aA
Telšiškis Vytautas savo sodyboje laiko kranklį. Jį mylį – pagamino didžiulį narvą, kuriame kranklys gali ištiesti savo beveik pusantro metro sparnus, maitina jį mėsa, šiek tiek pastovėjusia saulėje, todėl su riebiomis musių lervomis. Krankliu džiaugiasi vaikai, kartu jie moko ją kalbėti, o susipykus su žmona, kranklys tampa geru draugu.
Kranklys
© Viliaus Paškevičiaus nuotr.

Visgi, Vytautas nežino, kad taip laikydamas kranklį daro blogą darbą gamtai ir, jei aplinkosaugininkai sužinotų apie jo „naminį“ gyvūnėlį, jo lauktų bauda ir gyvūno konfiskavimas su visu narvu.

Neteisėtas laukinių gyvūnų gaudymas, žalojimas, naikinimas, šių gyvūnų ar jų dalių paėmimas iš natūralios aplinkos arba kitoks neteisėtas šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar naudojimas – užtraukia baudą nuo 57 iki 115 su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių, šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Be regioninio aplinkos apsaugos departamento išduoto leidimo laikyti laukinius gyvūnus griežtai draudžiama. Šie teisės aktai taikomi konkrečiai taikomi stirnoms, danieliams, kuriuos žmonės laiko savo sodybose kaip papuošimus. Apie kranklius konkrečiai niekur nekalbama, bet gamtininkas ir Aplinkos ministerijos gamtos apsaugos departamento biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius viską apie juos paaiškino paprastai.

„Kranklius žmonės gali laikyti tik vienu atveju – jei jis prisirišo prie žmogaus. Pavyzdžiui, radote jį sužeistą, o kol pasveiko prisijaukino prie jūsų. Arba nebegali skraidyti. Bet ir tada reikia gauti veterinarijos gydytojo pažymą, kad gyvūnas nebegali būti grąžinamas į gamtą. Reikia turėti dokumentus“, – sakė S. Paltanavičius.

Nors krankliai ir nėra rūšis, atsidūrudi pavojuje, bet kiekvienas jų paėmimas iš gamtos kainuoja daug.

Šie paukščiai yra vieni protingiausių gamtoje. Ar tai Aliaskos tundros, ar Maroko smėlynai ar net Himalajai – nėra vietos, kur krankliai negalėtų išgyventi. Patys medžioja smulkius gyvūnus, aštrus, tvirtas snapas ir didžiulė jėga leidžia įveikti net kritusios stirnos ar šerno kailį. Krankliai ekosistemoje atlieką sanitarų vaidmenį ne ką prasčiau nei vilkai.

„Nėra jokios prasmės šiuos paukščius laikyti nelaisvėje. Laukinis gyvūnas turi gyventi laisvėje“, – sakė ne vieno straipsnio apie kranklius ir kitus varninius paukščius autorius.

Kiekvienas gamtininkas ar gamtos fotografas žino kaip sunku nufotografuoti šį paukštį. Dar sunkiau jį sučiupti. Šalia žmogaus gyvenantys varniniai paukščiai nebūtų išgyvenę, jei ne atsargumas.

Prie jų lengvai neprisėlinsi, padėtą jauką jie įdėmiai tyrinės iki įsitikins, kad ten nėra paspęstų spąstų, tad nenuostabu, kad dauguma šių paukščių paimama dar kai jie yra jaunikliai tiesiai iš lizdų, bet tam reikia turėti specialių alpinizmo įgūdžių. Tai yra beveik brakonieriavimas.

Pričiupti pažeidimo vietoje asmenys turėtų atsisveikinti su visa kelis šimtus eurų kainuojančią kopimo įranga, vien baudomis neatsipirktų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (100)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės, priversti lipti per kaimynų tvoras (2)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (4)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Kova įsisiūbuoja: Skvernelis į Lietuvą vilioja 12 užsienio prekybos tinklų (361)

Jau kitą savaitę Vyriausybėje bus praskleistas paslapties šydas ir įvardintos konkrečios...

DELFI nufilmavo, kas vyksta Labanoro girioje: prieš įsigalint draudimui kirsti griūva aukščiausios pušys (196)

Pastarosiomis dienomis Labanoro girioje daugiau miškavežių nei grybautojų. Šiuo metu šioje...

Lietuviai nuo alkoholio priklausomybės gydėsi ir prieš 200 metų: vaistų atsigabendavo net iš Nikaragvos (33)

Priklausomybės ligos ir jų gydymas Lietuvoje – apipintas diskusijomis, mitais ir baime, o...

Indrė Makaraitytė. Karšta žarijų duobė Gitanui Nausėdai – tylioji dauguma, kuri prieš gėjų teises (257)

Gitanas Nausėda net pačiam sau turbūt netikėtai sugalvojo, kad vienos lyties asmenų...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (90)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Suvalkiečiai kasa bulves – pirmosios vagos džiugina, bet yra ir baimių

Vilkaviškio rajone prasidėjo bulviakasis. Pirmasis derlius džiugina, tačiau baiminamasi, kad...