aA
Invazinės rūšys daro didelę žalą gamtai ir yra viena iš pavojingiausių biologinės įvairovės nykimo priežasčių. Rašėme apie pavojingiausias invazines gyvūnų rūšis, bet ne tik besotis meškėnas ar grundalas yra pavojingas. Augalai taip pat kovoja dėl teritorijos ir savo kelyje nesibaimina naikinti kitų rūšių.
Lubinai kenkia vietinėms rūšims
© Shutterstock nuotr.

Lietuvoje invazinėmis pripažintos 39 rūšys, 19 iš jų yra augalai.

Jos yra šios: uosialapis klevas, Sosnovskio barštis, gausialapis lubinas, baltažiedė robinija, smulkiažiedė sprigė, bitinė sprigė, vėlyvoji ieva, raukšlėtasis erškėtis, dygliavaisis virkštenis, šiaurinis šemenis, varpinė medlieva, vėlyvoji rykštenė, aukštoji rykštenė, kanadinė rykštenė, kanadinė elodėja, tankiažiedė rūgštynė, šluotinis sausakrūmis, ilgakotis lakišius ir muilinė guboja.

Praktiškai visi šie augalai Lietuvoje atsirado dėl dekoratyvinių sumetimų, bet parkų ir sodų papuošimas yra tik viena medalio pusė. Nekontroliuojami jie gali padaryti didelę žalą įprastoms Lietuvos rūšims.

Uosialapis klevas į Lietuvą atkeliavo kaip dekoratyvinis augalas, bet labai greitai išplito ir mūsų kraštuose atsiskleidė ne pačia geriausia puse. Medžiai labai greitai dauginasi ir nustelbia kitą augmeniją, keičia įprastą Lietuvos kraštovaizdį. Jo mediena menkavertė, o žalos daug. Uosialapiai klevai sparčiai įsitvirtina ir nustelbia vandens telkinių pakrančių buveines bei kelia grėsmę jose gyvenančioms vietinėms rūšims. Uosialapio klevo žiedadulkės pavojingos žmonių sveikatai, nes sukelia alergiją.

Aplinkos ministerija inicijavo šių augalų naikinimo programą. iki 2015 m. vidurio planuojama išvalyti beveik 500 ha šio augalo užkariautų vandens telkinių pakrančių.

Medžiai apdorojami chemiškai: į augalo kamieną sušvirkščiama speciali herbicidų injekcija. Po kelių savaičių augalas praranda gyvybingumą, pradeda džiūti. Nudžiūvę medžiai pjaunami rudenį ir žiemą, o vėliau bus iškastos ir jų šaknys.

Sosnovskio barštis: Lietuvoje atsirado dėl nepavykusio agrokultūrinio eksperimento. Sovietų mokslininkai tikėjosi, kad tai bus puiki žaliava galvijams, bet tai ne tik, kad nepasiteisino, bet ir gamta pajuto neigiamų pasekmių.

Augalas pasiekia net 5 metrų aukštį, o jo šaknys į žemę įsirėžia daugiau nei pusmetrį. Jis ypatingai daigus, o jo sėklos gyvybingos išlieka net kelerius metus.

Vieną barštį reikia naikinti net kelerius metus – jis vis atauga, o jo plitimas pavojingiausias paupiuose. Vanduo lengvai išnešioja sėklas.

Augdamas barštis užgožia kitas rūšis ir stumia jas iš teritorijų, iš Kaukazo kilusiam augalui nėra netinkamos dirvos, tad jo paplitimo potencialas praktiškai neribotas.

2014 m. Lietuvos Aplinkos ministerija pradėjo organizuoti Sosnovskio barščių naikinimą – renka informaciją apie jų augimvietes, finansuoja naikinimo darbus.

Gausialapis lubinas: yra gražus, todėl žmonių mylimas. Visgi, tai taip pat yra invazinė rūšis, kurią reikia naikinti. Bet tai galima daryti ir gražiai – tiesiog dovanoti puokštes mylimiesiems.

Gausialapis lubinas nėra toks pavojingas, koks yra Sosnovskio barštis. Jis nesukelia stiprios alergijos, o sunkių sėklų vėjas neišnešioja, bet jis turi kitų savybių, kurios jam suteikia pranašumą prieš vietines rūšis.

Gausialapis lubinas pats save patrešia ir ilgai kaupia azotą. Jis tiesiog išstumia tam tikroje vietoje esančią natūralią augmeniją ir pradeda vyrauti. Dėl to gamtininkai labai nemėgsta lubino ir stengiasi jį iš natūralių teritorijų išvaryti.

Šie lubinai įsitvirtina apleistose teritorijose, bet šienaujamose pievose greitai išnyksta. Visgi, tai brangus fizinis darbas. 2013–2015 m. skirtingose Lietuvos vietose gamtosaugininkai išnaikino gausialapį lubiną 160 ha plote.

Gamtininkai labai prašo nesodinti šių augalų dėl grožio.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (276)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (71)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (552)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (6)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (1129)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1852)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (74)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (29)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (142)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (14)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...