aA
Kuo kertinės miško buveinės skiriasi nuo įprastų miškų? Rodos, tai netvarkingas, chaotiškas, apleistas miško plotas, kuriame gausu virtuolių, negyvų stuobrių ir yrančių šakų.
© GRYNAS

Pastarosiomis nukloti takai gali atrodyti tarsi neperžengiama teritorija. Iš tiesų ši „netvarka“ yra labai reikšminga bei svarbi biologinės įvairovės išsaugojimui miškuose. Visos kertinės miško buveinės yra ypatingos ir pasižyminčios savitumu.

Vilniaus miškų urėdijos urėdas Artūras Nanartavičius pasakojo, kad kertinė miško buveinė, (sutrumpintai žymima KMB), neturi tam tikro apibrėžto dydžio.

„Tai gali būti tiek pavienis medis ar maža, tik kelių dešimčių kvadratinių metrų ploto, šaltiniuota vieta, tiek kelių šimtų hektarų seno miško plotas ar medžiais apaugusi pieva“.

Kertinė miško buveinė apibrėžiama kaip žmonių ūkinės veiklos nepažeistas miško plotas, kuriame dabar yra didelė tikimybė aptikti nykstančių, pažeidžiamų, retų ar saugotinų buveinių specializuotųjų rūšių.

„Gali būti išskiriamos ir potencialios kertinės miško buveinės (žymimos PKMB). Tai teritorija, kuri kelių dešimtmečių bėgyje turėtų tapti kertine miško buveine, jeigu ji bus tvarkoma siekiant palaikyti esančias biologinės įvairovės vertybes“, - teigė miško urėdas.

Anot A. Nanartavičiaus, kertinės miško buveinės išskiriamos iš kitų miško buveinių pagal tokius požymius kaip, pavyzdžiui, itin seni medžiai, gausios stambios medienos liekanos arba pagal tam tikras miško raidos pobūdžio nulemiamas ypatybes.

Labai svarbu aptikti bei išsaugoti šias išskirtines buveines.
„Sisteminga ir daugiausia ekonomiškai motyvuota žemėnauda ir išaugęs miškų naudojimas visoje Europoje lėmė tokią situaciją, kad miškai su KMB savybėmis yra smarkiai fragmentuoti ir užima tik mažą kraštovaizdžio dalį, kur daugelio miško rūšių organizmai ilgai neišgyvens, jei nebus saugomi“, - tikino specialistas.

„Dėl to yra svarbu nustatyti ir kartografuoti išlikusius miškus, kuriems dar būdingos kertinių miško buveinių savybės“, - pabrėžė pašnekovas.

Vilniaus miškų urėdijos teritorijoje kertinių miško buveinių plotai yra pažymėti. Žymos gelbsti ir palengvina pastarųjų atpažinimą.

„Tai dažniausiai žalios spalvos dažų juostos ant medžių kamienų. Kaip taisyklė, prie artimiausio keliuko yra pastatyta lentelė su kertinės miško buveinės identifikaciniu numeriu ir kertinės miško buveinės pavadinimu“, - patikslino Artūras Nanartavičius.

Pasak miško urėdo, būtent tokios buveinės egzistuoja, pavyzdžiui, Dūkštų girininkijos 53 kvartalo 6 sklype. Tai – gaisravietė. Taip pat kertinę miško buveinę (šlaitą) galime išvysti minėtos Dūkštų girininkijos 312 kvartalo 22 sklype. Nedidelės salos ir pusiasaliai vandens telkiniuose bei šlapžemėse aptinkami Paežerio girininkijoje 26 kvartalo 17 sklype.

Kertinės miško buveinės aptinkamos neatsitiktinai: visuomet yra pačių įvairiausių priežasčių, dėl ko kertinė miško buveinė yra konkrečioje vietovėje.

Daugeliu atvejų geriausias būdas kertinių miško buveinių vertybėms išsaugoti – nevykdyti jose jokios ūkinės veiklos. Ūkininkavimas ir stambių medienos liekanų šalinimas mažina visų KMB tipų vertę.

„Tačiau kai kuriose kertinėse miško buveinėse, ypač susijusiose su specifinėmis pažaidomis arba senu žemės ūkio kraštovaizdžiu, būtina imtis tam tikrų priemonių, siekiant palaikyti ilgalaikį specializuotų buveinės rūšių išgyvenimą“, - kalbėjo jis.

Kaip pavyzdį miško urėdas A. Nanartavičius pateikė atskirais atvejais šienaujamas pievas, jeigu dėl saugomų rūšių būtina išsaugoti pievų aplinką.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekonomistai mala į miltus naują pensijų reformą: tokios sistemos nerastume niekur į Vakarus nuo Berlyno sienos (67)

Nuo kitų metų startuoja pensijų kaupimo pertvarka. Kam ji naudinga? „Delfi Dėmesio centre“...

Paaiškino, kodėl kauniečių šeima tarnyboms sukėlė įtarimų: rimtų klaidų padarė abi pusės (655)

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė atskleidė daugiau aplinkybių apie...

Širinskienės klausimas konservatorei: kurioje vietoje čia yra visuomenės teisė žinoti? (34)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos atstovei Radvilei...

Lietuvių pamėgtas Marokas: švaros trūkumą atperka nedidelė kelionės kaina (1)

Lietuvoje rudeniui įgavus pagreitį, su vasara tenka atsisveikinti, nors to tikrai nesinori....

Kaip atrodo pigiausiai parduodami būstai Lietuvos didmiesčiuose (20)

Didmiesčiuose šiuo metu tikrai nestinga būstų pasiūlos, tačiau jiems įsigyti kartais...

Kuzminsko skyrybų versija pribloškė Andreikaitės draugę: apie Mindaugo neištikimybę jau seniai visi kalba (297)

Praėjusių metų liepos 6-ąją, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, krepšininkas...

Lavrinovičių humoras vertė iš koto žiūrovus: apie pinigines, Ballus, knygas ir laukiantį Holivudą (44)

Andriaus Tapino vedamoje „Laisvės TV“ pokalbių laidoje „Laikykitės ten“ apsilankė bene...

Suserga kas antra moteris, bet ne visos žino, kaip: Unikauskas pataria, kaip išvengti intymios ligos 4 pagrindiniai simptomai (9)

Drėgnos servetėlės, kvapnūs muilai ar dušo želė bei sintetinis apatinis trikotažas gali...

Elle ir Žilvinas Grigaičiai pirmą kartą pasirodė kartu po santykių krizės: pora švenčia gyvenimą (20)

Antradienio vakarą Vilniaus širdyje žinomi žmonės rinkosi į atsinaujinusio žurnalo...