Etiketo pagrindai gana paprasti, tačiau dažnai dėl savo neapdairumo jiems nusižengiame. Šiuolaikinis etiketas – apibrėžia vyrų ir moterų elgesio taisykles, kurios padeda padaryti geresnį įspūdį kitiems.
© Vida Press

Pagrindiniai etiketo principai – tai kalbos kultūra, elementarus mandagumas, tvarkinga išvaizda ir gebėjimas valdyti savo emocijas, rašo portalas privet.club.

10 etiketo taisyklių, kurias derėtų prisiminti kasdien:

1. Skėtis niekada nedžiovinamas išskleistas – nei biure, nei svečiuose. Jį reikia suskleisti ir įdėti į specialų stovą arba pakabinti.

2. Bendras papuošalų kiekis pagal tarptautinį protokolą neturėtų viršyti 13 vienetų, įskaitant ir juvelyrines sagas.

Ant pirštinių negalima mautis žiedo, o apyrankę – galima. Kuo tamsiau lauke, tuo prabangesni turi būti papuošalai. Anksčiau buvo manoma, kad deimantai tinka tik vakare ir tik ištekėjusioms moterims, bet pastaruoju metu leistina deimantais puoštis ir dieną. Jaunai merginai visai tinka auskarai prie ausies su 0,25 karato deimantu.

3. Niekada neikite į svečius prieš tai nepaskambinę. Jei pas jus užsuko iš anksto neįspėję, galite sau leisti būti su chalatu ir suktukais. Viena britų dama pasakodavo, kad užsukus nekviestiems svečiams ji visada apsiauna batelius, užsideda skrybėlaitę ir pasiima skėtį. Jei žmogus jai malonus, ji sušunka: „O, kaip gerai, aš ką tik grįžau!” O jei nemalonus: „O, kaip gaila, turiu išeiti.“

4. Kai tik vaikas perkeliamas į atskirą kambarį, įpraskite belstis, prieš užeidami pas jį. Tada ir jis elgsis taip pat, prieš užeidamas į jūsų miegamąjį.

5. Automobilyje labiausiai prestižinė yra vieta už vairuotojo, todėl ten sėdasi moteris, o vyras atsisėda šalia jos. Išlipęs iš automobilio, vyras visuomet prilaiko damai dureles ir paduoda jai ranką. Jei vyras vairuoja, moteris taip pat turėtų sėstis už jo nugaros. Kad ir kur moteris besėdėtų, vyras privalo atidaryti jai dureles ir padėti išeiti. Dalykiniame etikete pastaruoju metu vyrai vis dažniau pažeidžia šią normą, vadovaudamiesi feminisčių devizu: „Versle nėra vyrų ir moterų.“

6. Neštis plastikinį maišelį leistina tik pakeliui iš parduotuvės, taip pat ir popierinius maišelius iš butiko. Nešiotis juos po to kaip papildomą rankinę – primityvu.

7. Taisyklės restorane: jei jūs ištariate frazę „Aš jus kviečiu“ – tai reiškia, kad mokate jūs.

Jei moteris pasikviečia verslo partnerį į restoraną, moka ji. Kita formuluotė: „Nueikime į restoraną“ – tokiu atveju kiekvienas moka už save, ir tik jei vyras pats pasisiūlo sumokėti už moterį, ji gali sutikti.

8. Garsiai skelbti, kad laikotės dietos – prastas tonas. Juo labiau negalima atsisakyti patiekalų, kuriuos siūlo svetinga šeimininkė. Būtinai pagirkite jos kulinarinius talentus, ir jei nenorite, galite nieko nevalgyti. Taip pat reikia elgtis ir su alkoholiu. Neverta visiems skelbti, kodėl jums negalima gerti. Paprašykite balto sauso vyno ir trumpam priglauskite taurę prie lūpų.

9. Į kiekvieną žmogų, sulaukusį 12 metų, reikia kreiptis „Jūs“. Atgrasu, kai žmonės sako „tu“ padavėjams ar vairuotojams. Net į žmones, kuriuos gerai pažįstate, biure geriau kreiptis „jūs“, o „tu“ – tik kai liekate dviese. Išimtis – jei esate bendraamžiai ar artimi draugai. Kaip reaguoti, jei pašnekovas įkyriai „tujina“? Iš pradžių paklauskite: „Atleiskite, ar į mane kreipiatės?“ Arba galima neutraliai gūžtelėti pečiais: „Atleiskite, mes nesakome vienas kitam „tu“.

10. Devynis dalykus derėtų laikyti paslaptyje: amžių, turtus, plyšį namuose, maldą, vaistų sudėtį, meilės ryšį, dovaną, garbę ir negarbę.

Ir pabaigai – Jackas Nickolsonas apie gero tono taisykles:

„Labai gerbiu gero tono taisykles. Kaip perduoti lėkštę. Nerėkti iš vieno kambario į kitą. Neiti į kambarį nepasibeldus. Praleisti damą į priekį. Visos šios daugybės paprastų taisyklių tikslas – pagerinti gyvenimą. Mes negalime gyventi chroniško karo su tėvais būsenoje – tai kvaila. Atidžiai stebiu savo manieras. Tai jokia abstrakcija. Tai visiems suprantama abipusės pagarbos kalba.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kainų statistika išvertė iš kojų: Panevėžyje brangiau nei Vilniuje? (51)

„Tikiu tik ta statistika, kurią pats suklastoju“, – sakė žinomas Anglijos politikas Vinstonas...

Babčenkos prisiminimai iš Čečėnijos karo: ten viešpatavo sadistiniai impulsai ir nežabotas godumas (91)

Leidykla „Briedis“ pristato naujieną – knygą „Karas. Čečėnijos tragedija“. Tai...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kas galėtų patikėti, kad Rusija nesikiš į mūsų rinkimus? (39)

Rusija kišosi į 2016 m. Jungtinių Amerikos Valstijų rinkimus – grįžęs į Ameriką tai...

Pasižvalgykime, kokios kainos Vilniaus, Palangos ir užsienio turguje (93)

Atrodo, kad maisto turgūs įgavo antrą kvėpavimą. Vis daugiau žmonių, tame tarpe ir jaunimo,...

Mokslininkai rado būdą, kaip iš kraujo „ištraukti“ vėžio ląsteles (3)

Mokslininkai mano, kad į organizmą įkištas magnetas gali aptikti vėžio ląsteles, kurių gali...

Kinija demonstruoja karinę galią: signalai – grėsmingi (272)

Kinijos laivynas didėja ir įgauna vis naujos galios ir daro tai beprecedenčiu greičiu. Liepą...

Net 40 idėjų, ką veikti paplūdimyje, kai saulės vonios atsibosta

Nors vaikams smėlis prie jūros atrodo tarsi viena didelė smėlio dėžė, tačiau kartais ir joje...

Šią vasarą nuotakos stebina išradingumu: netradiciniai įvaizdžiai, skatinantys nebijoti savitumo (14)

Kaip ir kiekvieną šiltąjį sezoną, taip ir šį nestinga porų, kurios trokšta prisiekti amžiną...

Lietuvos lenkai atskleidė kortas: jie save sieja ne su Varšuva ir ne su Maskva (335)

„Jei su mumis būtų geras žinovas, jis sakytų, kad čia sėdi litvinai . Lenkas niekada negertų...

Trumpo tarifai jau smogė motociklų rinkai (17)

Į Lietuvą vis dar atvyksta motociklai iš JAV, kurie bus apmokestinti 6 proc. muito tarifu. Jei...