Vienas kitas išgertas bokalas alaus dažniausiai neatbaido nuo minties sėsti prie vairo. Visgi nuomonė, kad mažas alkoholio kiekis neturi neigiamos įtakos vairavimo įgūdžiams bei reakcijos laikui – klaidinga. Susiformavusius mitus apie vairavimą išgėrus paneigia ir nenuginčijami argumentai, kuriuos komentuoja Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata.
© Shutterstock nuotr.

Mitas Nr. 1: „Aš jaučiu, kad tikrai galiu vairuoti“

Išgėrus ir nedidelį alkoholio kiekį (bokalą alaus, vyno taurę ar stikliuką stipriųjų gėrimų) gali atrodyti, kad puikiai orientuojatės aplinkoje, viską aiškiai matote ir galite kuo puikiausiai reaguoti į aplinkos veiksnius. Vis dėlto alkoholis slopina žmogaus pojūčius ir jis negali tinkamai vertinti savo būklės. Taip pat slopinama ir reakcija, dėl ko žmogus negali laiku ir tinkamai reaguoti.

E. Subata: Pats asmuo, veikiamas alkoholio, paprastai teisingai negali įvertinti savo būklės. Todėl savo vertinimu pasitikėti negalima. Reikėtų laikytis bendros rekomendacijos – prieš vairavimą alkoholio nevartoti visiškai.

Mitas Nr. 2: „Man reikia ką nors suvalgyti ir galėsiu vairuoti“

Neretai žmonės mano, kad alkoholis nėra toks veiksmingas, jeigu jis vartojamas sočiai pavalgius ar užkandžiaujant. Alkoholis esant tuščiam skrandžiui į kraują patenka per 30-60 minučių, o jam esant pilnam – daugmaž dvigubai ilgiau. Todėl prailgėja tik alkoholio patekimas į kraują, o ne jo kiekis. Taip pat nepadės ir didelis kiekis kavos, šalto vandens dušas ar gaivaus oro gūsis. Vienintelis vaistas yra laikas.

E. Subata: Alkoholio apykaita organizme (jo koncentracijos didėjimas, vėliau – mažėjimas kraujyje vyksta tam tikru greičiu. Jo neįmanoma paveikti kava, šaltu dušu ar kvėpavimu grynu oru. Todėl išgėrus alkoholio reikia pakankamai ilgą laiką pralaukti (priklausomai nuo išgertos alkoholio dozės), kol alkoholis organizme suskaldomas ir pasišalina.

Mitas Nr. 3: „Nevairuoju išgėręs, bet tai drąsiai galiu daryti „apsirūkęs“ žolės“

Daugybė tyrimų parodė, kad pavojingi gali būti ne tik girti vairuotojai. Pavojus iškyla ir tada, kai vairuotojas yra vartojęs stiprių vaistų ar narkotinių medžiagų, pavyzdžiui, vadinamosios žolės. Priklausomai nuo vaistų, narkotinių medžiagų stiprumo, sutrinka ir žmogaus suvokimas, sulėtėja refleksai, kartais net prasideda haliucinacijos. O jeigu narkotinės medžiagos ar vaistai buvo sumaišyti su alkoholiu – šis derinys gali būti mirtinas net nevairuojant. Tad ką jau kalbėti apie tokius apsvaigusius vairuotojus.

E. Subata: Žolė, kaip ir dauguma psichoaktyviųjų medžiagų, priklausomai nuo jos stiprumo, veikia suvokimą, refleksus. Pvz., žolė gali sukelti klaidingą pojūtį, kad aplinkiniai kreipia ypatingą dėmesį. Sumaišius su alkoholiu, medžiagos gali viena kitos poveikį sustiprinti.

Mitas Nr. 4: „Su draugais esame vienodai apsvaigę, nes suvartojome tokį pat kiekį alkoholio“

Alkoholio kiekis žmogaus organizme matuojamas pagal alkoholio koncentraciją kraujyje. Ji priklauso nuo suvartoto alkoholio kiekio, alkoholio vartojimo tempo, žmogaus svorio, lyties, individualių alkoholio vartojimo įpročių, žmogaus medžiagų apykaitos, mitybos ypatumų ir kitų aplinkybių. Taigi, tą patį kiekį alkoholio suvartojusių žmonių kraujyje alkoholio koncentracija kraujyje įprastai skiriasi.

E. Subata: Iš tiesų, alkoholio apykaitos greitis yra individualus. Daugeliu atveju yra įgimtas, gali turėti įtakos ir kepenų funkcijos ypatumai. Faktas, kad išgėrus tą patį alkoholio kiekį koncentracija kraujyje gali labai skirtis.

Mitas Nr. 5: „Šiek tiek alkoholio padės neužmigti vairuojant“

Nors gali atrodyti, kad nedidelis kiekis alkoholio padės išsiblaškyti ir sumažinti nuovargį, pasirodo, alkoholis veikia dvigubai stipriau, kai vairuotojas yra pavargęs. Taigi, žmonės, kurie mano, kad alkoholis pavargus yra varomoji jėga ir turėtų tonizuoti organizmą, klysta.

E. Subata: Alkoholis ir vairavimas yra nesuderinami. Alkoholis yra centrinę nervų sistemą slopinanti medžiaga, todėl kai kurie žmonės linkę jį vartoti kaip palengvinančią užmigti medžiagą. Tai irgi klaidingas elgesys, reikia ieškoti kitų būdų atsipalaiduoti, pvz., didinti fizinį krūvį, nerūkyti vakare ir pan.

Svarbu žinoti, kad alkoholis veikia ne tik koordinaciją bei vaizduotę. Jis slopina budrumą, reakcijos laiką, gebėjimą atlikti kelias užduotis vienu metu, ko būtent reikia vairuojant. Net mažiausio alkoholio kiekio vartojimas prieš vairuojant padidina nelaimingų atsitikimų riziką. Vienintelis patarimas – niekada nevairuoti išgėrus!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskio išviešintas Urbšys: Tomas Dapkus tiesiog mane informuodavo, jei kas blogai (140)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis teigė...

Palangoje – netikėtas Maskvos CSKA krepšininkų vizitas (57)

Savaitgalį Eurolygos rungtynėse Belgrade dėl trečios vietos Kauno „Žalgiriui“ nusileidusi...

Apsilankė Talino restoranuose: per vieną vakarą galima pravalgyti visą lietuvišką atlyginimą (77)

Talinas su savo restoranais ir kavinėmis neabejotinai pirmauja Baltijos šalyse. Šiame mieste...

30-mečio sūnaus įžūlumui nebuvo ribų: tėvai grasino ir siūlė pinigų, bet viską išsprendė tik teismas (7)

Po visiškai neilgai trukusio teisinio ginčo Niujorko valstijos teisėjas paskelbė nuosprendį,...

Dalia Grybauskaitė – apie „paskolas dėžutėse“, VSD pažymas ir „Agroverslo“ susiliejimą su politika išskirtinis interviu (833)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad teisėsauga turi labai atsargiai galvoti, kokius slaptus...

Palygino kainas Lietuvoje ir Portugalijoje: lietuviai neturėtų skųstis (184)

Tūkstančiu eurų per mėnesį papilnėjanti piniginė – įprastas ir orus portugališkas...

Saugotis būtina, bet tada negausite gyvybiškai svarbaus vitamino: kaip elgtis? (2)

Šį pavasarį orai mus kaip niekad lepina kaitria saule, o tvyrantis karštis labiau primena...

Kraupūs gydytojo eksperimentai su savimi: viskas dėl ligonių (1)

1793 metai Filadelfijos apylinkėse JAV buvo labai sunkūs. Visą vasarą žmonės krito tarsi lapai...

„Žalgirį“ premijomis motyvavęs Motiejūnas paslapčia pildo galimų naujokų sąrašą (32)

Neįtikėtinai sėkmingas „Žalgirio“ sezonas suteiks klubui tvirtą finansinį pagrindą, kuris...

Khloe Kardashian prasitarė, jog svajoja apie santuoką su ją išdavusiu Tristanu Thompsonu (3)

Iki realybės šou žv aigždė Khloe Kardashian pagimdė dukrelę True jos mylimasis Tristanas jai...