aA
Vienas kitas išgertas bokalas alaus dažniausiai neatbaido nuo minties sėsti prie vairo. Visgi nuomonė, kad mažas alkoholio kiekis neturi neigiamos įtakos vairavimo įgūdžiams bei reakcijos laikui – klaidinga. Susiformavusius mitus apie vairavimą išgėrus paneigia ir nenuginčijami argumentai, kuriuos komentuoja Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata.
© Shutterstock nuotr.

Mitas Nr. 1: „Aš jaučiu, kad tikrai galiu vairuoti“

Išgėrus ir nedidelį alkoholio kiekį (bokalą alaus, vyno taurę ar stikliuką stipriųjų gėrimų) gali atrodyti, kad puikiai orientuojatės aplinkoje, viską aiškiai matote ir galite kuo puikiausiai reaguoti į aplinkos veiksnius. Vis dėlto alkoholis slopina žmogaus pojūčius ir jis negali tinkamai vertinti savo būklės. Taip pat slopinama ir reakcija, dėl ko žmogus negali laiku ir tinkamai reaguoti.

E. Subata: Pats asmuo, veikiamas alkoholio, paprastai teisingai negali įvertinti savo būklės. Todėl savo vertinimu pasitikėti negalima. Reikėtų laikytis bendros rekomendacijos – prieš vairavimą alkoholio nevartoti visiškai.

Mitas Nr. 2: „Man reikia ką nors suvalgyti ir galėsiu vairuoti“

Neretai žmonės mano, kad alkoholis nėra toks veiksmingas, jeigu jis vartojamas sočiai pavalgius ar užkandžiaujant. Alkoholis esant tuščiam skrandžiui į kraują patenka per 30-60 minučių, o jam esant pilnam – daugmaž dvigubai ilgiau. Todėl prailgėja tik alkoholio patekimas į kraują, o ne jo kiekis. Taip pat nepadės ir didelis kiekis kavos, šalto vandens dušas ar gaivaus oro gūsis. Vienintelis vaistas yra laikas.

E. Subata: Alkoholio apykaita organizme (jo koncentracijos didėjimas, vėliau – mažėjimas kraujyje vyksta tam tikru greičiu. Jo neįmanoma paveikti kava, šaltu dušu ar kvėpavimu grynu oru. Todėl išgėrus alkoholio reikia pakankamai ilgą laiką pralaukti (priklausomai nuo išgertos alkoholio dozės), kol alkoholis organizme suskaldomas ir pasišalina.

Mitas Nr. 3: „Nevairuoju išgėręs, bet tai drąsiai galiu daryti „apsirūkęs“ žolės“

Daugybė tyrimų parodė, kad pavojingi gali būti ne tik girti vairuotojai. Pavojus iškyla ir tada, kai vairuotojas yra vartojęs stiprių vaistų ar narkotinių medžiagų, pavyzdžiui, vadinamosios žolės. Priklausomai nuo vaistų, narkotinių medžiagų stiprumo, sutrinka ir žmogaus suvokimas, sulėtėja refleksai, kartais net prasideda haliucinacijos. O jeigu narkotinės medžiagos ar vaistai buvo sumaišyti su alkoholiu – šis derinys gali būti mirtinas net nevairuojant. Tad ką jau kalbėti apie tokius apsvaigusius vairuotojus.

E. Subata: Žolė, kaip ir dauguma psichoaktyviųjų medžiagų, priklausomai nuo jos stiprumo, veikia suvokimą, refleksus. Pvz., žolė gali sukelti klaidingą pojūtį, kad aplinkiniai kreipia ypatingą dėmesį. Sumaišius su alkoholiu, medžiagos gali viena kitos poveikį sustiprinti.

Mitas Nr. 4: „Su draugais esame vienodai apsvaigę, nes suvartojome tokį pat kiekį alkoholio“

Alkoholio kiekis žmogaus organizme matuojamas pagal alkoholio koncentraciją kraujyje. Ji priklauso nuo suvartoto alkoholio kiekio, alkoholio vartojimo tempo, žmogaus svorio, lyties, individualių alkoholio vartojimo įpročių, žmogaus medžiagų apykaitos, mitybos ypatumų ir kitų aplinkybių. Taigi, tą patį kiekį alkoholio suvartojusių žmonių kraujyje alkoholio koncentracija kraujyje įprastai skiriasi.

E. Subata: Iš tiesų, alkoholio apykaitos greitis yra individualus. Daugeliu atveju yra įgimtas, gali turėti įtakos ir kepenų funkcijos ypatumai. Faktas, kad išgėrus tą patį alkoholio kiekį koncentracija kraujyje gali labai skirtis.

Mitas Nr. 5: „Šiek tiek alkoholio padės neužmigti vairuojant“

Nors gali atrodyti, kad nedidelis kiekis alkoholio padės išsiblaškyti ir sumažinti nuovargį, pasirodo, alkoholis veikia dvigubai stipriau, kai vairuotojas yra pavargęs. Taigi, žmonės, kurie mano, kad alkoholis pavargus yra varomoji jėga ir turėtų tonizuoti organizmą, klysta.

E. Subata: Alkoholis ir vairavimas yra nesuderinami. Alkoholis yra centrinę nervų sistemą slopinanti medžiaga, todėl kai kurie žmonės linkę jį vartoti kaip palengvinančią užmigti medžiagą. Tai irgi klaidingas elgesys, reikia ieškoti kitų būdų atsipalaiduoti, pvz., didinti fizinį krūvį, nerūkyti vakare ir pan.

Svarbu žinoti, kad alkoholis veikia ne tik koordinaciją bei vaizduotę. Jis slopina budrumą, reakcijos laiką, gebėjimą atlikti kelias užduotis vienu metu, ko būtent reikia vairuojant. Net mažiausio alkoholio kiekio vartojimas prieš vairuojant padidina nelaimingų atsitikimų riziką. Vienintelis patarimas – niekada nevairuoti išgėrus!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sovietų Sąjungos grimasos: išsigando Jono Paulius II – kliuvo dvasininkams (3)

Socialistinio bloko gyventojai gana džiugiai pasitiko žinią apie lenko Karolio Wojtylos tapimą...

Dėl telefono pateko į pinkles: paprašius grąžinti pinigus, pardavėjas pasiūlė kelionę į mišką (46)

Naują „ iPhone 7“ įsigijęs kaunietis pateko į nepavydėtiną padėtį – išvykus į...

DELFI eksperimentas Vilniaus gatvėse: kokia transporto priemonė čia greičiausia? (12)

Europos judumo savaitė visus ragina „atkimšti“ gatves nuo automobilių ir prisiminti, kiek daug...

Ministrui stojus ginti Kazėnienę, ji išreiškė nuomonę apie pasitraukimą (3)

Nemalonumai naujoje darbo vietoje Rasai Kazėnienei nesibaigia, jos ginti stojo pats teisingumo...

Vilnius prieš popiežiaus vizitą pasikeitė neatpažįstamai: verslininkai įspėja – nemokamų paslaugų nebus (159)

Popiežiaus vizitui besiruošiantis Vilnius keičiasi tiesiog akyse – senamiestyje jau kelias...

Žemaitijoje pradėjo derėti gigantiškos saulėgrąžos (2)

Kelmės rajone, Vidsodžio kaime esančioje sodyboje išdygo 4,6 metrų aukščio dekoratyvinė...

Turkiją pamėgusiems turistams – daugiau kuklesnių viešbučių

Gausėjant užsienio turistų srautams, Turkijos viešbučių savininkai ir investuotojai planuoja...

Gydytoja pasakė, kada geriausiai skiepyti vaikus nuo meningokokinės infekcijos: svarbu nepražiopsoti (6)

Prasidėjus rudeniui, atgijo mokyklos ir vaikų darželiai, kur mažieji sugužėjo semtis žinių bei...

Įdomūs faktai apie atmintį: nuo kada vaikai pradeda atsiminti ir ar iš tiesų smegenys ištrina skaudžius patyrimus (1)

Vaikystės amnezija vadinamas toks žmogaus amžiaus tarpsnis, kuomet nesugebame atsiminti...

Buvusi LSMU studentė apkaltino dėstytojus seksualiniu priekabiavimu: ji buvo sulaikyta oro uoste (116)

Penktadienį Kaune šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU ) susirinko grupelė jaunimo...