Vieniems keliantys nuostabą, kitiems panišką baimę, šikšnosparniai apipinti pačiais netikėčiausiasias mitais. Šikšnosparniai kaip ir visi kiti gyvūnai yra reikšmingi gamtai bei atlieka savitą vaidmenį joje. Jie naudingi tiek mus supančiai aplinkai, tiek žmonėms.
Inkilai šikšnosparniams
© LGF nuotr.

Keičiantis klimatui, kinta ir įvairių gyvūnų įpročiai. Tai ypač atsispindi Lietuvoje gyvenančių šikšnosparnių elgsenoje.

Lietuvos zoologas, biomedicinos mokslų daktaras Kazimieras Baranauskas pasakojo, kad šikšnosparnių įtaka ekosistemoms yra itin didelė. Dalindamasis argumentais paminėjo, jog Europoje gyvena tik vabzdžiaėdžiai šikšnosparniai.

„Kai kurių rūšių šikšnosparniai minta uodais, kiti – naktiniais drugeliais, vabalais. Vien Lietuvos Edukologijos universiteto gamtininkų iškeltuose inkiluose apsistoja per 30 tūkstančių šikšnosparnių. Šiltuoju metų laiku jie suėda 10 tonų uodų“, – teigė specialistas.

Inkilai labai svarbūs prisidedant prie šių žinduolių apsaugos ir gerovės. Pastaruosius galima kelti bet kuriuo metų laiku, išskyrus žiemą.

K. Baranauskas taip pat pridūrė, jog kiti šikšnosparniai, kurie apsistoja pastatuose, uoksuose, paukščių inkiluose, po medžių žieve, o jų turėtų būti dar ne viena dešimtis tūkstančių, taip pat nepasnikauja.

„Tam, kad prasimaitintų, kiekvienas žvėrelis per naktį turi pasigauti apie 3-5 tūkstančius uodų“, – skaičiuoja gamtininkas.

Štai atogražų kraštų miškuose gyvenantys vaisiaėdžiai šikšnosparniai taip pat nenusileidžia savo svarba.

„Vaisiaėdžiai šikšnosparniai yra patys geriausi augalų įvairovės palaikytojai – sėklų, vaisių išplatintojai, po jų jau seka lokiai ir tik tuomet paukščiai. Yra ne viena dešimtis žmonėms labai svarbių augalų, kurių žiedus apdulkina tiktai šikšnosparniai“, – dėstė pašnekovas.

Mūsų krašte aptinkama 15 šių žinduolių rūšių. Rudieji nakvišos – šikšnosparniai, kurie dėl tam tikrų priežasčių randami žiemojantys jau ir Lietuvoje.

„Kadangi per visą šalies istoriją žiemojančių rudųjų nakvišų aptikta tik penketą kartų, apie priežastis, lėmusias tai, galime tik spėlioti: galbūt padarė įtaką paskutiniaisiais dešimtmečiais padidėjęs domėjimasis šikšnosparniais, o gal tiesiog gausėja rudųjų nakvišų. Taip pat tai galėjo paskatinti ir švelnesnės žiemos, klimato šiltėjimas ar kitos priežastys“, – mintimis dalijosi K. Baranauskas.

Anot gamtininko, šie – patys stambiausi mūsų šalyje šikšnosparniai – šiltuoju metų laiku aptinkami besimaitinantys virš didesnių vandens telkinių, parkuose, gyvenvietėse, miestuose. Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos duomenimis, manoma, kad netinkamose žiemavietėse žūva apie 30–50 proc. rudųjų nakvišų.

„Kalbant apie žiemojimą, Lietuvoje pasilikusių žiemai rudųjų nakvišų vieną kartą buvo aptikta tuopos uokse, keturis kartus – pastatuose“, – teigė specialistas.

Šikšnosparnių ekologija bei etologija dar labai mažai ištirta.

Pasak K. Baranausko, derėtų pažymėti, kad apskritai gyvūnijos įvairovė pasaulyje yra dar labai menkai ištirta. Paskutiniųjų dešimtmečių gyvūnijos įvairovės tyrimo rezultatai leidžia manyti, kad neaprašytų rūšių galėtų būti apie šimtą kartų daugiau nei jau žinoma.

„Faunistiniai darbai, nepaisant jau kelių šimtmečių sistematikų triūso, galima teigti, dar tik prasideda, įsibėgėja“, – kalbėjo šikšnosparnių žinovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Odontologės papasakojo, pagal kokį pagrindinį kriterijų iš tikrųjų reikia rinktis dantų šepetėlį būtina viena papildoma priemonė (33)

Prekybos vietose siūlomi įvairių tipų dantų šepetėliai . Skiriasi jų galvutės dydis,...

Nuomos aferoms pabaigos nematyti: agentūrai sumokėjo, bet buto negavo (46)

Nors apie Klaipėdoje veikiančią agentūrą „Butų nuoma“ blogi atsiliepimai sklando apie...

Transliuotos išgertuvės Kybartuose atskleidė baisią situaciją: neskubėkime teisti kalinių (196)

Savaitgalį iš Kybartų pataisos namų išgertuves gyvai transliavę vyrai toliau kursto aistras....

Po pertraukos įvarčiais prapliupusi Rusijos rinktinė – praktiškai aštuntfinalyje (561)

Pasaulio futbolo čempionate antradienį prasidėjo antrojo turo rungtynės. Skambią pergalę prieš...

Kurtinaitį užjautęs Jovaiša davė skausmingą patarimą „Žalgiriui“ (69)

Kauno „Žalgiris“ užbaigė, kaip sako pats Šarūnas Jasikevičius , istorinį sezoną....

Nuo šiol pramogauti keliaus tik čia: merginos ir pigios pramogos papirko lietuvio širdį (18)

Dvi savaitgalio dienos Berlyne yra tai, ką šią vasarą privalo išbandyti kiekvienas lietuvis....

Tik vyrams: kaip pastatyti moterį „į vietą"? (69)

Dėmesio! Šis straipsnis griežtai skirtas tik vyrams! Moterims parašiau kitą. Prieš septynerius...

Išgertuvės Šventojoje siutino: ne visi taip supranta atostogas (27)

Kurortas - kai kuriems žmonėms jis asocijuojasi su poilsiu ar vakarėliais. Susirenka daugybė...

VU rektorius: docento darbo užmokestis jau prilygsta vairuotojo algai (142)

Tyrėjai moksliniams tyrimams gali skirti vos pusę savo darbo laiko. Kita 40-50 proc. laiko dalis...

Karštis ir sportas: kaip susidraugauti su plieskiančia saule ir nepritrūkti motyvacijos (5)

Atėjus vasarai, ir dar tokiai šiltai, sunku nesidžiaugti oru. Kiek daug laisvalaikio galimybių ir...