Per ateinantį dešimtmetį Kuršių nerijos nacionaliniame parke neliks beveik 500 hektarų antrą šimtmetį skaičiuojančių kalnapušių. Kertami medžiai yra paskutinė du šimtus metų trukusio gigantiško žemės formavimo projekto dalis. Projektas pradėtas dar Prūsijos karalystės, kad apsaugotų nerijos žvejų kaimus nuo slenkančio smėlio, šiandien įgavo ir gamtosauginę prasmę.
© K. Cemnolonskio nuotr.

Pasak nacionalinio parko direktorės Aušros Feser darbų miške nereikia gąsdintis. Iškirsti medžiai bus atsodinti ir tai padės sumažinti gaisrų tikimybę, kraštovaizdį padarys natūralesniu.

„XIX amžiuje Prūsijos karalystė investavo didžiulius pinigus, kad būtų sustabdytos slenkančios kopos. Būdavo pilami apsauginiai kopagūbriai, iš šakų pinami tinklai, sodinama žolė. Pati žolė, savaime aišku, smėlio nebūtų sustabdžiusi, tad iš Vidurio Europos buvo atvežtos kalninės pušelės, tinkančios šiam darbui“, – kalbėjo A. Feser.

Parko direktorė teigė, kad kalnapušės savo darbą jau padarė ir leisti joms toliau augti nacionaliniame parke prilyginio sėdėjimui ant parako statinės.

„Noriu pažymėti, kad mes miško nekertame, o vykdome miško rekonstrukciją. Didesnio nei 8 hektarų ploto vienoje vietoje nekertame, po metų, pailsėjus dirvai atsodiname. 120-150 metų amžiaus kalnapušės jau pasiekė savo biologinę brandą, yra sausos ir dega kaip degtukai“, – pasakojo direktorė.

2006 metais Kuršių nerijoje kilo didžiulis gaisras. Išdegė daugiau nei 200 hektarų kalnapušių, didžiulės ugniagesių ir kariuomenės pajėgos beveik savaitę tramdė stichine nelaime virtusį gaisrą. Gamtai padaryta neįkainojama žala. Pakeitus susenusias pušeles naujais medžiais sumažės tikimybė gaisrams, o ir atsitikus nelaimei jų mastai būtų mažesni.

Visgi, iškirstų medžių vietoje atsodinta bus ne vien paprastosiomis pušimis. Gamtininkai nusiteikę priešiškai kalnapušių, kaip invazinio augalo, atžvilgiu, tačiau parko direkcija rado kompromisą ir išsiderėjo dalyje kirtaviečių atsodinti kalnines pušeles.

Mastai per dideli

Viso projekte numatyta iškirsti 273 hektarus kalnapušių ir jų vietoje atsodinti paprastąsias pušis bei 800 hektarų kalnapušių pakeisti naujomis kalnapušėmis. Visgi, apimtis per didelės ir per dešimtetį tikimasi pasodinti tik 173 hektarus naujų kalnapušių, daugiausia dėl kraštovaizdžio sumetimų bei tuos numatytus 273 hektarus paprastųjų pušų.

„Per du šimtus metų kalninė pušis užsitarnavo vietą nerijoje. Jas paliksime dėl kraštovaizdžio sumetimų. Šios pušelės yra žemesnės, jas sodinsime pagrinde Kuršių marių raguose ir prie įlankų, kad atsiskleistų įlankos ir ragai“, – kalbėjo direktorė.

Rekonstrukcijos metu bus priskaldyta daugybė malkų, bet Kuršių nerijos nacionalinis parkas iš to finansinės naudos ne ką teišspaus.

„Tokie kirtimai mums visada nuostolingi. Kalninė pušis reikalauja daug darbo. Dalį medienos pardavėme kaip popiermalkes, superka biokuro gamintojai. Ačiū Dievui atsirado paklausa jam, o tai neturėtume iš viso kur dėti medienos“, – kalbėjo direktorė.

Istorijos mylėtoją A. Feser žavi didžiuliai ankščiau pradėto projekto mastai.

„Sunku sugalvoti kitą tokią valstybę nei Prūsiją, kuri tuo metu būtų ėmusis panašaus brangumo projekto. Neįsivaizduoju kaip dabar būtų atrodęs gyvenimas nerijoje, jei vokiečiai nebūtų pradėję projekto“, – sakė A. Feser.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavojingi vaistai iš prekybos išimti: ką darys kasdien juos vartoję pacientai? pavojinga medžiaga - net 27 populiariuose vaistuose (240)

Per paskutinius tris mėnesius parduota daugiau nei 80 tūkst. nekokybiškų vaistų su valsartanu....

Meistrai išgyvena aukso amžių: prisikviesti neįmanoma, prašo nerealių sumų (319)

Sugedęs šaldytuvas, skalbimo mašina, nuolat tekantis vanduo iš klozeto bakelio – tikras galvos...

DELFI TV Gyvai: naujųjų pasaulio futbolo čempionų inauguracija

Pirmadienį nuo 10 val. DELFI vaizdo konferencijoje – pasaulio futbolo čempionato finalo tarp...

Ekspertai neturi vieno recepto, kaip po 2019-ųjų elgtis kaupiantiems pensijai (4)

Seimo patvirtinta pensijų kaupimo reforma suteikia dar vieną galimybę antros pakopos pensijų...

Kol automobilių gamintojai būgštautja dėl tarifų, Vokietija ir Kinija rezga naujus planus

Kinija ir Vokietija praėjusią savaitę pasirašė visą šūsnį komercinių susitarimų, kurių...

Darbdaviai ieško ne tų, kurie ieško darbo (3)

Į tas sritis, kurių specialistų darbo skelbimų portaluose ieško darbdaviai, mažiausiai žvalgosi...

Epizodas finale sukėlė aistras: ateityje žaidėjams „reikės nusikapoti rankas“ Lovrenas: prancūzai nežaidė futbolo (34)

Aistros dėl VAR sistemos naudojimo pasaulio futbolo čempionato metu nerimsta. Itin daug diskusijų...

Pasibjaurėjo jaunuolių elgesiu viešajame transporte

Nuotykiai autobusuose turbūt kiekvienam keleiviui kasdienis reiškinys – dažnai tenka matyti...

Lietuvoje bus karšta kaip pirtyje (26)

Visą savaitę Lietuvoje laikysis šilti, tvankūs ir lietingi orai

Pasaulio tvarka ateityje: Kinija jau parengusi savo scenarijų (45)

Kontrastas tarp Vakaruose tvyrančio pasimetimo, kurį aiškiai paliudijo tiek NATO viršūnių...