aA
Per ateinantį dešimtmetį Kuršių nerijos nacionaliniame parke neliks beveik 500 hektarų antrą šimtmetį skaičiuojančių kalnapušių. Kertami medžiai yra paskutinė du šimtus metų trukusio gigantiško žemės formavimo projekto dalis. Projektas pradėtas dar Prūsijos karalystės, kad apsaugotų nerijos žvejų kaimus nuo slenkančio smėlio, šiandien įgavo ir gamtosauginę prasmę.
© K. Cemnolonskio nuotr.

Pasak nacionalinio parko direktorės Aušros Feser darbų miške nereikia gąsdintis. Iškirsti medžiai bus atsodinti ir tai padės sumažinti gaisrų tikimybę, kraštovaizdį padarys natūralesniu.

„XIX amžiuje Prūsijos karalystė investavo didžiulius pinigus, kad būtų sustabdytos slenkančios kopos. Būdavo pilami apsauginiai kopagūbriai, iš šakų pinami tinklai, sodinama žolė. Pati žolė, savaime aišku, smėlio nebūtų sustabdžiusi, tad iš Vidurio Europos buvo atvežtos kalninės pušelės, tinkančios šiam darbui“, – kalbėjo A. Feser.

Parko direktorė teigė, kad kalnapušės savo darbą jau padarė ir leisti joms toliau augti nacionaliniame parke prilyginio sėdėjimui ant parako statinės.

„Noriu pažymėti, kad mes miško nekertame, o vykdome miško rekonstrukciją. Didesnio nei 8 hektarų ploto vienoje vietoje nekertame, po metų, pailsėjus dirvai atsodiname. 120-150 metų amžiaus kalnapušės jau pasiekė savo biologinę brandą, yra sausos ir dega kaip degtukai“, – pasakojo direktorė.

2006 metais Kuršių nerijoje kilo didžiulis gaisras. Išdegė daugiau nei 200 hektarų kalnapušių, didžiulės ugniagesių ir kariuomenės pajėgos beveik savaitę tramdė stichine nelaime virtusį gaisrą. Gamtai padaryta neįkainojama žala. Pakeitus susenusias pušeles naujais medžiais sumažės tikimybė gaisrams, o ir atsitikus nelaimei jų mastai būtų mažesni.

Visgi, iškirstų medžių vietoje atsodinta bus ne vien paprastosiomis pušimis. Gamtininkai nusiteikę priešiškai kalnapušių, kaip invazinio augalo, atžvilgiu, tačiau parko direkcija rado kompromisą ir išsiderėjo dalyje kirtaviečių atsodinti kalnines pušeles.

Mastai per dideli

Viso projekte numatyta iškirsti 273 hektarus kalnapušių ir jų vietoje atsodinti paprastąsias pušis bei 800 hektarų kalnapušių pakeisti naujomis kalnapušėmis. Visgi, apimtis per didelės ir per dešimtetį tikimasi pasodinti tik 173 hektarus naujų kalnapušių, daugiausia dėl kraštovaizdžio sumetimų bei tuos numatytus 273 hektarus paprastųjų pušų.

„Per du šimtus metų kalninė pušis užsitarnavo vietą nerijoje. Jas paliksime dėl kraštovaizdžio sumetimų. Šios pušelės yra žemesnės, jas sodinsime pagrinde Kuršių marių raguose ir prie įlankų, kad atsiskleistų įlankos ir ragai“, – kalbėjo direktorė.

Rekonstrukcijos metu bus priskaldyta daugybė malkų, bet Kuršių nerijos nacionalinis parkas iš to finansinės naudos ne ką teišspaus.

„Tokie kirtimai mums visada nuostolingi. Kalninė pušis reikalauja daug darbo. Dalį medienos pardavėme kaip popiermalkes, superka biokuro gamintojai. Ačiū Dievui atsirado paklausa jam, o tai neturėtume iš viso kur dėti medienos“, – kalbėjo direktorė.

Istorijos mylėtoją A. Feser žavi didžiuliai ankščiau pradėto projekto mastai.

„Sunku sugalvoti kitą tokią valstybę nei Prūsiją, kuri tuo metu būtų ėmusis panašaus brangumo projekto. Neįsivaizduoju kaip dabar būtų atrodęs gyvenimas nerijoje, jei vokiečiai nebūtų pradėję projekto“, – sakė A. Feser.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1383)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (36)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (473)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (24)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (27)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

DELFI autoriai pagerbti Titanų statulėlėmis (20)

Antradienio vakarą į iškilmingą vakarą MO muziejuje rinkosi DELFI autoriai ir bičiuliai. Čia...

Antrame kėlinyje įvarčiais prapliupę serbai sutriuškino Lietuvos rinktinę (202)

Lietuvos futbolo rinktinė sužaidė geriausią pirmą kėlinį UEFA Tautų lygoje, tačiau antrajame...

Neuromokslininkas Bredesenas: norite nesusirgti Alzheimeriu – venkite pagrindinių ligos sukėlėjų (27)

„Holistic Primary Care“ redaktorius Erikas Goldmanas kalbasi su dr. Dale’u Bredesenu –...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (3)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...