Šiais metais šalnos pasiglemžė bent trečdalį būsimo braškių derliaus ir pusę obuolių. Lietuviškomis gerybėmis vasarą ir rudenį mėgausimės mokėdami didesnius pinigus. Visgi, klastingo šio pavasario eibes jausime ne tik mes, bet ir mūsų vaikaičiai ar provaikaičiai po 150 metų.
Miškas ir miškininkas/ Generalinės miškų urėdijos konkurso dalyvio nuotr
© GRYNAS

Šiemet visi Kazlų Rūdos urėdijoje išauginti ir miške pasodinti ąžuoliukai apšalo, apšalo ir didelė dalis kitų lapuočių. Vienintelės pušys geriausiai atsilaikė prieš gamtos išdaigas.

Nušalę medeliai gali neprigyti visai, bet didžioji dauguma užaugtų deformuoti, kreivi, šakoti ir netinkami pramonei – medienos ir baldų gamybai.

Pavasaris vienas įtempčiausių metų laikų miškininkams. Jie turi lenktyniauti su gamta ir sodinimo darbus padaryti per trumpą laiką – išėjus įšalui ir kol dirva pakankamai drėgna, bet ne per šlapia. Net ir spėjus į tinkamų sąlygų „langą“ ankstyvą pavasarį, miškininkai negali ramiai miegoti dėl šalnų tikimybės, kurios, keičiantis klimatui, tampa vis mažiau prognozuojamos.

Visgi, Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Justinas Urbanavičius DELFI pasakojo, kad miškininkai rankų nesudeda ir dar turi priemonių ištaisyti gamtos padarytą žalą, bent jau iš dalies.

„Jau inventorizavome savo pasodintus plotus ir medelyno teritoriją. Jaučiasi, kad nušalo ąžuoliukai, juodalksniai ir dekoratyviniai augalai. Ne tik mūsų sodinukai apšalo, bet ir išaugę biržėse. Dar mėnesį lauksime pilnos vegetacijos, gal dar atsigaus ir imsimės priemonių“, – kalbėjo vyriausiasis miškininkas.

Anot vyriausiojo miškininko, pernai šalnų, jei ir pasitaikė, tai nebuvo matyti jų pasekmių – sodinukai visiškai nenukentėjo, o nušalimų nebuvo. Šiemet pašalimas daug didesnis nei kada anksčiau.

„Apšalo nemažai eglės sėjinukų, nemažas kiekis juodalksnio, o ąžuoliukai apšalo praktiškai visi, šimtas procentų. Bet tai nereiškia, kad jis nušalo. Dar galima jį išgelbėti, bet šiemet ąžuolas bus tikrai prastesnis. Taip palikti medžiai išaugtų nestandartiniais“, – sakė J. Urbanavičius.

Iš mikroskopinės sėklos išauginti miško atsodinimui tinkantį sodinuką prireikia metų, dvejų ar net trejų. Per tą laiką sodinukai persodinami, dengiami, iškasami, transportuojami į miškus ir ten sodinami.

Šiemet Kazlų Rūdos urėdijoje atsodinta 253 hektarai miško, o naujai įveista 19,5 hektaro. Pasodinta virš 200 000 pušies sodinukų, virš 130 000 juodalksnio sodinukų, virš 60 000 beržo sodinukų, o eglės – 260 000 medelių. Panašus skaičius eglučių pardavė aplinkinėms urėdijoms. Privatininkams pardavė virš 60 000 sodinukų, iš kurių 20 000 sudarė beržai.

Visgi, darbai dar nesibaigė ir norint išgelbėti dalį medžių, reikės nemažai paplušėti papildomai.

„Dar galima bandyti formuoti medelius – apkarpyti apšalusias šakeles. Tada ir atgyjimas bus geresnis. Tam reikės daug darbo ir lėšų, bet čia tik maža dalis palyginus kiek reikia jo įdėti iki išauginame sodinuką. Bet su gamta nepakovosi“, – pasakojo J. Urbanavičius.

Keičiantis klimatui šalnos tampa vis mažiau prognozuojamos. Anksčiau šalnų buvo laukiama spalio mėnesį, bet netikėtai plūstelėjus arktinėms oro masėms, jos gali prasidėt rugsėjo ar net birželio viduryje.

Nors miškininkai negali aprėpti didžiulių savo sodmenų plotų, bet paprasti gyventojai, savo reikmės auginantys sodinukus ar tas pačias braškes, gali apsisaugoti nuo šalnų.

Paprasčiausia priemonė yra augalų ir dirvos laistymas vandeniu. Vanduo didina šilumos laidumą ir tuo priešinasi staigiam atvėsimui, vanduo gelbsti netgi jau apšalusius augalus, nes mažina augalų vandens praradimą iš ląstelių.

Netgi silpnai apšalusius augalus galima gelbėti gausiai apliejus vandeniu ir pridengus popieriumi ir neleidžiant kylančiai saulei staigiai išdžiovinti jų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Alfa vyras“ merginas viliojo apsimesdamas fotografu: jos nepastebėjo svarbios detalės (78)

Anksčiau „Alfa vyro“ mokymais pagarsėjęs Airinas Arutiunianas liepos 12 d. sulaikytas už...

Po susitikimo su Putinu Trumpas įvarė save į kampą: Senatas jau ėmėsi veiksmų (110)

Jungtinės Valstijos Rusijai reikalingos kaip priešas, juolab kad tai idealus priešas, teigia...

Vilniuje – dar viena masinė avarija, pranešama apie prispaustus žmones

Sostinėje, Kirtimų g., penktadienio pavakarę susidūrė šešios transporto priemonės.

Nuo Kremliaus propagandistės iki Lietuvos šnipės: rusę įtaria dvigubu žaidimu (131)

Kaliningrade sulaikyta ir į Maskvą nuskraidinta rusė, kaltinama valstybės išdavimu – įtariama,...

Vokietijoje – incidentas autobuse: skelbiama, kad sužeista mažiausiai 14 žmonių (40)

Vokietijos žiniasklaida praneša, kad išpuolyje Vokietijos šiauriniame mieste Liubeke buvo...

Kazachstane – olimpinio prizininko žudiko medžioklė: nurodymus dalina Nazarbajevas (1)

Sukrėstas Kazachstanas ir visas dailiojo čiuožimo pasaulis lieja ašaras dėl vagių viduryje...

Itin judrioje sostinės vietoje įvyko masinė avarija (36)

Penktadienio pavakarę sostinėje, Geležinio Vilko gatvės tunelyje po Seimu, įvyko masinė...

Vienas garsiausių Lietuvos nusikaltėlių Zamolskis pradėjo bado streiką – negeria net vandens (63)

Lietuvos pilietis Romas Zamolskis , 2016 metų rugpjūtį nuteistas 15 metų laisvės atėmimo bausme...

Po kritikos dėl alinamos meškos sulaukusiam cirkui Klaipėdoje – specialistų patikrinimai politikai rodo valią uždrausti laukinių gyvūnų pasirodymus (44)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba žada patikrinti informaciją, kad cirko pasirodymo...

Neįprasti šašlykų marinatai, kurie nustebins net visko ragavusius (15)

Šiltuoju sezonu nuo smagaus ir jaukaus pasibuvimo gamtoje neatsiejamas ir mėsos ant griliaus...