aA
Išgirdus žodį lašiša daug kas pirmiausiai pagalvoja apie kokį nors patiekalą su rausvos spalvos file. Tačiau gamtosaugininkams, žvejams, brakonieriams ir gamtos mylėtojams pastaraisiais metais kyla visai kitokios asociacijos.
Lašišos
© Shutterstock nuotr.

Žeimenoje pasirodo ir neršia daug daugiau laukinių lašišų nei per praėjusius dvidešimt metų. Prasidėjus naujiems metams tokios rūšies gausėjimo tendencijos yra ne tik aptariamos, bet ir yra planuojama, kaip šių žuvų kiekį Lietuvoje agsaugoti ir, žinoma, didinti.

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direktoriaus pavaduotojas Sigitas Žvinys teigia, kad lašišų pagausėjimo priežastys yra labai paprastos.

„Pastebėjus, kad vis daugiau laukinių lašišų atplaukia neršti į Žeimeną, pirmiausiai buvo sustiprinta šios rūšies ir jai svarbios aplinkos apsauga. Pastebimiausia iniciatyva – vykdomos akcijos „Lašiša“, kuriose dalyvauja ir Aplinkos apsaugos departamento, ir saugomų teritorijų pareigūnai. Jų metu prie Žeimenos visą parą budi ekipažai, kurie labai apsunkina brakonierių galimybes gaudyti lašišas jų neršto metu, kuomet jos yra pažeidžiamiausios“, – pasakojo ekspertas.

Toks lašišų daugėjimas ir gamtos turtingėjimas taip pat pasitarnavo ir kaip pavyzdys, kad brakonieriams nebepavyksta lengvai išsisukti. Tie, kurie pagaunami su neteisėtu laimikiu, gauna baudą ir dar turi atlyginti gamtai padarytą žalą. Ir kalbama jau ne apie dešimtis eurų.

„Administracinė atsakomybė, gresianti už neteisėtai sugautą lašišą pirmiausiai reiškia baudą nuo 232 iki 580 eurų. Be to, dar yra konfiskuojami rasti žvejybos įrankiai – tokie kaip tinklas ir net valtis. Antras bausmės aspektas – pažeidėjas taip pat turi sumokėti už gamtai padarytą žalą. Lašišų atveju suma vėl ne mažesnė nei 600 eurų. Išskirtiniais atvejais, kai pažeidėjas sugaunamas saugomoje teritorijoje, pavyzdžiui, ichtiologiniame draustinyje ar rezervate, minėtoji žala gamtai netgi patrigubėja.

Taigi, vienos žuvies sugavimas netinkamu laiku ir netinkamoje vietoje gali kainuoti daugiau nei 2 tūkstančius eurų. Mums, tiesa, tokių pažeidėjų sugauti neteko, bet Aplinkos apsaugos departamentai skelbė, jog vis atsiranda asmenų, tikinčių, jog jie neįklius. Nepaisant to, jokiu būdu negalima dabar įkliūnančių brakonierių skaičiaus lyginti su tuo, apie kurį būdavo kalbama prieš kokį dešimtmetį. Tais laikais, galima sakyti, per nerštą jų būdavo išnaikinama tiek, kad apie jokį lašišų gausėjimą Lietuvoje negalėjo būti nė kalbos“, – taikomas priemones ir situacijos pokyčius pristatė S. Žvinys.

Nacionalinio parko ir regioninio parko atstovo teigimu, svarbiausia yra suvokti, kad toks lašišų skaičiaus didėjimas yra labai svarbus žuvų išteklių gausėjimui Lietuvoje ir visos šalies gamtos situacijos vertinimui. Lašišų, kaip vertingiausios Lietuvos upių ir Baltijos jūros žuvies, daugėjimas rodo ne tik pastangų tinkamai saugoti gamtą veiksmingumą, bet ir pačių žvejų sąmoningumą ir norą atsakingai naudotis gamtos ištekliais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėdos štabas atvertė kortas: pateikė išlaidas ir papasakojo, koks buvo planas A ir planas B (46)

Vienų pajamos neskaidrios, o kitų – neefektyvios – tokias kritikos strėles vieni į kitų puses...

Griuvena – verta aukso puodo: apie kuklų butą apleistame name sukasi NT rykliai kvadrato kaina – 10 tūkst. eurų (22)

Vertas tikro aukso puodo, – taip būtų galima apibūdinti šiuo metu varžytinėse parduodamą...

Pareigūnai apie 13 metų visoje Europoje ieškotą lietuvį: jis tapo sunkiai atpažįstamas (5)

Trylika metų slapstęsis Marius Civinskas pastaruoju metu nebebuvo panašus į tą, kurio nuotrauka...

Tarp dviejų supervalstybių didėja įtampa, JAV jau užleidžia svarbią poziciją (1)

Didelė pasaulio dalis jau perima Kinijos viziją dėl griežtai kontroliuojamo interneto, teikdami...

Unikalu: pirmasis Rūtos interviu – apie spaudimą, Chucką Norrisą ir norą garsinti Lietuvos vardą (57)

„Ant savo treniruočių plaukimo lentelės esu užsirašiusi: „ Chuckas Norrisas suskaičiavo iki...

Karbauskis: po Prezidento rinkimų galime nutraukti visus parlamentinius tyrimus (118)

„Valstiečių“ lyderis sako matantis galimybę, kad visi valdančiųjų Seime inicijuoti...

Paskutinis Theresos May žingsnis skandina jos vyriausybę, palieka net ištikimiausi sąjungininkai (5)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ketvirtadienį susidurs su savo politinės karjeros...

„Valstiečiai“ prezidento rinkimuose remia Nausėdą, „kad nelaimėtų Šimonytė“ papildyta 10:15 (363)

Ketvirtadienį posėdžiavusi Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos valdyba priėmė sprendimą...

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (454)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...