Lietuvos Raudonąją knygą, kurioje nurodomos retos ir nykstančios gyvūnų, paukščių ir augalų, rūšys bei jų apsaugos strategijos, žino kiekvienas. Tačiau kiek iš žinančiųjų atkreipia dėmesį ir pasidomi, ar ta knyga storėja? Juk tikrai mažai kas norėtų, kad gamta skurstų – jos silpimas reikštų ir grėsmę žmogui.
Kurapkos
© V. Jusio nuotr.

Lietuvos Raudonosios knygos redakcinės kolegijos narys ir Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis teigia, kad pačiai Raudonajai knygai yra būtinas atnaujinimas, kuris leistų pradėti taikyti tarptautinius standartus. Nauji kriterijai ir kategorizavimas leistų ne tik išgryninti sąrašą, bet ir teikti visuomenei aiškesnę informaciją apie įvairių rūšių būklę.

„Nuo 2007-ųjų metų, kai buvo išleista nauja Raudonoji knyga, rūšių sąrašai jau kito – pavyzdžiui, kai kurios rūšys yra išbrauktos. Kadangi komisija irgi nuolat dirba, tai rūšių sąrašas kinta proceso eigoje. Dabar daug svarbesnis klausimas yra tas, kaip mūsų naudojamus vadinamuosius atrankos kategorijų priskyrimo kriterijus, kurie jau yra pasenę, pakeisti Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija (IUCN) kategorijų taikymu. Ši metodika, naudojama beveik visose šalyse, leistų taikyti daugiau kriterijų ir būtų gaunama objektyvesnė informacija“, – reikalingą pokyti apibūdino L. Raudonikis.

Paklaustas apie paukščių įvairovę Lietuvoje, Ornitologų draugijos direktorius pabrėžė, jog skleidžiama informacija apie, pavyzdžiui, gervių daugėjimą nereiškia, jog panaši situacija yra ir su kitomis paukščių rūšimis. Vertindamas įvairių paukščių rūšių pokyčius 2013-2014 metais specialistas ypatingai išskyrė kurapką.

„2013-uosius buvome paskelbę kurapkos metais. Šis paukštis jau turėtų atsidurti Raudonojoje knygoje – nors anksčiau Lietuvoje kurapka buvo dažnai sutinkama, dabar ji sparčiai nyksta, jų tiesiog katastrofiškai mažėja. Taip pat nyksta ir žalvarnis. Be to dar yra visokių pokyčių, susijusių su tomis rūšimis, kurios jau įtrauktos į saugojamųjų sąrašą“, – dėstė ornitologas.

Aiškėja, jog tokios situacijos priežasčių yra ne viena – tai ir gamtos, ir žmogaus nulemti pokyčiai.

„Tai, kad paukščiai sparčiai nyksta, nulemia ne viena priežastis. Kurapkų populiaciją pirmiausiai pakerta šaltos žiemos. Iš kitos pusės svarbu pabrėžti, kad jų žiemojimą apsunkina ir žmogus. Anksčiau senoviniame kaime būdavo tokia ūkio struktūra, kad paukščiai prie namų surasdavo paliktų grūdų, taip pat būdavo ir specialiai lesinami.

Dar viena priežastis – žemės ūkio intensyvėjimas, monokultūros, chemizacija – nėra kurapkų maitinimuisi reikalingų piktžolių, vabzdžių. Juk dabar pagal deklaracijas siekiama išnaudoti visą turimą žemę – nuo miško iki miško, nuo kelio iki pat namų ribos. Taip nebelieka kurapkų veisimuisi tinkamų vietų“, – priežastis vieną po kitos vardijo L. Raudonikis.

Specialisto teigimu, siekiant gelbėti kurapkas ir kitas panašioje situacijoje atsidūrusias rūšis būtinos pastangos visos Lietuvos mastu, tai yra, kad prie jų prisidėtų ne tik ūkininkai, bet ir įvairios valstybinės institucijos. Jei greitu metu nebus imtasi veiksmų, gamta skurs daug greičiau nei dabar manoma.

„Atskiros pastangos šiuo atvejų jau būtų neveiksmingos. Reikalingas plataus masto planas, kad kurapka, kaip sėslus ir nuo seno Lietuvoje paplitęs paukštis, ir toliau galėtų čia gyventi. Tam reikėtų žemės ūkio politikos pokyčių – pavyzdžiui, kad būtų remiami agroaplinkosauginiai ūkiai, agroaplinkosauginės priemonės, o ne akcentuojamos išmokos už intensyvų ūkininkavimą. Nurodyti pokyčiai leistų gelbėti ne tik kurapką, bet ir griežlę.

Be to, kurapkos dažnai būna indikatorinės – jei joms sudėtinga išgyventi, tai sunku ir kitiems paukščiams“, – potencialius sprendimus ir sąsajas nurodė specialistas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Medikams nesuvokiamas Verygos ministerijos sprendimas: tarsi laiko mašina nubloškė į praeitį (43)

Šių metų rugsėjį vaikų ugdymo įstaigose sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba...

Skaidrumo šaukliui Urbšiui – nemalonumai: jei būčiau vadovavęs Panevėžiui, mero sūnaus per patrankos šūvį nebūtų projektuose (102)

Parlamentaras, judėjimo „Kartu“ lyderis Povilas Urbšys teigia nesikratantis atsakomybės dėl...

Po skandalo Kybartų pataisos namuose lekia pirmosios galvos (15)

Antradienį apie pasitraukimą iš užimamų pareigų pranešė laikinai Kybartų pataisos namams...

Sukrečianti vienos nuotraukos istorija: emocijas sunkiai tvardė net fotografas (23)

Kai kurie vaizdai visam laikui įsirėžia visuomenės atmintin. Vienas iš tokių yra JAV pasienyje...

Konfliktas įsisiūbuoja: po Skvernelio ir Karbauskio pasiūlymo Jakeliūnas įregistravo priešingą projektą (45)

Seimui svarstant pensijų kaupimo pertvarką, Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys...

STT iš kabineto išsivedė Panevėžio merą Račkauską (166)

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai antradienį sulaikė Panevėžio merą Rytį Mykolą...

Kito sezono „Žalgiris“: didelė šeima skirstosi palikdama daug klaustukų (89)

Kauno „Žalgiris“ sužaidė istorinį sezoną, o jam dar nesibaigus du žaidėjai nusprendė...

„Sodra“ perskaičiavo esamas ir būsimas pensijas: pasitikrinkite, kiek gausite jūs (626)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo įstatymas, pagal kurį jau skirtos ir būsimos pensijos...

Sostinėje savo įvaizdžiais praeivių žvilgsnius kaustė diplomuoti ekonomistai (76)

Šią savaitę Lietuvoje – aukštųjų mokslų diplomų teikimo maratonas, o antradienio popietę...

Vilkai pradėjo pulti nekreipdami dėmesio į žmones (14)

Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje šiemet pirmą kartą užfiksuotas vilkų išpuolis.