aA
Praėjo tie laikai, kai vienintelis miškininkų darbas buvo suruošti ir suskaičiuoti medieną pardavimui. Šiandien miškininkai visoje Lietuvoje įsilieja į bendrą darbą su gyvosios gamtos apsaugos inspektoriais ir prisideda prie brakonierių – ne tik miškuose gyvūnus šaudančių, bet ir tinklus statančių ar žeberklaujančių, tramdymo.
© Shutterstock nuotr.

Vienas geriausių to pavyzdžių – Trakų urėdija. O vienas paskutiniųjų jų sulaikymų kelia šypseną. Kad sulaikytų brakonierius, miškininkai turėjo įgyti jų pasitikėjimą, net šiek tiek susidraugauti.

„Gavome pranešimą iš bendrojo pagalbos centro apie girtaujančius ir tinklus statančius jaunuolius. Žmogus papasakojo, kad vaikinai apsimeta žvejais mėgėjais, leidžia laiką prie ežero ir karts nuo karto nueina patikrinti tinklo. Su kolega pasikvietėme kitą, išeiginę turėjusį kolegą, ir nuvykome prie ežero. Prieš tai pasiėmėme meškeres ir persirengėme civiliniais drabužiais. Ir iš tiesų – taip net nebūtume supratę, kad asmenys brakonieriauja“, – pasakojo Trakų miškų urėdijos miško apsaugos inžinierius Vaidotas Pauželis.

Kurį laiką paežerėje pasėdėję, pasišnekučiavę su brakonieriais, miškininkai netruko įgyti brakonierių pasitikėjimo. Šie jau nebesibaimino tikrinti tinklų ir prie jų.

„Jie įbrido traukti tinklo ir pradėjo dainuoti dainas, mes padainavome ant kranto, o jiems išlipus – ištraukėme pažymėjimus. Baigėsi dainos greitai“, – pasakojo V. Pauželis.

Dar praėjusiais metais Aplinkos ministerija padidino miškininkų įgaliojimus. Ministro įsakymu, valstybiniams miškų pareigūnams suteiktos gamtos apsaugos inspektorių teisės. Jie gali bet kuriuo paros metu stabdyti ir tikrinti transportą, įtarus, kad šiuo gabenama mediena, kiti miško ištekliai, įsigyti be nustatytos tvarkos išduoto leidimo, arba neteisėtai sumedžioti gyvūnai.

Miško apsaugos inžinierius pasakojo, kad ir iki tų įgaliojimų padidinimo, miškininkai nesibodėjo kovoti su brakonieriais – po darbo ar per išeigines, bet kuriuo paros metu.

„Mūsų urėdijoje savaime suprantama, kad su brakonieriais reikia kovoti visiems. Mūsų darbuotojai ir ne darbo metu prisideda sulaikant pažeidėjus, budinčius prie tinklų ir panašiai. Dabar sumažėjo biurokratinių formalumų ir popierių pildymo. Daug efektyviau galime išnaudoti savo laiką ir prisidėti prie brakonierių stabdymo“, – kalbėjo V. Pauželis.

Nei mokantis miškininkystės, nei kokio kito mokslo, apie tokias brakonierių gaudymo technikas neišgirsite. Operatyvinius policininkų veiksmus primenančių būdų tiek miškininkai, tiek gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai ne tik išmoksta, bet ir leidžia sau improvizuoti. Tą pripažino ir V. Pauželis.

„Tam reikia įdirbio ir patirties. Žinoma, tai priklauso nuo kiekvienos urėdijos, vadovybės požiūrio. Mūsų urėdas Vygantas Mierkis itin nekenčia brakonierių ir visokio plauko vagių, o aš ir pats esu buvęs Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininku, tad mums lengviau “, – pasakojo V. Pauželis.

Iš gyvosios gamtos inspektorių ar miškininkų galima išgirsti ne vieną panašią istoriją. Pavyzdžiui, kartą vienas baisiausių brakonierių tipų – kabliuotojas, ilgais kabliais iš nerštaviečių tempiantis didžiules lašišas, tokio amato mokė ir gyvosios gamtos inspektorius.

Inspektoriai, nufilmavę „pamokas“, prisistatė, o brakonieriui liko tik keiktis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (105)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (69)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (78)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (116)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (16)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (71)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo (9)

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (209)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Du Griezmanno įvarčiai paguldė ant menčių futbolo grandų dvikovoje pirmavusius vokiečius (4)

Po vokiečių pirmojo įvarčio atsitiesusi Prancūzijos rinktinė UEFA Tautų lygos rungtynėse...