Apleistame tunelyje žemyn galva kabantys šimtai šikšnosparnių, skardžiu klyksmu pasitinkantys kiekvieną netyčią į jų teritoriją užklydusį prašalaitį. Ne, čia ne vaizdas iš siaubo filmo apie Transilvanijos vampyrus. Tūkstančiai šikšnosparnių žiemas leidžia čia pat – apleistame geležinkelio tunelyje Paneriuose, Antakalnio bunkeriuose ir Kauno fortuose.
Naujieji forto šeimininkai - šikšnosparniai
© Stopkadras/DELFI.TV

Gamta nesnaudžia ir susigrąžina ar užima kiekvieną apleistą kampą. Ne išimtis ir Panerių geležinkelio tunelis, kuriame per dešimtmetį įsikūrę į raudonąją knygą įrašyti kūdriniai pelėausiai šiuo metu sudaro didžiausią populiaciją ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse.

Neries regioninio parko direkcijos ekologas Aivaras Jefanovas yra gerai susipažinęs su šiais šikšnosparniais. Jis papasakojo, kuo ypatingas carinis, 1863 metais atidarytas ir po šimtmečio naudojimo uždarytas, tunelis.

„Tunelyje susikūrė atskiras mikroklimatas. Žiemą ten temperatūra nenukrenta žemiau penkių laipsnių pagal Celsijaus skalę, o einant gilyn tuneliu, yra atskiros smėliu užvirtusios sekcijos, kuriose dar drėgniau ir dar šilčiau. Atskiros rūšys įsikuria ir žiemoja skirtingose tunelio vietose“, – kalbėjo ekologas.

Iš viso apleistame tunelyje gyvena šešios šikšnosparnių rūšys – kūdriniai, vandeniniai ir Branto pelėausiai, rudieji ausyliai, vėlyvieji šykšniai, europiniai plačiaausiai.

„Prieš kelerius metus įėjimai į tunelį buvo dalinai užmūryti, kad šikšnosparnius būtų galima apsaugoti nuo plėšrūnų, pagrinde usūrinių šunų, ir žmonių. Nuo pirmųjų pavyksta apsaugoti, o nuo žmonių - ne“, – pasakojo A. Jefanovas.

Per dešimtmetį žiemojančių žinduolių skaičius padidėjo vienuolika kartų ir 2010 metų gruodį siekė 1000 individų. Drastiškas populiacijos šuolis buvo 2004 metais, kai įėjimai į tunelį buvo daliniai užmūryti.

Skaičiai sako, kad geriau susilaikyti ir nosies į valstybės saugomą zoologinio paveldo objektą nekišti. Ypač dėl pavojaus. Tunelis gali užvirsti, ant galvos gali nukristi ir trupančios plytos.

Ekologas A. Jefanovas pasakojo, kad žiemojančių šikšnosparnių galima sutikti ir dar keliose vietose Lietuvoje. Apleistuose bunkeriuose Antakalnio rajone Vilniuje, Kauno fortuose, tačiau ne viena žiemavietė negali prilygti tuneliui Vilniaus pašonėje.

Šikšnosparnių tunelyje santykinai labai daug. Tunelio, kuriame prasilenkti galėdavo du garvežiai, bendras plotas – 2,5 hektaro, o Kauno fortuose esančių žiemaviečių – 28 hektarai. Vilniuje, nepaisant daug mažesnio tunelio ploto, šikšnosparnių žiemomis gyvena dvigubai daugiau.

Vasaras šikšnosparniai leidžia miškuose ir miestuose. Naktiniai gyvūnai dienas leidžia įvairiai. Vienos rūšys įsikuria miškuose – uoksuose, po atplyšusia medžių žieve, specialiuose daugiakameriniuose inkiluose, kurių šiemet Neries regioniniame parke pastatyta 100. O kitos rūšys gali įsikurti ir jūsų palėpėje ar sienos plyšyje.

Šikšnosparnių galima prisikviesti ir į savo sodybą. Tereikia iškelti specialų inkilą, kad ir dabar – vasarą. Bet kas to norėtų? Anot A. Jefanovo, mitai apie kraują siurbiančius šikšnosparnius yra neteisingi, o jo naudą gali pajausti ir žmogus.

„Šikšnosparniai yra plėšrūs žinduoliai ir jie reguliuoja vabzdžių populiaciją. Taip pat galima sakyti, sąlyginai žinoma, kad jie labai gerai tręšia žemę. Jų išmatose yra daug fosforo. Tačiau tai lokalus poveikis, kur šikšnosparnių daug“, – sakė ekologas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus rajono savivaldybėje – dar neregėtas nuogų moterų skandalas (116)

Vietoj to, kad darbo metu vykdytų tarnybines užduotis, dalis Vilniaus rajono savivaldybės...

Vladimiras Laučius. Sąjūdžio 30-metis – kaip vainikas ant kapo: tos valstybės jau nebėra (70)

Antonas Čechovas rašė : „Žmogus yra tai, kuo jis tiki“. Jei žmogus yra tai, kuo tiki, tai...

Geros naujienos dirbantiems: per metus atlyginimai šovė į viršų (55)

Vidutinis mėnesinis bruto (neatskaičius darbuotojo mokesčių) darbo užmokestis (be...

Ekspertas: Rusijos nesėkmė pagaliau turi paaiškinimą (319)

Rusijos oro gynybos ginklo nesėkmė Sirijoje pagaliau turi paaiškinimą: Izraelis atskleidė, kad...

Du lietuviai tapo žvaigždėmis Italijos saloje: žmonės skandavo Lietuvos vardą (46)

Visai ne japonai geriausiai pasaulyje gamina tuną. Italijoje , mažytėje Karlofortės saloje netoli...

Pasinaudojo žinomu šūkiu: vykstant „Jamam“ kvietė į „Imam“ (2)

Prekybos centruose „Akropolis“ savaitgalį vykstant daugeliui žinomai nuolaidų akcijai...

Kriptovaliutą kasęs čekų parlamentaras: nenorėjau mirtinai sušalti (9)

Čekijos Piratų partijai atstovaujančiam parlamentarui parlamento valdžiai teko aiškintis dėl...

Internetą užkariavo viena jau dabar ikonine vadinama karališkųjų vestuvių nuotrauka: kuo ji ypatinga? (2)

Fotografas, giriamas už bene gražiausią Didžiosios Britanijos princo Harry ir amerikiečių...

Sausio 13-ąją tėvo netekęs žinomas psichologas teisme pasakė sukrečiančią kalbą: ši byla buvo numesta į paraštes (111)

Pirmadienį baigiamąją kalbą Vilniaus apygardos teisme pasakė tėvo Sausio 13 -ąją netekęs...

Cepelinų kaina Palangoje skaitytojai bado akis – tikėjosi ne to (137)

Praėjusį savaitgalį Palangoje buvo atidarytas vasaros sezonas – į kurortą suplūdo daug...