas bus tas pats. Normalu, kad pirmais pokyčių mėnesiais save daugiau reikia kontroliuoti. Mityba užima labai daug mūsų laiko.

„Suskaičiuokite kiek laiko praleidžiate per savaitę: eidamos į maisto prekių parduotuvę, turgų ir pirkdamos maistą; gamindamos valgį, naršydamos šaldytuve ir virtuvės spintelėse; galvodamos, ką gaminsite; valgydamos, laiką leisdamos su svečiais, kramsnodamos prie televizoriaus ar žurnalo. Susidarys nemaža laiko dalis. Visi šie veiksmai – įprastiniai, daug galvojimo nereikia. Pradėjus keisti mitybą – automatizmas nebetiks tol, kol išsiugdysite naujus įpročius. Juk ir parduotuvėje teks pasižvalgyti kitose lentynose, teks išbandyti ir rasti sau naujus patiekalus, kurie būtinai turi būti skanūs“,- perspėja V. Kurpienė.

Jei skaitote šį straipsnį, vadinasi, prie kompiuterio praleidžiate nors šiek tiek laiko. Moteris rekomenduoja atlikti tokį pratimą. Paimkite kompiuterio pelę į kairę ranką ir padirbėkite taip apie 10 minučių. Tai puikiai iliustruos, kiek reikės skirti dėmesio ir pastangų įpročių keitimui.

Ketvirta taisyklė - daryti išimtis.

Mitybos specialistės teigimu, sveikas svorio metimas – ilgas procesas. Daugumai sunku pradėti, nes terminas „mitybos pokyčiai visam gyvenimui“ - baugina. Jiems baisu, kad „niekada nebegalės“ suvalgyti savo mėgstamo torto, cepelinų ar dešros ir tai bus sunku ištverti. Tai netiesa. Nėra jokio produkto, kurio nebūtų galima suvalgyti niekada gyvenime.

„Jei jūs kasdien maitinatės sveikai, nieko blogo nenutiks, jei kartais suvalgysite visai netinkamų patiekalų. Visuomet kartoju, jei kažko labai labai norisi - suvalgykite, nes kitaip ta mintis neduos jums ramybės. Juk jei per daug save užspausime – po kurio laiko nutrūksime, kaip pertempta spyruoklė“,- paguodžia visus lieknėjimo kelius pati išbandžiusi moteris.

„Ilgainiui mano klientai nustemba, nes jų mėgstami produktai pasidaro jiems nebeskanūs. Juokinga būna, kai kursų pradžioje jų akyse matau, kad „taip jiems nenutiks“ ir su kokia nuostaba po poros mėnesių pasakoja, kad vis dėl to ši istorija ir apie juos“,- šypsosi V. Kurpienė.

Penkta taisyklė – maistas turi būti skanus.

Daugumai atrodo, kad sveikas maistas - tai tik salota ir obuolys. Iš tiesų sveikas maistas yra sotus ir skanus. Variantų yra galybė, reikia tik skirti laiko, bandyti ir atsirinkti receptus, kurie skanūs ne tik jums, bet ir visai šeimai. Tuomet viskas supaprastėja.

„Kursus lankančios mamos džiaugiasi, kad pradėjus maitintis sveikai ilgainiui nebereikia vaikams gaminti atskirai, nes tas pats maistas puikiai tinka visiems,- sako moteris. - Vaikai ir antros pusės nevertina patiekalų „sveikas-nesveikas“. Dažniausiai tie argumentai jiems visai neaktualūs, o nuolatinis baksnojimas ir aiškinimas sukelia tik neigiamas emocijas.“

V. Kurpienė juokauja, kad vaikų ir vyrų vertinimas daug paprastesnis: „skanu - neskanu“. Taigi atkrenta dar viena barnių šeimoje priežastis. Nebereikia nieko versti „valgyti sveikai“. Juk kai skanu – visi tik ir laukia pietų ar vakarienės.

„Žinoma, be kulinarinių katastrofų neapsieisite, bet priimkite tai kaip žaidimą. Kad šis žaidimas turėtų aiškią pradžią ir pabaigą – susirašykite ant lapo, kiek iš kelių receptų renkatės ką gaminsite vakarienei ar pietums. Pažymėkite tinkamus receptus. Likusius teks pakeisti naujais, sveikais ir skaniais. Juk sąrašas ne toks ir ilgas, tiesa?“,- tikina specialistė.

Šešta taisyklė - skirkite laiko maistui.

Dažnai valgome ne tada kada norime, o kai yra laiko. Tai klaidingas požiūris. Tokiu atveju atsiranda kaloringi mažai vertingų medžiagų turintys užkandžiai, peralkstame ir persivalgome.
„Jei jus kankina didelis alkis vakarais, reiškia, save pamirštate dieną. Planuokite savo valgymus, o tik paskui darbus. Iš pradžių tai atrodo neįmanoma, bet tik tol, kol pradedame taip daryti“,- pataria V. Kurpienė.

Septinta taisyklė - apdovanokite save.

„Lieknėti turi būti smagu“,- įsitikinusi mitybos specialistė, todėl kas keletą kilogramų rekomenduoja sugalvoti sau prizą. Tai gali būti piniginis ar visiškai nematerialus prizas. Dovana negali būti maistas ar gėrimai.

„Pati esu mama, tai žinau, kad pats geriausias prizas – nieko neveikti pusę dienos. O koks prizas labiausiai nudžiugintų jus?“,- intriguoja moteris.

Aštunta taisyklė - skirkite laiko sau.

Tai, anot specialistės, viena svarbiausių taisyklių. „Rūpinamės darbais, kolegomis, draugais, šeima, namais... o kurioje vietoje jūs? Ką veikiate sau smagaus bent vieną - dvi valandas per savaitę? Miego sąskaita malonumai nesiskaito. Persidėliokite prioritetus. Skalbiniai ir draugai palauks. Visiems reikia linksmos ir laimingos žmonos/ mamos / draugės, o ne pervargusios paniurėlės“,- tikina moteris.

Bet kuriuo atveju labiausiai motyvuoja rezultatas. Taigi duokite sau laiko.

„Man asmeniškai pats didžiausias džiaugsmas, kai jau po pusantro mėnesio pasikeičia žmonių laikysena, veiduose ima šviesti plačios šypsenos, trumpėja suknelės:) Programos dalyviai ima rašyti jautrius padėkos laiškus, pavyzdžiui: „Apsivilkau suknelę, kurią nešiojau prie 33 metus“ arba „Pirmą kartą gyvenime nustojau bijoti maisto ir ėmiau juo mėgautis“. Tai įkvepia“,- šypsosi Vaida Kurpienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuva buvo ant gripo pandemijos slenksčio – daliai žmonių komplikacijų išvengti nepavyks (82)

Nors Lietuvoje bendras sergamumas grip u ir peršalimo ligomis pagaliau pradėjo mažėti,...

Prastos naujienos: vaiko pinigų kai kuriems teks laukti iki pavasario (175)

Dėl informacinės sistemos trikdžių, darbuotojų gretas išretinusių ligų ir kai kurių tėvų...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis egzotiškuose kraštuose privers susigėsti (76)

Verslininkas bei keliautojas Jokūbas Laukaitis , nuolat keliaujantis po egzotiškiausius pasaulio...

Kokiame amžiuje seksas teikia didžiausią malonumą (30)

Gera žinia: amžius čia visiškai nesvarbus. Amžius tėra tik skaičius, ypač kalbant apie...

Bumblauskas pažėrė kritikos mokytojams: priėjome iki kažkokio akligatvio (174)

Istorikas Alfredas Bumblauskas pažėrė kritikos istorijos mokytojams ir šio dalyko ugdymo...

Su 13 metų vyresniu sportininku laimę atradusi Karolina Liukaitytė prakalbo apie vestuves (181)

Su verslininku Arnu Jurskiu skirtingais keliais pasukusi orų pranešėja Karolina Liukaitytė...

Po paskutinių Čeponio „perlų“ – pastaba iš kolegos: kam peiliu į nugarą durti triuškinamos ekipos gerbėjams? (4)

Karaliaus Mindaugo taurės finale Kauno „Žalgiris“ nepaliko vilčių Vilniaus „Lietuvos...

Anonimiškai paviešinta Blac Chynos sekso vaizdajuostė tapo internautų pašaipų objektu kuria memus ir istorijas (6)

Pirmadienio rytą „Twitter“ tinkle buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota seksu...

Košmariškus prisiminimus išsklaidęs Juškevičius – apie naują karjeros stotelę ir ypatingą Brolio vaidmenį (14)

Šis sezonas Adui Juškevičiui yra išties išskirtinis. Į Panevėžio „Lietkabelį“ rugsėjo...

Kaip žmonės reaguotų į nežemišką gyvybę? (25)

Žmonės aktyviai kitose planetose ieško gyvybės. Šiuo metu dėl šio didingo tikslo dirba net...