Šiemet gyvosios gamtos inspektoriai pažeidėjams už skriaudžiamą gamtą surašė 3500 protokolų, o baudos ir žalos gamtai atlyginimas siekia milijoną litų. Vis dėlto, Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas nemano, kad ši statistika turėtų būti pagrindinis matas vertinant inspektorių ir visos sistemos darbą.
© DELFI

Gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai yra pavaldūs aštuoniems regionų aplinkos apsaugos departamentams. Kiekvienas regionas skirtingas. Utenos regione šimtai ežerų, kuriuos reikia prižvelgti, Vilniaus regione inspektoriai kasmet susiduria su didžiuliu iššūkiu apsaugoti lašišų populiacijas, šiaurės Lietuvoje nuo brakonierių kulkų tenka saugoti tauriuosius elnius ir briedžius, tad pagal vieną sistemą negalima įvertinti inspektorių darbo.

„Visko yra, bet žiūrint į ilgą laikotarpį, gamtos apsaugos srityje matyti pažanga, rezultatai ir inspektorių darbą vertinu teigiamai. Stengiuosi keisti požiūrį į jų darbą. Nenoriu, kad jų darbas būtų vertinamas pagal surašytų protokolų ir skirtų baudų skaičių. Pažeidėjai turi žinoti, kad jie bus neišvengiamai sulaikyti, pagauti ar bent jau išbaidyti. Ir tai jau vyksta“, – kalbėjo ministras.

Stebimi ar ne, bet atsiranda ir rizikuojančių. Iš subrakonieriautų lašišų grupuotės darosi dešimčių tūkstančių litų verslus.

„Tenka taikyti griežtas priemones, yra konfiskuojami įrankiai, net automobiliai, bet vis dar atsiranda brakonierių, kurie nori rizikuoti viskuo. Vis dėlto, manau, kad iš esmės pagrindinis dalykas yra prevencija. Brakonieriai turi žinoti, kad inspektoriai budi, kad turime techninių priemonių – vaizdo kamerų potencialiose vietose“, – sakė K. Trečiokas.

Bendraujant su inspektoriais, visi iki vieno kalbėjo, kad sunkiausia šiame darbe yra biurokratinis darbas. Ne vieną valandą, kai galėtų būti gamtoje, budėjimuose ar pasalose, inspektoriai praleidžia pildydami įvairias formas. K. Trečiokas tą žino ir teigė, kad ieškos būdų kaip patobulinti sistemą.

Kęstutis Trečiokas
Kęstutis Trečiokas
© DELFI / Tomas Vinickas

„Gerėja inspektorių aprūpinimas, gerėja rezultatai, bet skirtinguose regionuose skirtinga ir situacija. Dabar vykstančių reformų metu stengiamės, kad nesusilpnėtų ši struktūra. Norime mažinti valdantį aparatą ir didinti gamtoje dirbančių inspektorių skaičių ar padidinti jau dabar esančių inspektorių atlyginimus ir juos taip motyvuoti. Situacija nėra bloga, bet manau, kad ateityje turėsime dar geresnių rezultatų“, – sakė ministras.

Jei neįmanoma prie kiekvieno lašišos lizdo pastatyti po inspektorių, tai atsiranda kas jiems mielai padės. Pilietiškai mąstantys žvejai šiemet įsiliejo į išteklių apsaugą. Vien per „Lašišos“ akciją Kauno regione inspektoriams talkino 127 neetatiniai gamtos apsaugos inspektoriai. Dar įvairūs žvejai patys savarankiškai budėjo paupiuose. Ministras tuo džiaugėsi ir priminė, kad prie gamtos apsaugos gali prisidėti kiekvienas.

„Dabar turėjome tokią įsiliejimo į neetatinių inspektorių gretas bangą. Kurį laiką ši sritis buvo kiek primiršta. Aš tai labai sveikinu ir manau, kad jie savo darbą padaro. Tuo pačiu noriu priminti, kad yra ir kitų būdų padėti gamtai – turime karštąją liniją, kuria galima pranešti apie įvairiausius pažeidimus – nelegalų miško kirtimą, brakonieriavimą. Tai yra galimybė visuomenei prisidėti prie to proceso ir tai duos rezultatų“, – kalbėjo K. Trečiokas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Žalgiris“ – tikras fenomenas: kodėl žaliai baltas kraujas taip masina Eurolygos turčius? lyderis – pagal du rodiklius (28)

Jau tapo įprasta, kad kasmet į kovą prieš galingiausias Europos krepšinio armijas stojantis Kauno...

Kelyje po Europą: džiaugsmas piniginei, laisvėje gyvenančios beždžionės ir laimingi žmonės (7)

Įspūdžius apie mūsų kelionę reikia skaityti vienu įkvėpimu. Tai – kaip greitas veiksmo...

Užkalnis: kaip jums paaiškinti, kad jūsų restoranas blogas? (209)

Žinau, kad daug kas galvoja, kad man patinka kritikuoti restoranus ir visaip prie jų kabinėtis....

Septyneri metai namo statyboms: pora atskleidė, kas atėmė daugiausia laiko ir pinigų (126)

Namo statybos – ilgai trunkantis ir nelengvas procesas, kuris gali trukti keletą metų ar net...

Peskovas: Merkel ir Putinas planuoja naują formatą dėl Sirijos (39)

Rusija ir Vokietija sieks naujo formato su Prancūzija ir Turkija, kad būtų stabilizuota padėtis...

Gailina pusę metų jautėsi pavargusi kol pagaliau rado ligą: buvo priversta gerti 15 tablečių per dieną (1)

Dusulys , drebulys, augantis svoris ir nuolatinis nuovargis – sutrikusios skydliaukės simptomai,...

Draugas papasakojo apie Grafininos parodytas kaukes: jei ji gyva ir stebi šią situaciją – jai tai brangiai kainuos (62)

Paskelbus be žinios dingusios Sandros Grafininos paiešką, suimtas jos vyras Nigelas Westas. Šią...

Netikėčiausios vestuvių tendencijos: sodybos primirštos – ieškoma kur kas egzotiškesnių vietų (11)

Beveik netenka organizuoti vestuvių tikroje kaimiškoje sodyboje – šiuolaikinės poros renkasi...

Ne tik liūtys skandina Remigijų Šimašių, arba kodėl vilniečiai dabar pavydi Kaunui (627)

Pagal paskutinę „Vilmorus“ apklausą, Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus reitingas yra...

Benediktas Vanagas leidosi į avantiūrą vaikams paaiškinti žodį iš „F“ raidės ir sekso prašymą (22)

„Lietuva yra geriausia vieta auginti vaikams. Tiesą pasakius, tai galėtų būti ir nemaža...