Telšiškis Vytautas savo sodyboje laiko kranklį. Jį mylį – pagamino didžiulį narvą, kuriame kranklys gali ištiesti savo beveik pusantro metro sparnus, maitina jį mėsa, šiek tiek pastovėjusia saulėje, todėl su riebiomis musių lervomis. Krankliu džiaugiasi vaikai, kartu jie moko ją kalbėti, o susipykus su žmona, kranklys tampa geru draugu.
Kranklys
© Viliaus Paškevičiaus nuotr.

Visgi, Vytautas nežino, kad taip laikydamas kranklį daro blogą darbą gamtai ir, jei aplinkosaugininkai sužinotų apie jo „naminį“ gyvūnėlį, jo lauktų bauda ir gyvūno konfiskavimas su visu narvu.

Neteisėtas laukinių gyvūnų gaudymas, žalojimas, naikinimas, šių gyvūnų ar jų dalių paėmimas iš natūralios aplinkos arba kitoks neteisėtas šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar naudojimas – užtraukia baudą nuo 57 iki 115 su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių, šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Be regioninio aplinkos apsaugos departamento išduoto leidimo laikyti laukinius gyvūnus griežtai draudžiama. Šie teisės aktai taikomi konkrečiai taikomi stirnoms, danieliams, kuriuos žmonės laiko savo sodybose kaip papuošimus. Apie kranklius konkrečiai niekur nekalbama, bet gamtininkas ir Aplinkos ministerijos gamtos apsaugos departamento biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius viską apie juos paaiškino paprastai.

„Kranklius žmonės gali laikyti tik vienu atveju – jei jis prisirišo prie žmogaus. Pavyzdžiui, radote jį sužeistą, o kol pasveiko prisijaukino prie jūsų. Arba nebegali skraidyti. Bet ir tada reikia gauti veterinarijos gydytojo pažymą, kad gyvūnas nebegali būti grąžinamas į gamtą. Reikia turėti dokumentus“, – sakė S. Paltanavičius.

Nors krankliai ir nėra rūšis, atsidūrudi pavojuje, bet kiekvienas jų paėmimas iš gamtos kainuoja daug.

Šie paukščiai yra vieni protingiausių gamtoje. Ar tai Aliaskos tundros, ar Maroko smėlynai ar net Himalajai – nėra vietos, kur krankliai negalėtų išgyventi. Patys medžioja smulkius gyvūnus, aštrus, tvirtas snapas ir didžiulė jėga leidžia įveikti net kritusios stirnos ar šerno kailį. Krankliai ekosistemoje atlieką sanitarų vaidmenį ne ką prasčiau nei vilkai.

„Nėra jokios prasmės šiuos paukščius laikyti nelaisvėje. Laukinis gyvūnas turi gyventi laisvėje“, – sakė ne vieno straipsnio apie kranklius ir kitus varninius paukščius autorius.

Kiekvienas gamtininkas ar gamtos fotografas žino kaip sunku nufotografuoti šį paukštį. Dar sunkiau jį sučiupti. Šalia žmogaus gyvenantys varniniai paukščiai nebūtų išgyvenę, jei ne atsargumas.

Prie jų lengvai neprisėlinsi, padėtą jauką jie įdėmiai tyrinės iki įsitikins, kad ten nėra paspęstų spąstų, tad nenuostabu, kad dauguma šių paukščių paimama dar kai jie yra jaunikliai tiesiai iš lizdų, bet tam reikia turėti specialių alpinizmo įgūdžių. Tai yra beveik brakonieriavimas.

Pričiupti pažeidimo vietoje asmenys turėtų atsisveikinti su visa kelis šimtus eurų kainuojančią kopimo įranga, vien baudomis neatsipirktų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl siūlomos pensijų reformos vieniems atlyginimas padidės, kitiems – sumažės (121)

Jeigu valdantieji iš tiesų pakeis pensijų kaupimo tvarką, dalies gyventojų atlyginimas į rankas...

„Sofos“ ūkininkus medžios naujomis taisyklėmis (102)

Prasidėjęs pasėlių deklaravimas gali dar labiau atsijoti vadinamuosius „sofos“ ūkininkus....

Rusija ir Kinija savo išpuolius pakylėjo į naują absurdo lygį (30)

„ Didysis brolis “ tapo labai didelis – neseniai Rusija ir Kinija pademonstravo savo...

Mokslininkai pastebėjo neįprastą gamtos reiškinį prie Norvegijos fjordų, kur per karą slėpėsi įspūdingas vokiečių laivas (39)

„Tirpitz“ buvo vienas iš dviejų vokiečių „Bismarck“ klasės laivų Antrajame pasauliniame...

Nuomotoja skaudžiai pasimokė: daugiau jokių studentų, senolių ar šeimų nepriimsiu (36)

Nuomoju butą miegamajame rajone, Vilniuje. Jis jau apie metus laiko stovi tuščias. Kur problema?...

Skvernelis nepritaria 0 promilių idėjai (121)

Premjeras Saulius Skvernelis, komentuodamas girto vairuotojo sukeltą avariją, kurioje žuvo jauna...

Tragedija Skuodo rajone: kol tėvai dirbo lauke, mažylis nuskendo tvenkinyje (7)

Balandžio 23 d., apie 11.42 val., policija gavo pranešimą iš greitosios pagalbos, kad Daujotų...

Rusijai paskelbtos JAV sankcijos smogė ir Latvijai (152)

Rusijos verslininkams paskelbtos JAV sankcijos padarė neigiamą įtaką Latvijos bankų sistemai...

Gydytojas išskyrė 4 naujus figūros tipus: kartais dėl svorio kalta ne tik mityba (3)

Kartais svorio neįmanoma numesti ne dėl netinkamos mitybos, o dėl patiriamo streso. Tai susiję...

TOP 5 Makaliaus naudojami daiktai patogiai kelionei: kuriuos iš jų naudoji tu? (15)

Niekam nėra paslaptis, kad keliauti man tenka labai daug, o aš tuo labai džiaugiuosi, žinoma!...