aA
Visi myli auksaspalvius retriverius. Na, bent jau tie, kurie myli šunis. O štai mudžiai, Norvegų lundegundai ar beplaukiai Peru šunys – nesulaukia nė dešimtadalio tiek susižavėjimo šūksnių ar paglostyti siekiančių rankų. Ir ne todėl, kad būtų negražūs ar pernelyg agresyvūs. Tiesiog tai tokios retos veislės, jog apie jas retas žino, retas ir nori šiuos šunis auginti. Todėl jais rūpinasi tik saujelė entuziastų dažniausiai tose šalyse, iš kurių jie yra kilę.
Retų veislių šunys (Shutterstock nuotr.)
© DELFI montažas

Pristatome Jums 10 itin retų šunų veislių – perskaitę šį straipsnelį galėsite pradžiuginti ir nustebinti itin retų šunų augintojus savo žiniomis.

Catalburun šuo (CC-SA/Wachynaky nuotr.)
Catalburun šuo (CC-SA/Wachynaky nuotr.)
© Wikimedia Commons nuotr.

1. Turkų šuo Catalburun – Turkijoje išveistas pointeris, kurį itin lengvai galima atskirti iš „perskeltos“ nosies. Manoma, jog turkų medžiotojai (nes šis šuo – medžioklinis) labiau vertino „skeltanosių“ drąsą medžiojant žvėris, nei tradicinių pointerių, todėl juos intensyviai daugino. Šiuo metu veislė už Turkijos ribų beveik nežinoma, nors šalyje ypač giriama už medžioklės įgūdžius. Daugiausia dirba kalnuotose Turkijos vietose, ypač vertinami kurapkų medžioklėje.

2. Mudis – tai vengrų aviganis šuo, kurį, jei ne juoda spalva, būtų tikrai sudėtinga atskirti nuo avies. Minšktomis garbanomis ant kūno ir trumpu kailiu ant snukučio išsiskiriantis šuo, veisėjų apibūdinamas kaip „garbanotas stebuklas“. Teigiama, jog ši veislė tampa vis žinomesne, nes žavimasi ne tik mudžių gyvulių ganymo įgūdžiais, bet ir paklusnumu, šeimyniškumu. Nors veislė už Vengrijos ribų dar nėra populiari, mudžių mylėtojų klubai jau įsikūrė JAV ir Kanadoje.

Mudis (Vulpes nuotr.)
Mudis (Vulpes nuotr.)
© Wikimedia Commons nuotr.

3. Azawakhas – jei gatvėje pamatytumėte didžiulį šunį, išsišovusiais šonkauliais, greičiausiai nuspręstumėte, jog šeimininkas jį netinkamai prižiūri. Tačiau iš tiesų tai tipinė jo išvaizda. Šis

Azawakhas (CC-SA/Craig Pemberton nuotr.)
Azawakhas (CC-SA/Craig Pemberton nuotr.)
© Wikimedia Commons nuotr.

rusvos spalvos šuo kilęs iš Vakarų Afrikos, yra vienas iš kurtų atstovų. Azawakhai drovūs, bailūs šunys, taip pat sakoma, jog jų eisena labiau primena kačių, nei šunų. Tačiau artimiau pažinę žmogų jie tampa itin meiliais. Anksčiau šie šunys padėdavo vietiniams medžioti gazeles.

4. Catahoulos leopardinis šuo – reta veislė, kurią fotografai ypač mėgsta įamžinti rudeninių lapų fone. Šunys – kaip margučiai, lapai – spalvoti, kas gali būti gražiau?

Tokius įvairių spalvų dėmėmis išmargintus šunis išvedė amerikiečių medžiotojai, juos mėgo ir prezidentas Teodoras Ruzveltas. Šie šunys kilo iš Luizianos, Catahoula parapijos. Veislės aprašuose pabrėžiama, jog šie šunys manosi esą lygūs jums arba gal net šiek tiek viršesni. Vis dėlto, jie labai sargūs ir akylai prižiūri savo teritoriją. Šunų mylėtojai žavisi jų šviesioms it stiklinėmis akimis, kurios neretai būna dar ir skirtingų spalvų, kaip haskių. 

Catahoulos leopardinis šuo
Catahoulos leopardinis šuo
© Shutterstock nuotr.

5. Lundehundas – šis šuo yra Norvegų lobis. Jis naudotas medžioti rubuilius paukščius mormonus, angliškai vadinamus puffin. Iš išvaizdos šis šunelis lyg ir niekuo neišsiskiria – tačiau įsižiūrėjus įdėmiau ant kiekvienos jo kojos aukščiau yra po papildomą šeštąjį pirštą. Taip pat rašoma, jog keturkojis gali atsukti galvą atgal taip, kad nosimi baksteltų sau į stuburą.

Norvegų lundehundas
Norvegų lundehundas
© Shutterstock nuotr.

6. Peru beplaukis šuo. Kadangi egzistuoja sfinksai – beplaukės katės, turi būti ir beplaukis šuo. Perujietiškai jis vadinamas Xoloitzcuintli (tariama Šo-lo-ents-kin-tli). Kadangi tokį pavadinimą retas perskaito greitai, kartais jis trumpinamas tiesiog iki Xolo. Šunų veislė tokia sena, jog manoma, kad su beplaukių šunų protėviais gyveno dar actekai. Tačiau plačiau ši veislė nepaplito dėl įvairiausių mitų – kai kurie žmonės, tikintys siaubūnės čiupakabros egzistavimu, šunis painiodavo su šia būtybe. Veislės apraše rašoma, jog tai itin sveiki šunys. Juos tereikia retsykiais išmaudyti ir patepti jų odą drėkinančia priemone.

Peru beplaukis šuo
Peru beplaukis šuo
© Shutterstock nuotr.

7. Lagotto Romagnolo šuo – dar vienas kudlius, tik šįkart kilęs iš Romagnos regiono Italijoje. Jo pavadinimas reiškia „Romagnos ežero šuo” . Veislė buvo išveista surasti ir parnešti medžioklėje nušautus paukščius, tačiau šiuo metu šunys neretai pasitelkiami ieškant itin brangių grybų – triufelių.

Lagotto Romagnolo šuo
Lagotto Romagnolo šuo
© Shutterstock nuotr.


Jie turi natūralų instinktą ką nors surasti ir parnešti, yra mylintys, gana lengvai treniruojami, socialūs ir lengvai sutariantys su kitais gyvūnais. 

8. Stabihaunai arba Fryzų pointeriai – iš Nyderlandų kilusi veislė, savo išvaizda neišsiskirianti iš mišrūnų šunelių. Užtat šių šunų augintojai žino – veislė vertinama už paklusnumą, budrumą ir intelektą. Šunys buvo naudojami medžioklėje, dabar jie gali retsykiais šalia namų sugauti kenkėjus. 2010 – aisiais Jungtinėje karalystėje įsikūrusios Stabihaunų mylėtojų ir veisėjų asociacijos nariai pabrėžia, jog šie šunys turi labai panašias savybes, kaip labradoro retriveriai, spanieliai, yra praktiškai tobuli šeimos šunys, tačiau kažkodėl vis dar išlieka nepopuliarūs.

Stabihaunas arba Fryzų pointeris
Stabihaunas arba Fryzų pointeris
© Shutterstock nuotr.

9. Karelijos lokių šuo – negali nepaminėti šuns tokiu įspūdingu pavadinimu. Šis visai nedidelis keturkojis, žinoma, buvo išveistas medžioklei. Nereikia labai girtis stambių lokių medžioklėmis  – dažniausiai tokie šunys padėdavo šeimininkams nudaigoti smulkius kailinius žvėrelius - pavyzdžiui, kiaunes. Retesniais atvejais šunys naudoti vilkų, briedžių ir rudųjų lokių medžioklei. Keli šunys vaikydavosi lokį ir garsiai lodavo, nukreipdami žvėries dėmesį, o medžiotojas pagal garsą ateidavo jo sumedžioti.

Karelijos lokių šuo (CC_SA/Fraczek.Marcin nuotr.)
Karelijos lokių šuo (CC_SA/Fraczek.Marcin nuotr.)
© Wikimedia Commons nuotr.

Savo tėvynėje – Suomijoje, šie šunys patenka tarp 10 populiariausių veislių. Jie laikomi medžioklei ir kaip sarginis šuo. Mokslininkai teigia, jog šuo itin panašus į Rusijos laiką ir tokia veislė egzistavo dar nuo neolito periodo laikų.

10. Naujosios Gvinėjos dainuojantis šuo – arijų netraukia, tačiau vardą užsidirbo dėl neįprastų garsų, kuriuos skleidžia. Vis dėlto, labiausiai kinologų pasaulyje šios veislės šunys (išvesti iš laukinių šunų dingo), giriami už fizinę ištvermę ir protą. 

Naujosios Gvinėjos dainuojantis šuo
Naujosios Gvinėjos dainuojantis šuo
© Shutterstock nuotr.


Šuo „dainuoja” kiek kitaip nei vilkas ar kojotas – šiame įraše užfiksuotas zoologijos sode laikomas šios veislės šuo:

© Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

Top naujienos

Politinė ateitis jau seniai buvo tokia miglota: vieniems dega raudona šviesa (67)

Sekmadienį vykusių rinkimų į Seimą dėl mažo aktyvumo net neišeina vadinti mažąją repeticija...

Trumpas kiša pagalius Zelenskiui (120)

Galbūt naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis manė, kad didžiausias jam teksiantis...

Kaip niekad anksti: pirmoji savivaldybė paskelbė šildymo sezono pradžią kiti miestai skubėti nežada (118)

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos įsakymu nuo rugsėjo 24...

Vilniaus policija triuškina ginkluotą organizuotą gaują, prekiavusią narkotikais (11)

Rugsėjo 13 d. po atlikto ilgalaikio tyrimo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato...

Atskleisti galingiausių Rusijos klubų biudžetai: CSKA lenkė „Žalgirį“ 4 kartus (1)

Artėjant naujam krepšinio sezonui VTB Vieningosios lygos garbės prezidentas Sergejus Ivanovas...

Prieš milijoninę auditoriją – serialo „Černobylis“ kūrėjų liaupsės Lietuvai ir lietuviams (23)

Nors daugelis jau pasinėrė į pagrindinės Emmy ceremonijos šurmulį, kurioje taip pat skambėjo...

Medicinos banką perėmęs jaunasis Konstantinas Karosas svarsto apie pardavimą (123)

Pagrindinis Medicinos banko akcininkas velionio Sauliaus Karoso sūnus Konstantinas kartu su...

AHA ir BHA rūgštys, vitaminas C bei retinoidai – kaip ir kada reikėtų juos naudoti mūsų odai

Oda yra didžiausias mūsų organas, kuris reikalauja ypatingos priežiūros tam, kad išliktų...

Parodė, kaip atnaujino seną 16 kv. metrų butą: dabar gyventi daug patogiau

Kai vieno kambario bute tenka miegoti, ilsėtis, valgyti ir net priimti svečius – išsitekti sunku....

Retas žino, kai inkste pradeda formuotis pavojingas darinys: tokio skausmo nelinkėtum net priešui (3)

Akmenys gali formuotis visose šlapimo takų dalyse ir iš pradžių tyliai slėptis, tačiau...