aA
Kuršių nerija vieta kur žolę rupšnojančių gyvulių kaimenių sutikti tikiesi mažiausiai. Visgi, jau kelios savaites Kuršių marių pakrantėje ganosi banda avių, o greitu laiku ji dar padidės. Mekenantys gyvūnai čia ne dėl mėsos ar vilnos, o dėl kraštovaizdžio formavimo darbų.
Veislinės juodagalvės avys – brangesnės už įprastas
© Stopkadras/DELFI.TV

Nerijos kyšuliams siekiama sugrąžinti pirmykštę išvaizdą – atviras erdves ir pievas. Šiuolaikinė technika ir traktoriai čia nepadės – Kuršių nerijos kyšuliai tam per jautrūs.

„Šiemet avys labiau kaip eksperimentas. Jos patenkintos, o žmonės irgi patenkinti. Šią iniciatyvą jie labai palaiko – net veža pažiūrėti vaikus, jie nėra mate tokio daikto“, – pasakojo Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.

Parko direktorė pasakojo, kad gyvuliai Kuršių nerijoje atsirado pirmą kartą po trisdešimties metų pertraukos ir, panašu, kad gali čia užsilikti ilgesniam laikui.

Avys labai gražiai įsilieja į kraštovaizdį, bet svarbiausia – padaro savo darbą. Jei mes paliksime atviras erdves – jos tuoj pat apaugs tuoj pat berželiais ir pušelėmis . Žmonės gali padaryti tą patį darbą, bet tai įneša teritorijai natūralumo. Žmonės čia gyvulius seniau laikė, jie vaikščiojo laisvi ir jie nieko blogo nepadarė. Mes su traktoriais ten tikrai nevažinėsime“, – kalbėjo parko direktorė.

Užsienyje jautrios teritorijos seniai šienaujamos ne traktoriais, o pasitelkus avis. Lietuvoje šis būdas pritaikytas ne tiek dėl kolegų patirties, kiek užsispirimo.

„Miškotvarkos projekte labai gražiai parašyta – senas ir patikimas būdas palaikyti atviras erdves yra naminių gyvulių ganymas. Bet ten parašyta, kad to tikriausiai niekada nebebus. O mes pagalvojom – jei tai senas ir patikrintas būdas, tai kodėl ieškoti naujų“, – juokėsi A. Feser.

Kuo toliau, tuo daugiau ragų ir kyšulių Kuršių marių pakrantėje bus atlaisvinta nuo medžių ir krūmų, tuo daugiau atsiras ir pievų, kurias reikės saugoti nuo apžėlimo, bet tai nebūtinai reiškia, kad reikės milžiniškų bandų avių.

„Turime apie 800 hektarų atvirų erdvių, o jų dar padaugės. Jas reikės kažkaip palaikyti. Žiūrėsime – gal nebus reikalinga avis ganyti kasmet. Gali būti, kad užteks kas metus ar kas kelis, nes medžiai taip greitai neužauga, kad avys jų nenugraužtų“, – pasakojo direktorė.

Avys nėra vietinės. Jos buvo atgabentos iš kitos marių pusės – Svencelės. Pradžioje atgabenta 20 vokiečių juodgalvių avių, prie jų prisijungė dar 30 kanopinių, bet tai ne pabaiga.

„Šiuo metu kaip tik dar dvidešimt avių mums atveža, dabar žiūrime ar nereikia perkelti gyvulių į kitą vietą. Niekas joms neleis plikai nuganyti žemės“, – tikino A. Feser.

A. Feser mano, kad avys ne vien tik padeda gamtai – tvarko kraštovaizdį, pašalina būtinybę dirbti teršančia technika, bet pasitarnaus ir turizmui.

„Mes tikimės, kad nebūtinai mums reikės atsivežinėti avis, gal kas nors iš vietinių bendruomenių nuspręs jas laikyti. Tada atsirastų vilnos, iš kurios amatininkai galėtų daryti savo gaminius ir tiesiog atsirastų veiksmo“, – pasakojo direktorė.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozas Ruolia: kodėl patys medikai gydant vėžį taiko vandenilio peroksido efektą, bet ligoniams jo vartoti nerekomenduoja (71)

Interneto platybėse netrūksta stebuklingų receptų, neva gydančių vėžį. Žmonės geria ir...

Tik dabar lentelę nagrinėsiantis Jasikevičius: variantų buvo tiek, kad galva svaigo (5)

Eurolyga šį pavasarį teoriškai dar gali grįžti į „Žalgirio“ areną, bet jei tai buvo...

Gyvai / Euro 2020 atrankos startas ir Urbono krikštas: Liuksemburgas – Lietuva 2:1 (89)

Lietuvos futbolo rinktinė startuoja 2020 metų Europos futbolo čempionato atrankoje ir B grupėje...

Trakų „Trasalis“ ir vėl parduodamas: prašo triskart mažiau, nei pirmą kartą (51)

Trakuose įsikūrusio viešbučio ir pramogų bei vandens relaksacijos centro „ Trasalis “...

Lionel Laurent. Milijardierius įsigyja bilietą į Paryžiaus elitą (1)

Mes gyvename auksiniame sutelktos valdžios, pinigų bei įtakos pasaulyje, ir nieko nėra geresnio,...

Sinoptikė: dviženkliu pliusu džiaugsimės neilgai – atkeliaus sniegas ir lietus (31)

Penktadienis Vilniuje – graži, saulėta ir gana šilta diena, tačiau koks laukia savaitgalis? Apie...

Vaizdo įraše – įspūdingas 332 metrų ilgio lėktuvnešio manevras (127)

„Nimitz“ klasės lėktuvnešis yra 332,8 metrų ilgio laivas, kuriame tarnauja daugiau nei 6...

Karbauskis: aš Landsbergio nesuprantu – niekada su juo nesipykau (464)

„Sveikinu, – taip į opozicinių Seimo frakcijų susitarimą reagavo Lietuvos valstiečių ir...

Mokslininkas iškėlė netikėtą idėją dėl nežemiškos civilizacijos kosminių laivų (37)

Norėdami aptikti svetimas civilizacijas, astronomai turi mąstyti originaliai ir daryti tam tikras...