aA
Dangoraižiai, modernumu spindintys statiniai - vienas ryškiausių bruožų, kuriais pasižymi didmiesčiai. Šie pastatai ne tik formuoja kraštovaizdį bei estetinį vaizdą, bet ir turi didelę reikšmę natūraliai gamtai. Bene dažniausiai susiduriantys akis į akį su dangoraižiais yra paukščiai. Tokia akistata įprastai baigiasi žūtimi.
© GRYNAS.lt nuotr.

Smulkiųjų paukščių — kregždžių, devinbalsių, pečialindų Lietuvoje mažėja labai dideliais tempais. Ornitologų skaičiavimais, per 20 metų jų populiacija sumažėjo daugiau nei 3 kartus.

Populiarinantis paukščius atbaidančias priemones Aurimas Galinis tikina, kad kylantys stikliniai dangoraižiai taip pat prisideda prie to. Pašnekovas tikino, kad paukščiai gali dviprasmiškai vertinti situaciją ir tokiu būdu patekti į savotiškus spąstus.

„Vienu atveju paukštis lange mato atsispindintį vaizdą ir jį suvokia kaip natūralų aplinkos elementą. Stikle gali atsispindėti vaizdas esantis prieš langą ir jeigu tai yra natūralūs aplinkos objektai: medžiai, krūmai ar panašiai, tuomet tarp jų įprastai visada egzistuoja tarpas, pro kurį paukštis mano praskrisiąs, tačiau tai tėra apgaulė“, — dėstė jis.

A. Galinis pridūrė, jog dėl tokios priežasties ir atsitrenkiama į stiklą. Siekiant apsaugoti paukščius, augalus derėtų sodinti tik namo kampuose.

„Žūčių skaičius atsitrenkus į pastatus didesnis, jei aplinka gausiai apželdinta. Nieko stebėtino, kad joje laikosi gausesnis paukščių būrys. Tokiose vietose stiklai turėtų būti kuo labiau pastebimi skrajūnams. Mažiau apželdintoje aplinkoje paukščių netekčių pasitaiko rečiau“, — kalbėjo žinovas.

Pasak pašnekovo, analizuojant kitą atvejį, paukštis langą supranta kaip laisvą atvirą erdvę tarp esančių sienų ir bandydamas ja pasinaudoti vėlgi pakliūna į spąstus.

A. Galinis teigė, kad įvairių statinių modernumas tiesioginės įtakos paukščių žūčių skaičiui neturi, išskyrus stiklo plotą.

„Kuo daugiau aplinkos jis atspindi, tuo vaizdas lange tampa labiau apgaulingas“, — svarstė paukščių apsaugos entuziastas.

Viena efektyviausių ir lengviausiai įgyvendinamų paukščių populiacijų apsaugos priemonių yra lipdukai. Jie klijuojami ant pastatų langų.

„Klijuojant paukščių siluetus ant langų galima padėti daugeliui paukščių rūšių“, — kalbėjo A. Galinis.

Paklaustas kodėl pasirenkami būtent plėšriųjų paukščių, tokių kaip vištvanagio, paukštvanagio, sakalo siluetai, pabrėžė, jog plėšrūno siluetas veikia paukščio elgesį skatindamas jo budrumą.

„Pastebėjęs plėšrūną, jį supranta kaip galimą pavojų, todėl siluetų klijavimas veiksmingesnis neplėšraus būdo paukščių rūšims. Taip pat pastebėta, kad sparnuočių žūčių skaičius padidėja sezoniškai, kuomet iš lizdų išskrenda jaunikliai, turintys kur kas mažiau patirties negu suaugėliai, tad jiems stiklas dažniau tampa spąstais“, — paminėjo jis.

Kalbėdamas apie pastatus, kurių fasadinė dalis pasižymi nemažais stiklo plotais, A. Galinis akcentavo, kad kaip alternatyvą siluetams galima naudoti specialiai paukščiams sukurtą draugišką stiklą.

„Štai plėšrūnų siluetai ne visuomet dera su įmantraus fasado elementais, juolab tai keičia ir eksterjerą bendrame kontekste, todėl mano manymu, aukštuminius pastatus administruojančios kompanijos, nelabai noriai linkusios spręsti šią problemą langus užpildant siluetais“, — mintimis dalijosi pašnekovas.

Kita vertus, kartais spalvoti siluetai netgi papuošia patalpas.

„Užklijavus geros kokybės lipduką, esant patalpoje matomas realistiškas atskrendantis paukštis. Tam skirti lipdukai turi tą patį spalvotą paukščio vaizdą iš abiejų stiklo pusių, klijuojant pastaruosius iš bet kurios lango pusės“, — dėstė A. Galinis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasaulis tikisi, kad popiežiaus vizito Lietuvoje metu nuskambės istorinė žinia popiežiaus lėktuvas jau tuoj leisis Lietuvoje, nuolat pildoma (239)

Šeštadienio rytą tarptautiniame Vilniaus oro uoste jau greitai nusileis popiežiaus Pranciškaus...

Subjuręs oras nebaisus: istorinio popiežiaus vizito laukia jau nuo 6 val. ryto nuolat pildoma (100)

Šį savaitgalį viso pasaulio akys nukreiptos į Lietuvą. Per pastarąsias dienas Vilniaus ir Kauno...

Naujausi reitingai: dviejų partijų varžybose – pasikeitimai (444)

Partijų reitinge valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) po ilgo laiko...

Kleiza įspėjo Valančiūno gerbėjus: DeMaras juk toks Toronte ne vienas buvo (3)

Linas Kleiza prieš 10 metų NBA lygoje surengė tokį pasirodymą, kad ne tik išsprogdino ruso...

Po reido miške: grybais užversta virtuvė ir itin paprasti receptai (1)

Kelionės į mišką saulėtą rudenį yra vienas smagiausių dalykų. O miške galime ir šiaip...

Chodorkovskis tikina žinantis, kas nužudė „Vagner“ veiklą tyrusius žurnalistus (7)

Michailas Chodorkovskis , anksčiau užtikrintai teigęs, kad „Mediazona“ leidėją, „Pussy...

Po gyvenimo dramų kriptomilijonierius Aršauskas atšventė mylimosios Eglės gimtadienį: viešbutyje laukė įspūdinga dovana (42)

Dar visai neseniai kriptovaliutininkas Paulius Aršauskas ir mediciną studijuojanti Eglė...

Sveikas ir ilgas gyvenimas: kokia turėtų būti tobula jūsų diena pagal naujausius tyrimus (6)

Jeigu bandote kasdienius įpročius pagrįsti mokslu, gali būti sunku rasti tyrimų, kurie...

Laukiantiems popiežiaus – viltinga žinia iš sinoptikų (3)

Savaitgalis bus drėgnas ir vėjuotas, bet yra tikimybė, kad per svarbiausius su popiežiaus vizitu...

Po kelionės keltu – lietuvės perspėjimas: nepasitikrinę prarasite nemažai pinigų (146)

Naują būdą keliauti atradusi vilnietė Justina pasijautė išleidusi daugiau nei turėjo. Pasak...