Lietuvoje nėra taip paprasta pasimėgauti vandens sporto — katerių, vandens motociklų malonumais. Į pirmą pasitaikiusį ežerą įleidęs katerį ar vandens motociklą, greitai gali sulaukti aplinkosaugininkų draugijos, o po to teks ir papurtyti kišenes baudoms.
Vandens motociklas
© Utenos RAAD

Tokios priemonės taikomos pirmiausia dėl poveikio gamtai. Jei žmogus kantrus ir prie triukšmo pripranta, tai visai kita situacija su paukščiais ir žuvimis. Jei nebus tokių vandens priemonių kontrolės neršto ar perėjimo metu — kitais metais ežeras greičiausiai bus tuštesnis.

Plaukiojimo vidaus vandenyse taisyklės numato, kad motorinėmis plaukiojimo priemonėmis draudžiama naudotis mažesniuose kaip 10 ha stovinčio vandens telkiniuose ir upėse dėl galimo neigiamo poveikio šiems telkiniams, o ypač juose gyvenančių žuvų, paukščių populiacijoms ir krantų stabilumui.

Jeigu bendras savaeigių plaukiojimo priemonių variklių galingumas neviršija 10 AG, jomis leidžiama plaukioti visą navigacijos sezoną didesniuose kaip 100 ha vandens telkiniuose, o nuo birželio 21 d. iki sezono pabaigos – didesniuose kaip 10 ha vandens telkiniuose.

Jeigu variklių galingumas siekia nuo 11 AG iki 20 AG, galima plaukioti visą sezoną ne mažesniuose kaip 500 ha vandens telkiniuose, o nuo birželio 21 d. iki sezono pabaigos – ne mažesniuose kaip 100 ha vandens telkiniuose. Jeigu varikliai yra 21 AG–150 AG galingumo, galima plaukioti nuo birželio 21 d. iki sezono pabaigos didesniuose kaip 200 ha vandens telkiniuose.

Visai kitas reikalas su vandens motociklais. Nors jų variklio galingumas gali ir neviršyti 150 AG, tai jų daromas poveikis daug didesnis. Vandens motociklai naudoja specialią turbiną, kuri siurbia vandenį ir net kelių metrų gylyje ardo dugną.

Dėl to Lietuvoje yra tik trys vietos, kuriose leidžiama plaukioti šiais motociklais.

Gražutės regioniniame parke du dideli ir poilsiautojus viliojantys vandens telkiniai — Luodis ir Antalieptės marios. Laivyba savaeigėmis vandens transporto priemonėmis juose leidžiama tik nuo birželio 21 dienos. Parko direktorius Gedas Kukanauskas atskleidė, kad nusižengiančių šiai tvarkai dar yra.

„Paprasti poilsiautojai dabar, padidėjus kontrolei ir baudoms, jau nebedaro pažeidimų, bet tai ne visada atgraso įvairias kaimo turizmo ir kitas paslaugas teikiančius žmones“, — pasakojo parko direktorius.

Variklių keliamas triukšmas trukdo ne tik prie vandens poilsiaujantiems žvejams. Pavasarį zujant kateriams, paukščiai taip gali ir neišperėti savo jauniklių.

„Pirmas aspektas, dėl ko yra ribojamas plaukiojimas vandens telkiniuose, yra paukščiai — jų migracija ir perėjimas. Galingų katerių keliamos bangos daro neigiamą poveikį jų lizdams. Taip pat žuvų nerštui tai kenkia. Būtent dėl to kai kuriuose vandens telkiniuose plaukiojimas iš viso yra draudžiamas, ką čia bekalbėti apie bangų keliamą kranto eroziją“, — pasakojo G. Kukanauskas.

Daugiau pasaulio matę motorinių transporto priemonių savininkai stebisi tokia tvarka Lietuvoje. Kodėl reikalingi tokie draudimai, anot G. Kukanausko, reikėtų klausti pačių katerių savininkų.

„Iš tiesų. Kalbėjomės su kolegomis iš Suomijos. Jie buvo nustebę, kai išgirdo apie tokius draudimus. Pas juos yra nustatytos rekomendacijos — greičio ir maršrutų. Ir ten visi žmonės jų laikosi. Pas mus rekomendacijų niekas nesilaiko, tik draudimų. Čia kultūros spraga tokia“, — kalbėjo parko direktorius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Siurprizas: stojantiems į universitetus – kliūtys, į kolegijas – vilionės nemokamomis studijomis

Valstybė šįmet studentus nudžiugino pranešdama apie papildomą aukštojo mokslo finansavimą....

Slaptos draugijos pėdsakai Vilniaus pakraštyje – vis dar neįminta mįslė (2)

Iki krikščionybės įvedimo Lietuvoje 1387 metais, Verkiai priklausė didžiajam kunigaikščiui,...

Sirijos kare – pavojingas posūkis: skamba tiesmuki įspėjimai (149)

Izraelio kariuomenė paviešino tiesioginį grasinimą Iranui – tai padaryta paskelbus minėtosios...

Indrė Makaraitytė. Karbauskio žinutė prezidentei ir dvi Skvernelio problemos (191)

Naujas karas, šūkčiojama iš visur kur, vos tik Saulius Skvernelis ėmė ir pareiškė, kad...

Padalinta Lietuva: sostinė lenkia likusią Lietuvą visais rodikliais (52)

Statistikos departamentas pradėjo rengti ir skelbti rodiklius pagal naujus statistinius regionus -...

Išlindo yla iš maišo: griauna mitą apie bioskaidžius maišelius (2)

Visuomenei aerobiškai skaidaus plastiko maišeliai jau kurį laiką buvo siūlomi kaip...

Vaiko pinigai: žadėjo daug ir visiems, o daugiau kaip trečdalis negavo nieko (204)

Valdantieji žadėjo plėsti mokesčių lengvatą dirbantiems tėvams ir kartu mokėti po 60 Eur už...

Avarijos kaltininkė atsipirko sumušimais, o kita vairuotoja ir jos brolis išvežti į klinikas

Penktadienį, apie 10.15 val., kelyje Kaunas–Alytus, Prienų r., Pakuonio seniūnijos ribose,...

Užrūstino netikėtai apmokestinta aikštelė: darbuotojams ir gyventojams – jokių lengvatų (99)

Neapdairūs vairuotojai, kaip įprasta palikę automobilį Kaune, Šiaurės prospekte esančios...

Aplinkos ministrą pasiekė nemaloni žinia: teks apsispręsti (45)

DELFI tyrime iškėlus abejonę, ar aplinkos ministro Kęstučio Navicko vadovaujamos ministerijos...