aA
Važiuojant pamiškę kartais akį traukiantys nuvirtusios, apsamanojusios ir beveik supuvusios medžių liekanos nereiškia, kad miškas turi apsileidusį, neūkišką šeimininką. Pūvančios šakos ir sutrešę kamienai turi daug didesnę reikšmę miškui nei galima pagalvoti iš pirmo žvilgsnio.
Mediena
© E. Kniežausko nuotr.

Būtent pūvantys medžiai, pasak Kauno miškų urėdijos vyriausiojo miškininko Juozo Jermalavičiaus, pradeda miško ekosistemai būtiną gyvybės grandinę.

„Miškai, ko gero, nuskurstų be supūti paliktos medienos. Mes tai supratome per vėlai. Anksčiau gero miškininko vizitinę kortelė buvo švari miško aikštelė – viskas iškirsta ir viskas išvežta. Girdavo tokius ir sakydavo, kad gerai padarė“, – pasakojo vyriausiasis miškininkas.

Miške medžio atliekų būna įvairių. Kirtavietėse kaip pirštai palikti vieniši medžiai, jų stuobriai, miškuose į samanas nuvirtę sausuoliai, šakos, naudojamos kaip kelio sutvirtinimai.

Aplinkos ministro sprendimu dabar urėdijos privalo tiekti biokuro gamintojams miško kirtimo atliekas, kad sudarytų geresnes konkurencines sąlygas biokuro rinkoje, bet ne visas šakas įmanoma pristatyti biokuro gamintojams.

„Būna, kartais atrodo miškai nemaloniai. Privirtę medžių, paliktos šakos ir apskurę medžiai. Kirsdami mišką plynai, pagal reikalavimus, turime palikti bent dešimt medžių – gyvų ir sausuolių dėl bioįvairovės. Tie medžiai po to nuvirsta ir mes neturime teisės jų paimti“, – kalbėjo J. Jermalavičius.

Miškai, ko gero, nuskurstų be supūti paliktos medienos.
J. Jarmalavičius

Kirtavietėse likus medžiams, į juos perėti lengviau grįžta paukščiai, medžiai savo sėklas skleidžia natūraliai, o sausuolių uoksuose prieglobstį randa geniai.

Medkirčiams nukirtus ir iš miško išgabenus medžius, tik iš pirmo žvilgsnio kirtavietės atrodo be gyvybės. Jau netrukus prasideda naujas miško gyvenimo etapas.

„Prasideda biologinė grandinė“, – sakė pašnekovas.

Anot jo, pūvanti mediena pirmiausia sudaro sąlygas įvairioms grybų, vabzdžių rūšims veistis.

„Atsiranda viskas kas juda ir dar grybai. Grybai labai svarbūs. Jei ne jie, tai miškuose stovėtų medienos kalnai. Grybai pradeda skaidyti medieną, tada atsiranda mikroorganizmų, vabzdžių. Po to žvėrelių. Kokiam šeškui atsiranda drėvė gyventi“, – pasakojo vyriausiasis miškininkas.

Ekosistemos gyvybingumui palaikymas yra svarbiausia iš visų priežasčių, kodėl po kirtimų lieka miške medienos, bet J. Jermalavičius atskleidė ir dar kelias priežastis.

Miškininkams kuo blogesnis oras, tuo geriau. Jie laukia lietingo pavasario, kad sodinukai atsodinamose kirtavietėse prigytų geriau ir žiemą didelių speigų, kad įšaltų miško keliukai ir sunkioji technika galėtų ištempti nukirstus medžius, o ne užklimptų.

Jei pavasaris ankstyvas ar žiema šilta, miškininkų technika tiesiog skęsta purve. Darbai ne tik tampa neįmanomi, bet ir smarkiai suniokojami keliai. Tiesa, yra viena išeitis – medžių šakos. Jos klojamos ant kelio ir taip jį sutvirtina. Ten jos ir lieka visam laikui.

„Biokuro gamintojai nesuperka žeme užterštos medienos. Tai suprantama, nes tokia gadina jų mechanizmus“, – kalbėjo vyriausiasis miškininkas.

Kita priežastis – pardavimo reikalavimų neatitinkanti mediena. Per trumpos nuopjovos, papuvę kamienai, užlinkusius priekamienius turintys medžiai. Visgi, šios didelių gabaritų atliekos gali ne tik padėti miškui, bet ir pakenkti.

„Tie pusmetriniai medžio gabalai labai ilgai pūva ir trukdo dirvos paruošimo miško atsodinimui darbams. Mes tokią medieną parduodame ir gerai, kad atsiranda ją norinčių pirkti“, – sakė pašnekovas.

Gyventojai gali įsigyti teisę nusipirkti šias atliekas ir po to panaudoti kaip malkas. Visgi, atsiranda ir gudruolių, kurie mano, kad kas palikta miške, tai jau visų bendras turtas.

„Būna tokių, kurie galvoja, kad gali susirinkti paliktą medieną. Tai vienetiniai atvejai. Dažniausiai pabarame, pakalbame ir daugiau taip nebedaro“, – sakė J. Jermalavičius.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Svajonių kruizas virto baisiausiu košmaru: dužo stiklai ir 20 žmonių tiesiog dingo (38)

Nuotraukos ir filmuota medžiaga atskleidžia, kokį siaubą turėjo išgyventi kruizinio laivo...

„Brexit“ paskubino kraustynes: išvykstantys lietuviai susipakuoja ištisus butus (235)

Vis dar tvyrant chaosui dėl Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES)...

Kęstutis Girnius. Kokia bus pagrindinių kandidatų užsienio politika? (20)

Lietuvos prezidento svarbiausia užduotis – spręsti pagrindinius užsienio politikos klausimus ir...

Rengdamasi vėl sukti laikrodžių rodykles į priekį, Lietuva tikisi tai daryti nebeilgai (62)

Lietuvai rengiantis įvesti vasaros laiką, šalies valdžia tikisi, kad tai bus vienas paskutinių...

Maldeikienė patvirtino, ką rems Prezidento rinkimuose (268)

Seimo narė Aušra Maldeikienė Lietuvos prezidento rinkimuose reiškia paramą Seimo narei...

Tvarkant Jono kalnelį Klaipėdoje statybininkai atranda netikėtų dalykų: jiems ir patiems čia dirbti įdomu

Prieš metus, pernai kovą, buvo pradėti Jono kalnelio tvarkybos darbai, kurių vertė - 2,2 milijono...

28 tūkstančiai tėvų pasirašė peticiją, reikalaujančią riboti vaiko paėmimą iš šeimos (53)

Nevyriausybinės organizacijos prezidentei, Seimo pirmininkui ir premjerui teiks 28-ių tūkstančių...

Šis miestas surado sėkmės formulę: bedarbių ir pašalpų gavėjų – kone mažiausiai Lietuvoje (3)

Patraukliausiais darbuotojams ir investuotojams norintys tapti miestai stengiasi kurti palankią...

Rusijos žiniasklaida patvirtino: rusų kariai atskraidinti į Venesuelą (479)

Venesuelos sostinės Karakaso oro uoste nusileido du Rusijos lėktuvai su kariais ir kroviniu....