Praėjo tie laikai, kai vienintelis miškininkų darbas buvo suruošti ir suskaičiuoti medieną pardavimui. Šiandien miškininkai visoje Lietuvoje įsilieja į bendrą darbą su gyvosios gamtos apsaugos inspektoriais ir prisideda prie brakonierių – ne tik miškuose gyvūnus šaudančių, bet ir tinklus statančių ar žeberklaujančių, tramdymo.
© Shutterstock nuotr.

Vienas geriausių to pavyzdžių – Trakų urėdija. O vienas paskutiniųjų jų sulaikymų kelia šypseną. Kad sulaikytų brakonierius, miškininkai turėjo įgyti jų pasitikėjimą, net šiek tiek susidraugauti.

„Gavome pranešimą iš bendrojo pagalbos centro apie girtaujančius ir tinklus statančius jaunuolius. Žmogus papasakojo, kad vaikinai apsimeta žvejais mėgėjais, leidžia laiką prie ežero ir karts nuo karto nueina patikrinti tinklo. Su kolega pasikvietėme kitą, išeiginę turėjusį kolegą, ir nuvykome prie ežero. Prieš tai pasiėmėme meškeres ir persirengėme civiliniais drabužiais. Ir iš tiesų – taip net nebūtume supratę, kad asmenys brakonieriauja“, – pasakojo Trakų miškų urėdijos miško apsaugos inžinierius Vaidotas Pauželis.

Kurį laiką paežerėje pasėdėję, pasišnekučiavę su brakonieriais, miškininkai netruko įgyti brakonierių pasitikėjimo. Šie jau nebesibaimino tikrinti tinklų ir prie jų.

„Jie įbrido traukti tinklo ir pradėjo dainuoti dainas, mes padainavome ant kranto, o jiems išlipus – ištraukėme pažymėjimus. Baigėsi dainos greitai“, – pasakojo V. Pauželis.

Dar praėjusiais metais Aplinkos ministerija padidino miškininkų įgaliojimus. Ministro įsakymu, valstybiniams miškų pareigūnams suteiktos gamtos apsaugos inspektorių teisės. Jie gali bet kuriuo paros metu stabdyti ir tikrinti transportą, įtarus, kad šiuo gabenama mediena, kiti miško ištekliai, įsigyti be nustatytos tvarkos išduoto leidimo, arba neteisėtai sumedžioti gyvūnai.

Miško apsaugos inžinierius pasakojo, kad ir iki tų įgaliojimų padidinimo, miškininkai nesibodėjo kovoti su brakonieriais – po darbo ar per išeigines, bet kuriuo paros metu.

„Mūsų urėdijoje savaime suprantama, kad su brakonieriais reikia kovoti visiems. Mūsų darbuotojai ir ne darbo metu prisideda sulaikant pažeidėjus, budinčius prie tinklų ir panašiai. Dabar sumažėjo biurokratinių formalumų ir popierių pildymo. Daug efektyviau galime išnaudoti savo laiką ir prisidėti prie brakonierių stabdymo“, – kalbėjo V. Pauželis.

Nei mokantis miškininkystės, nei kokio kito mokslo, apie tokias brakonierių gaudymo technikas neišgirsite. Operatyvinius policininkų veiksmus primenančių būdų tiek miškininkai, tiek gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai ne tik išmoksta, bet ir leidžia sau improvizuoti. Tą pripažino ir V. Pauželis.

„Tam reikia įdirbio ir patirties. Žinoma, tai priklauso nuo kiekvienos urėdijos, vadovybės požiūrio. Mūsų urėdas Vygantas Mierkis itin nekenčia brakonierių ir visokio plauko vagių, o aš ir pats esu buvęs Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininku, tad mums lengviau “, – pasakojo V. Pauželis.

Iš gyvosios gamtos inspektorių ar miškininkų galima išgirsti ne vieną panašią istoriją. Pavyzdžiui, kartą vienas baisiausių brakonierių tipų – kabliuotojas, ilgais kabliais iš nerštaviečių tempiantis didžiules lašišas, tokio amato mokė ir gyvosios gamtos inspektorius.

Inspektoriai, nufilmavę „pamokas“, prisistatė, o brakonieriui liko tik keiktis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apie slaptą programą prabilti išdrįsusio sovietų mokslininko laukė siaubingas likimas valdžia iš jo tikėjosi vienintelio dalyko – tylos (108)

Kovo 4 dieną ant suolelio Solsberyje sukniubo buvęs dvigubas Rusijos šnipas Sergejus Skripalis...

Darbdaviams baimę kelianti Z karta ateina dirbti: kaip susitvarkyti (116)

Žmonės, gimę praėjusio šimtmečio pabaigoje ir šio pradžioje – vadinamoji Z karta – jau...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (22)

Sekmadienį, 3 valandą nakties, Lietuvoje įvestas vasaros laikas . Jei to dar nespėjote padaryti,...

Prekybos alkoholiu apribojimai verčia parduotuves drastiškai trumpinti darbo laiką (12)

Nuo sausio įsigaliojus alkoholio pardavimo griežtinimams, prekybininkai atviri: ribojimai verčia...

Baisisi klastingu NATO narės planu: priešus šįkart užsimojo įveikti iš pagrindų (423)

Sėkminga operacija „Alyvos šakelė“ ir kurdų anklavo Afrino užėmimas tėra pradžia. Turkijos...

Nepavyko užpildyti prašymo vaiko pinigams gauti: tai yra graudu ir juokinga (4)

Nuo 2018 m. sausio 1 d. įvesta nauja sistema vaiko pinigams gauti kaitina aistras ne tik šeimose,...

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (130)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Pažeminimą patyręs Jankauskas: tai buvo blogiausias kėlinys rinktinės istorijoje (205)

Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas paaiškino, kodėl jo...

Prisiminė „mirties žygį“: nebuvo galima nė akimirkai sustoti ar atsilikti (90)

Okupuotoje Lenkijoje išaušo žvarbi diena, ir Shmuelis Belleris žinojo tik tiek, kad ji gali...

LSDDP pirmininko pavaduotoju patvirtintas Elvinas Jankevičius vadina tai nesusipratimu (148)

Šeštadienį steigiamajame Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) suvažiavime pirmininko...