Su kiekviena diena oro temperatūra kyla ir artėja laikas, kai į gražiausias Lietuvos vietas pradės plūsti poilsiautojai. Neringa, o ypač Nida, paskutiniaisiais metais sulaukia vis daugiau lankytojų, atsidaro daugiau maitinimo ar pasilinksminimo įstaigų ir seniau idiliškas ir ramus kampelis po truputį pradeda burzgėti.
Neringa
© DELFI (E.Kniežausko nuotr.)

Tai jaučia ir gamta, bet neigiamą poveikį unikaliam mūsų šalies kampeliui galima labai lengvai sumažinti, o ir pats tą darydamas gali išlošti.

Automobiliui Neringoje ne vieta dėl daugybės priežasčių. Pirmiausia jo statymas taps galvos skausmu. Nei Nidoje, nei Preiloje, nei Pervalkoje niekur, išskyrus mokamas automobilių stovėjimo aikšteles ir namų kiemus, legaliai automobilių statyti negalima. Rasti jam vietą būtų sunku, tad greičiausiai, tektų rizikuoti būti nubaustam ir palikti jį gatvėje, nes vasarą sunkiai tiek kiemuose, tiek aikštelėse galima rasti vietos.

Iš čia kyla problema – kraštovaizdžio tarša. Automobiliai darko tiek architektūrinį Nidos, tiek gamtinė visos Neringos kraštovaizdį.

Skaičiuojama, kad vien per liepą ir rugpjūtį į Neringą perkeliama apie 400 000 automobilių. Kiekvienas jų 100 km kelionėje nuo Klaipėdos iki Nidos ir atgal vidutiniškai palieka po 16 kg anglies dvideginio, o kiek kitų kenksmingų medžiagų patenka į aplinką – sunku suskaičiuoti.

To teršimo pėdsako išvengti lengva. Nuo Smiltynės šiauriniame nerijos rage iki pat Nidos veda gražiausias dviračių takas Lietuvoje. Specialiai nutiestas aplenkiant didžiausias įkalnes jis lengvai įveikiamas ir pradedantiesiems dviratininkams. Su nakvyne Juodkrantėje – ir vaikams.

Jį galima skirstyti į tris atkarpas. Pirmoji: Smiltynė-Juodkrantė pati vaizdingiausia. Beveik dvidešimties km ilgio ruože kraštovaizdis pasikeičia daugybę kartų. Pušynai, lapuočių miškeliai, eglynai, žole apaugusios kopos, storas kalnapušių kilimas, apokaliptiška jų degvietė, Skandinaviją primenantis sidabrinių kerpių kilimas – per porą valandų besikeičiantys vaizdai patvirtina, kad Kuršių nerija yra unikalus gamtos kampelis.

Pailsėjus Juodkrantėje laukia bene sunkiausia atkarpa. Dar apie dvidešimt km iki kito miestelio Neringoje – Pervalkos. Didžiąją dalį kelio takas eina palei griežta saugomą Naglių rezervatą. Jis seniausias, grubus ir siauras, o ant kelio mėtosi ne viena šaka. Visgi, nėra jis labai blogas jei net plentinio dviračio padangos jį atlaiko.

Šioje atkarpoje yra pasiekiamos ir Negyvosios kopos, ne tik stotelė poilsiui, bet ir viena iš įspūdingiausių vietų visoje Neringoje.

Nuo Pervalkos iki Nidos veda naujai nutiestas lygus ir platus dviračių takas, paskutinius 10 km galima pralėkti nesustojant, bet ir ten yra vertų aplankyti objektų – Senosios smuklės kalnas, Bulvikio įlanka, įrengti paukščių stebėjimo bokšteliai.

Pati kelionė taip pat duoda daug – besikeičiantys labai skirtingi vaizdai, gali pasisekti virš galvos išvysti sklandantį jūrinį erelį, stirniuką, o rudeniop ir šernų šeimyną. Būtent Neringoje geriausias oras visoje Lietuvoje. Ten daugiausiai saulėtų dienų per metus, bet tuo džiaugiantis nereiktų pamiršti ir atsakomybių.

Prieš šiltąjį sezoną Aplinkos ministerija prašė Neringos savivaldybės uždrausti rūkyti Kuršių nerijos miškuose. Ne dėl sveikos gyvensenos propagavimo, o dėl miškų apsaugos. Kuršių nerijoje miškai yra labai degūs. Persenusios kalnapušės yra pavojingai degios ir net mažiausia ugnis netrunka įsisiautėti ir nevaldoma išdeginti šimtus hektarų miško.

Kas pora, o kartais ir kas kilometrą yra įrengtos poilsiavietės su suoliukais, stalais ir šiukšlių dėžėmis. Rūkoriams derėtų iki jų pakentėti, nes mišką padegti galima ir to nenorinti, net įsitikinus, kad nuorūka nebedega, o nuvykus į Nidą reikia paisyti draudžiamųjų ženklų. Nelaipioti kopų šlaitais ir nebaidyti perinčių gulbių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Bumblauskas pažėrė kritikos mokytojams: priėjome iki kažkokio akligatvio

Istorikas Alfredas Bumblauskas pažėrė kritikos istorijos mokytojams ir šio dalyko ugdymo...

Sugriežtinus alkoholio prekybą mažosios parduotuvės nepasiduoda (9)

Nuo šių metų pradžios valdžiai apsunkinus alkoholio prekybą – sutrumpinus stipriųjų gėrimų...

Vakarų perdirbėjai atsisako cukraus ir druskos – lietuviai eina savu keliu (101)

Kaip rašo „The DairyNews“, įmonė „Valio“ iškėlė sau tikslą iki 2020 m. sumažinti...

R.I.T.A. Liberalų mero ir laikraščio draugystė: visi tik dirba savo darbą (39)

Savivaldybės Lietuvoje negali turėti savo laikraščių arba jų valdyti, bet įstatymas to...

Rusijoje laidojami Sirijoje žuvę Putino samdiniai: pasigirdo skandalingas pareiškimas papildyta 16.20 (997)

Rusijos kazokas Jevgenijus Šabajevas, ligoninėje lankęs sužeistus privačius karinės bendrovės...

Kreipėsi pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą – galiojanti tvarka sukėlė klausimų

Pažįstamas, turintis aukštą temperatūrą (apie 39 laipsnius), besiskundžiantis stipriu kosuliu...

Turkija svarsto cheminę pedofilų kastraciją (10)

Turkijos vyriausybė antradienį pranešė, kad svarstys galimybę įvesti privalomą cheminę...

Nuo gripo komplikacijos mirė vaikinas (126)

Gripo komplikacijos nusinešė jau penkto šį ligų sezoną žmogaus gyvybę. Mirė jaunas, net...

Buvęs JAV kariuomenės vadas įspėja dėl Šiaurės Korėjos: geriau to nedaryti (23)

Vienas buvęs aukšto rango JAV kariuomenės vadas ir žvalgybos vadovas įspėjo nesmogti Šiaurės...

5 būdai įvertinti savo finansines galimybes (1)

Lietuviai aktyviai naudojasi pirkimo išsimokėtinai galimybėmis, nes bemaž kas antras Lietuvos...