Miškininkai Lietuvoje neužsiima vien miško kirtimu ir už medieną gautų pinigų skaičiavimu. Jie rūpinasi gamtos apsauga ir ne vien tik miško paklotės saugojimu kirtimų metu. Vienos įdomiausių girininkijų Lietuvoje – Šalčininkų urėdijos Girios girininkijos girininkas Darius Šapokas papasakojo kokius darbus šiuo metu atlieka miškininkai.
Kurtinys
© NATUREPHOTO.lt gamtos fotografai

Besikeičiantys orai sunkiai leidžia planuoti bet kokią ūkinę veiklą. Tai pašąlanti, tai atsileidžianti žemė daug kur neleidžia technikai įvažiuoti į miškus.

„Ten kur šlapia, tai nėra mums ką veikti. Pirmas dalykas, tai būtų darkoma paklotė, o kitas – nėra įmanomas pagamintos produkcijos išvežimas“, – pasakojo D. Šapokas.

Miško ruošimo technika miškuose, net jei jie ir nėra pažliugę, juda valksnomis. Tai miško paklotę apsaugo nuo darkymo ir maurojimo. D. Šapokas paaiškino kas yra tos valksnos.

„Valksnų principas yra toks – sunešamos nukirstos medžių šakos, padaromas toks koridorius kertamame plote ir juo važiuoja technika. Nenuvažiuojant nuo valksnų, manipuliatoriumi galima pasiekti medieną. Nuvažiuoti nuo valksnų galima tik ypatingais atvejais, jei iškyla pavojus. Valksnos leidžia sumažinti žalą miško paklotei“, – pasakojo girininkas.

Miškininkai, dėl paukščių perėjimo ir jauniklių auginimo, didelę metų dalį negali vykdyti kirtimų kur panorėję. Mažiau apribojimų atsiranda tik šaltuoju metų laiku, tačiau ir dabar jie nėra pagrindinis jų darbas Girios girininkijoje.

„Mūsų darbas nėra vien kirsti mišką. Turime numatytų darbų po Naujųjų metų, kuriuos urėdijos darbuotojai atliks, tai yra jaunuolynų ugdymai, retinimai. Tai yra nekomerciniai kirtimai, kurie atliekami tam, kad būtų sudarytos sąlygos augti paliktiems medžiams. Taip pat bus valomos kvartalinės linijos, šalinami krūmai, kad darbininkams būtų lengviau judėti. Yra tų darbų ir be darbo nesėdėsime“, – kalbėjo D. Šapokas.

Girios girininkija yra skaudžiai nukentėjusi dėl miško gaisrų. Buvusio sovietinės armijos aviacijos poligone dar šiandien yra gausu nedetonavusių sprogmenų. Prieš keletą metų vienas jų sprogo ir sukėlė didžiulį, kelias dienas siautusį gaisrą. Šiemet, nors vasara buvo sausa, jų pavyko išvengti, bet ne vien dėl to D. Šapokas džiaugėsi metų pabaigoje.

„Čia didelis džiaugsmas, kad išvengėme miškų gaisrų. Taip pat džiugu ir dėl įvykdytų gamtotvarkinių priemonių – kurtinio gyvenimo sąlygų pagerinimo“, – kalbėjo girininkas.

Kurtinys yra didžiausias Lietuvos miškų paukštis. Kalakutui dydžiui nenusileidžiantis paukštis stebina įspūdingomis savo tuoktuvių giesmėmis ir šokiais. Kurtinių populiacija smarkiai sumažėjo karo ir pokario metais ir dabar gali siekti tik apie 400 individų. Dalis lėtų, migruoti nelinkusių paukščių glaudžiasi Girios girininkijos miškuose, tačiau ir ten sąlygos nėra idealios. Bent kol kas.

„Šiemet pasodinome 27 000 eglaičių biogrupėmis po kelis arus. Jos reikalingos, kad kurtinio jaunikliai tankmėje galėtų pasislėpti nuo plėšrūnų. Taip pat praretinome mišką, kad atsivertų erdvės ir pagerėtų maitinimosi ir gyvenimo sąlygos kurtiniui“, – sakė D. Šapokas

Kurtinys yra senų, brandžių ir retų miškų gyventojas. Jam jauni ir tankūs pušynai nėra tinkami gyventi.

Rūdninkų miške esančioje Girios girininkijoje glaudžiasi ne vien tik kurtiniai. Joje yra ir kitų itin retų ir vertingų paukščių rūšių: aptinkamas erelis rėksnys, tripirštis genys, pilkoji meleta, tetervinai. Čia taip pat yra viena iš kelių vietų Lietuvoje, kur dunksi žemyninės kopos. Ant jų pavasarį pražįsta retos į Raudonąją knygą įrašytos šilagelės, o rudeniop nuo kopų atsiveria vaizdai į didžiulius viržių plotus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nutylėta sovietų armijos katastrofa: panikos apimti gyventojai lėkė iš namų ir sodino vaikus pas svetimus žmones (93)

Nedaug trūko, kad netoli Berlyno 1977 metais būtų įvykęs branduolinis sprogimas, – rašo...

Žymūs ekonomistai susiginčijo, kokia yra skurdo kartelė (171)

Žymūs ekonomistai – „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis ir Vilniaus...

Juodieji karų su banditais puslapiai: „Vilniaus brigados“ garsenybės buvo laužomos sostinės požemiuose (334)

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990 m. šalis paveldėjo sovietinę miliciją, kitos operatyvinės...

Jolita Mikolaitienė: 21 amžius, o iki šiol moterys naiviai ieško slaptos prasmės tiesmukuose vyrų žodžiuose (104)

Atsakingas pareigas tarptautiniame versle užėmusi Jolita Mikolaitienė daugeliui geriau pažįstama...

Rusijoje lietuvis surado keisčiausią pasaulyje viešąjį tualetą (203)

Norite sysiuko ar dar rimčiau? Eikite į tam skirtą autobusą – jums pasakytų...

Pavogė mirusio vaiko tapatybę, buvo demaskuotas, tačiau tada kilo dar daugiau mįslių (18)

Jis pavogė mirusio vaiko tapatybę, galiausiai buvo demaskuotas, tačiau kilo dar daugiau mįslių....

Profesorius Lukoševičius apie visuotinę problemą: niekas nemoka sveikai maitintis (49)

Palangoje kiekvieną vasarą leidžiantis prof. habil. dr. Leonardas Lukoševičius – puikus...

Kaip pasikeis jūsų organizmas atsisakius alkoholio? (131)

Alkoholio poveikis žmogaus organizmui gali būti labai pragaištingas. Laimei, vis daugiau žmonių...

Nėštumas: kūno pokyčiai, kurie išlieka net ir pagimdžius (19)

Sakoma, kad motina tapusi moteris pasikeičia, ir tai nėra pokštas. Jokiu kitu gyvenimo periodu...

Pagimdžiau dukrą: vyras tai atšventė namie su prostitutėmis... (38)

Mūsų šeimos nebeliko po 24 bendro gyvenimo metų, jei galima sakyti, kad tas gyvenimas buvo...