Praėjo tie laikai, kai vienintelis miškininkų darbas buvo suruošti ir suskaičiuoti medieną pardavimui. Šiandien miškininkai visoje Lietuvoje įsilieja į bendrą darbą su gyvosios gamtos apsaugos inspektoriais ir prisideda prie brakonierių – ne tik miškuose gyvūnus šaudančių, bet ir tinklus statančių ar žeberklaujančių, tramdymo.
© Shutterstock nuotr.

Vienas geriausių to pavyzdžių – Trakų urėdija. O vienas paskutiniųjų jų sulaikymų kelia šypseną. Kad sulaikytų brakonierius, miškininkai turėjo įgyti jų pasitikėjimą, net šiek tiek susidraugauti.

„Gavome pranešimą iš bendrojo pagalbos centro apie girtaujančius ir tinklus statančius jaunuolius. Žmogus papasakojo, kad vaikinai apsimeta žvejais mėgėjais, leidžia laiką prie ežero ir karts nuo karto nueina patikrinti tinklo. Su kolega pasikvietėme kitą, išeiginę turėjusį kolegą, ir nuvykome prie ežero. Prieš tai pasiėmėme meškeres ir persirengėme civiliniais drabužiais. Ir iš tiesų – taip net nebūtume supratę, kad asmenys brakonieriauja“, – pasakojo Trakų miškų urėdijos miško apsaugos inžinierius Vaidotas Pauželis.

Kurį laiką paežerėje pasėdėję, pasišnekučiavę su brakonieriais, miškininkai netruko įgyti brakonierių pasitikėjimo. Šie jau nebesibaimino tikrinti tinklų ir prie jų.

„Jie įbrido traukti tinklo ir pradėjo dainuoti dainas, mes padainavome ant kranto, o jiems išlipus – ištraukėme pažymėjimus. Baigėsi dainos greitai“, – pasakojo V. Pauželis.

Dar praėjusiais metais Aplinkos ministerija padidino miškininkų įgaliojimus. Ministro įsakymu, valstybiniams miškų pareigūnams suteiktos gamtos apsaugos inspektorių teisės. Jie gali bet kuriuo paros metu stabdyti ir tikrinti transportą, įtarus, kad šiuo gabenama mediena, kiti miško ištekliai, įsigyti be nustatytos tvarkos išduoto leidimo, arba neteisėtai sumedžioti gyvūnai.

Miško apsaugos inžinierius pasakojo, kad ir iki tų įgaliojimų padidinimo, miškininkai nesibodėjo kovoti su brakonieriais – po darbo ar per išeigines, bet kuriuo paros metu.

„Mūsų urėdijoje savaime suprantama, kad su brakonieriais reikia kovoti visiems. Mūsų darbuotojai ir ne darbo metu prisideda sulaikant pažeidėjus, budinčius prie tinklų ir panašiai. Dabar sumažėjo biurokratinių formalumų ir popierių pildymo. Daug efektyviau galime išnaudoti savo laiką ir prisidėti prie brakonierių stabdymo“, – kalbėjo V. Pauželis.

Nei mokantis miškininkystės, nei kokio kito mokslo, apie tokias brakonierių gaudymo technikas neišgirsite. Operatyvinius policininkų veiksmus primenančių būdų tiek miškininkai, tiek gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai ne tik išmoksta, bet ir leidžia sau improvizuoti. Tą pripažino ir V. Pauželis.

„Tam reikia įdirbio ir patirties. Žinoma, tai priklauso nuo kiekvienos urėdijos, vadovybės požiūrio. Mūsų urėdas Vygantas Mierkis itin nekenčia brakonierių ir visokio plauko vagių, o aš ir pats esu buvęs Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininku, tad mums lengviau “, – pasakojo V. Pauželis.

Iš gyvosios gamtos inspektorių ar miškininkų galima išgirsti ne vieną panašią istoriją. Pavyzdžiui, kartą vienas baisiausių brakonierių tipų – kabliuotojas, ilgais kabliais iš nerštaviečių tempiantis didžiules lašišas, tokio amato mokė ir gyvosios gamtos inspektorius.

Inspektoriai, nufilmavę „pamokas“, prisistatė, o brakonieriui liko tik keiktis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Duris į NBA užkulisius pravėręs Motiejūnas: „Rockets“ šiemet žengė didelį žingsnį atgal (4)

Penki sezonai, 248 rungtynės ir 1826 pelnyti taškai. Tokiais pasiekimais per savo NBA karjerą...

Vieno emigranto istorija, arba kai visi keliai veda į Lietuvą (22)

Emigrantai pagaliau grįžta namo ir ne tuščiomis rankomis – užsienyje įgytos patirtys ir...

Reforma renka iš tėvų vaikus (108)

Pertvarkius vaiko teisių apsaugos sistemą Lietuvoje, per reformos pirmąsias dešimt dienų iš...

Itin karštą savaitgalį pajūryje pareigūnai vos spėjo suktis: ramu tikrai nebuvo

Pajūryje šį savaitgalį ramu tikrai nebuvo. Tai liudija ne tik renginių gausa, bet ir gautų...

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (497)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

JAV sprendimas kelia sumaištį Europoje: mes atsisakome derėtis su į galvą įremtu šautuvu (50)

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės Europos Sąjungoje šeštadienį atsidūrė prekybos...

Lietuviai šluoja automobilius JAV: baiminasi, kad kainos gali šokti aukštyn (158)

Po to, kai ES įvedė atsakomuosius muitus Donaldo Trumpo tarifams, smarkiai šoktelėjo motociklų...

Kodėl ir kur iš ekranų pastaruoju metu dingo „ponas Bynas“ Rowanas Atkinsonas? (20)

Dėl specifinio humoro britiškas komedijas sunku parduoti auditorijai už Didžiosios Britanijos...

Sekmadienį kepins 30 laipsnių karštis (29)

Sekmadienį vasariški orai ir toliau lepins – daug kur oras įkais iki 26–30 laipsnių...

Pavojai, slypintys vandens telkiniuose: nuo pavojingų ligų iki sutrikusio širdies ritmo tinkamiausia vandens temperatūra maudynėms (4)

Tik pakilus oro temperatūrai, Lietuvos vandens telkinius nugula maudynių išsiilgę poilsiautojai....