aA
Telšiškis Vytautas savo sodyboje laiko kranklį. Jį mylį – pagamino didžiulį narvą, kuriame kranklys gali ištiesti savo beveik pusantro metro sparnus, maitina jį mėsa, šiek tiek pastovėjusia saulėje, todėl su riebiomis musių lervomis. Krankliu džiaugiasi vaikai, kartu jie moko ją kalbėti, o susipykus su žmona, kranklys tampa geru draugu.
Kranklys
© Viliaus Paškevičiaus nuotr.

Visgi, Vytautas nežino, kad taip laikydamas kranklį daro blogą darbą gamtai ir, jei aplinkosaugininkai sužinotų apie jo „naminį“ gyvūnėlį, jo lauktų bauda ir gyvūno konfiskavimas su visu narvu.

Neteisėtas laukinių gyvūnų gaudymas, žalojimas, naikinimas, šių gyvūnų ar jų dalių paėmimas iš natūralios aplinkos arba kitoks neteisėtas šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar naudojimas – užtraukia baudą nuo 57 iki 115 su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių, šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Be regioninio aplinkos apsaugos departamento išduoto leidimo laikyti laukinius gyvūnus griežtai draudžiama. Šie teisės aktai taikomi konkrečiai taikomi stirnoms, danieliams, kuriuos žmonės laiko savo sodybose kaip papuošimus. Apie kranklius konkrečiai niekur nekalbama, bet gamtininkas ir Aplinkos ministerijos gamtos apsaugos departamento biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius viską apie juos paaiškino paprastai.

„Kranklius žmonės gali laikyti tik vienu atveju – jei jis prisirišo prie žmogaus. Pavyzdžiui, radote jį sužeistą, o kol pasveiko prisijaukino prie jūsų. Arba nebegali skraidyti. Bet ir tada reikia gauti veterinarijos gydytojo pažymą, kad gyvūnas nebegali būti grąžinamas į gamtą. Reikia turėti dokumentus“, – sakė S. Paltanavičius.

Nors krankliai ir nėra rūšis, atsidūrudi pavojuje, bet kiekvienas jų paėmimas iš gamtos kainuoja daug.

Šie paukščiai yra vieni protingiausių gamtoje. Ar tai Aliaskos tundros, ar Maroko smėlynai ar net Himalajai – nėra vietos, kur krankliai negalėtų išgyventi. Patys medžioja smulkius gyvūnus, aštrus, tvirtas snapas ir didžiulė jėga leidžia įveikti net kritusios stirnos ar šerno kailį. Krankliai ekosistemoje atlieką sanitarų vaidmenį ne ką prasčiau nei vilkai.

„Nėra jokios prasmės šiuos paukščius laikyti nelaisvėje. Laukinis gyvūnas turi gyventi laisvėje“, – sakė ne vieno straipsnio apie kranklius ir kitus varninius paukščius autorius.

Kiekvienas gamtininkas ar gamtos fotografas žino kaip sunku nufotografuoti šį paukštį. Dar sunkiau jį sučiupti. Šalia žmogaus gyvenantys varniniai paukščiai nebūtų išgyvenę, jei ne atsargumas.

Prie jų lengvai neprisėlinsi, padėtą jauką jie įdėmiai tyrinės iki įsitikins, kad ten nėra paspęstų spąstų, tad nenuostabu, kad dauguma šių paukščių paimama dar kai jie yra jaunikliai tiesiai iš lizdų, bet tam reikia turėti specialių alpinizmo įgūdžių. Tai yra beveik brakonieriavimas.

Pričiupti pažeidimo vietoje asmenys turėtų atsisveikinti su visa kelis šimtus eurų kainuojančią kopimo įranga, vien baudomis neatsipirktų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausė gyventojus: atsakymas, ar susitikti su Putinu, abiem kandidatams nepatiktų (148)

Ar turėtų Lietuvos vadovai susitikti su Rusijos prezidentu? Toks klausimas buvo gyvai...

Schema veikia jau kurį laiką: už skatikus išvilioti automobiliai pradingsta šrotuose arba išnyra skelbimuose (21)

Sukčiai bus sugalvoję dar vieną būdą, kaip iš gyventojų išvilioti pinigus ir turtą. Lietuvoje...

Turintys ką slėpti milijonieriai kadaise droždavo į Ženevą, dabar jos spindesys slopsta (3)

Ženevoje, netoli prabangių parduotuvių gatvės Rue du Rhone, šešių aukštų pastatas, kuriame...

Nėra energijos ir sunku atsikelti: žolininkas Lasinskas įvardijo 3 vaistažoles, kurios išspręs ne vieną problemą papasakojo, kaip iš kiaulpienės pasigaminti makaronus

Yra trys vaistažolės , kurios gali padėti išlikti ne tik sveikiems, bet ir turėti daug...

Niekada nedirbusi ir su tėvais gyvenanti 30-metė Lina įpykdė lietuvius: pasakiau garsiai, ką galvoja kiekviena moteris (75)

Laidos „ Yra, kaip yra “ herojė savo pasisakymais apie pinigus ir vyrus kaip reikiant įkaitino...

Siaubingi radiniai šokiravo turistų mėgiamos salos gyventojus: sunku suvokti (28)

Kipre iki šiol jau rasti penki kūnai, įskaitant dviejų žmonių palaikus lagaminuose, kurie buvo...

Savivaldybėse jau galima balsuoti EP ir Prezidento rinkimų antrajame ture (7)

Pirmadienį prasideda išankstinis balsavimas Europos Parlamento (EP) ir Prezidento rinkimų antrajame...

Svarbiausios klaidos, kurias padarome per pirmas 10 min. darbe

Visa mūsų darbo diena, produktyvumas ir bendravimas su aplinkiniais labai priklauso nuo to, kokios...

Mokslininkai ledynuose aptiko pavojingų medžiagų: grėsmė tyko jau artimiausioje ateityje (2)

Stebėti skilinėjančius ir tirpstančius ledynus yra tas pats, kas klausyti, kaip tiksi bomba virš...

Dviejų pratęsimų trilerį išgyvenę „Raptors“ namuose įveikė Milvokio klubą (1)

Itin svarbią pergalę NBA pirmenybėse iškovojo Toronto „Raptors“ krepšininkai. Kanados...