Nuo balandžio mėnesio į Kretingos miškų urėdijos rankas bus perleisti visi Kuršių nerijos miškai. Tikimasi, kad profesionalūs miškininkai galės geriau vykdyti gaisrų prevenciją, pasiruošti galimiems gaisrams, jų žinios ir technika padės vykdyti dabar daromus miškotvarkos projektus. Kretingos miškų urėdijos valdomų miškų plotas taip padidės trečdaliu, bet atsakomybė saugant unikalų gamtos kampelį taps nepamatuojamai didesnė.
Išdegęs miškas Smiltynėje
© DELFI nuotr.

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas įsitikinęs, kad miškininkai ne tik turi daugiau gebėjimų ir žinių, bet jų disponuojama technika ir įranga leis darbus atlikti žymiai geriau.

„Mintis perduoti Kuršių nerijos miškus urėdijoms jau seniai sklandė ir sunkiai šiandien galėtume atrasti idėjos autorių. Juolab, kad urėdijos miškus tvarko visuose nacionaliniuose parkuose. Išimtis buvo taikoma tik Kuršių nerijai. Nuo gaisro niekas nėra apsaugotas, tačiau po jo vykę atsodinimo ir priežiūros darbai nebuvo tokie, kokie galėjo būti vadovaujant urėdijoms, tad nusprendėme šios išimties nebetaikyti“, - kalbėjo K. Trečiokas.

Gavailiškas miško gaisras Kuršių neriją nuniokojo dar pernai ir sunaikino 130 ha miško, o prieš vienuolika metų kilęs gaisras nesustabdomas siautė penkias dienas ir sunaikino virš 200 ha miško. Į Kuršių neriją urėdija žengia suvokdama didžiules grėsmes.

Lietuvoje turime du vandens siurblius, kurie gali vandenį ugniagesiams tiekti iš vandens telkinių. Vienas stovi Šiauliuose, o kitas - Vilniuje. Vasarą, sausiausiu periodu, buvome sutarę, su Vidaus reikalų ministru, kad vieną siurblį laikinai perkelti į Kuršių neriją, nes kilus gaisrui greitai jį atsigabenti yra sunku. Urėdija yra pajėgi finansiškai ir nupirks siurblį. Vien dėl to verta užsiimti šiuo dalyku“, - sakė Aplinkos ministras.

Gaisrų gesinimas yra vienas dalykas, o visai kitas - miško atkūrimas ir prevencija. Čia miškininkai taip pat turės daugiau privalumų nei nacionalinio parko žmonės.

„Urėdija turi reikalingą techniką, specialistus, gebėjimų ir žinių. Tai tik formos pasikeitimas. Nors miškininkai uoliai paiso gamtos interesų, ypač kas liečia biologinę įvairovę, bet taisykles nustatys parkas. Miškininkai atliks juodą darbą, kur reikia jėgos ir technikos“, - kalbėjo K. Trečiokas.

Toks vaidmuo miškininkams gal ir nėra pats maloniausias, o ypač kai jie neturės iš to jokios finansinės naudos. Persenusių ir it degtukai degančių kalnapušių, kurias reikia iškirsti ir atsodinti naujomis, į lentpjūves neparduosi.

„Urėdija yra įmonė ir jai nustatyta rodikliai parodyti pelną. Neabejoju, kad rasime receptą, kaip tai kompensuoti. Manau, tai yra geras sprendimas ir liko tik formalumai. Taip pat buvo mums svarbus ir socialinis aspektas - kad tai tik nebūtų žmonių išvarymas. Urėdija nusamdys didžiąją dalį anksčiau ten dirbusių žmonių“, - kalbėjo ministras.

Lietuvoje urėdijoms tenka ir didelis gamtosauginis vaidmuo ir prie to miškininkai jau priprato, tad ministras neabejoja, kad gamtai tai išeis į naudą.

„Reikia suderinti tai, kas yra malonu, o kas naudinga. Urėdijos ne tik kerta, bet ir sodina, o pasodina daugiau nei iškerta. Net Vyriausybės programoje yra įrašyta, kad miško turi padaugėti. Valstybė gerai tvarkosi miškuose, o privatininkai turėtų imti pavyzdį iš jų“, - sakė K. Trečiokas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Matelis ragina Urbšį trauktis iš Seimo: dėl jo iškelto mero interesų teko net muštis (35)

Seimo Mišrios grupės vadovas Bronislavas Matelis mano, kad apie pasirengimą prisiimti atsakomybę...

Grybauskaitės interviu tapo Kremliaus ruporų taikiniu: ar Lietuva laukia invazijos? (447)

Prezidentė įsakė ruoštis Rusijos invazijai. Lietuva laukia Rusijos puolimo. Tokiomis antraštėmis...

Protestuodami prieš „Brexit“ aplink Europą mina dviračiais: susižavėjo Vilniaus takais (1)

Britas Alexander Colling ir jo žmona italė Chiara užsibrėžė sau tikslą: per pusmetį jie,...

Vaizdai kaip veiksmo filme: per slaptą operaciją sulaikyta narkotikų platintoja ir „aktorė“ – narkomanė (133)

Antradienį sostinėje slaptos policijos operacijos metu buvo vykdomas narkomanės ir jos...

Greitai Vilnius bus kitoks: Dainų šventės metu planuojami eismo pakeitimai, tėvai raginami atidžiau rūpintis vaikų sveikata (11)

Dainų šventės „Vardan tos“ organizavimas artėja pabaigos link. Šešias dienas vyksiantis...

Seimo komisija: Skardžius nenusipelnė apkaltos (166)

Nėra pagrindo pradėti apkaltos socialdarbiečiui Artūrui Skardžiui, trečiadienį nutarė...

Žili barščiai, raudoni barščiai – sriuba, kuriai nėra lygių 100-mečio receptai (5)

Ar žinote, kokios sriubos recepto lietuviai dažniausiai ieško interneto platybėse? Tai aišku,...

Gyvai / Kovą dėl pirmosios pergalės portugalai pradėjo rekordiniu Ronaldo įvarčiu Portugalija – Marokas 1:0 (72)

Pasaulio futbolo čempionate trečiadienio pirmame mūšyje susitinka dar pergalės skonio...

Zavackas neslepia – krizę išgyvenęs „Neptūnas“ veršis diržus, bet vėl taikysis į medalius (4)

Klaipėdos „Neptūnas“ šį sezoną patyrė tiek sukrėtimų, kiek kitos komandos nepatiria per...

„Senukai“ netrukus atidarys didžiausią statybinių prekių parduotuvę šalyje (48)

Birželio pabaigoje „ Kesko Senukai “ Vilniuje atidarys statybų specialistams bei statantiems...