aA
Įsigiję žemės sklypą, stengiamės paversti jį kuo malonesniu akims. Vykusiai sukurta aplinka visuomet dera prie architektūros, reljefo, jau augančių augalų bei natūraliai įsilieja į supantį kraštovaizdį – tai, kas plyti už sklypo ribos.
© Shutterstock nuotr.

Stengiamės išnaudoti pačias geriausias sklypo savybes, paryškindami gražius vaizdus ir pridengdami ar pašalindami trūkumus. Tačiau imantis savarankiško kraštovaizdžio tvarkymo, pasitaiko ir dažnai kartojamų klaidų, kurios neigiamai atsiliepia gamtai.

„Manau, kad kuriant kraštovaizdį svarbu geras tos vietos pojūtis, suvokimas to, kas padėtų atrasti vienovę su supančiu kraštovaizdžiu, o ne jį stelbtų. Taigi, visų pirma, patarčiau pamiršti išankstinius nusistatymus, kas patinka ar nepatinka, o pasistengti pajusti vietą“, – apie tai, nuo ko derėtų pradėti įsigijus sklypą, kalbėjo Asta Grabauskienė.

Kraštovaizdžio dizainerė tęsė, jog taip pat reikėtų mintyse susidaryti trokštamą kraštovaizdžio paveikslą, įsivaizduoti pagrindines sodo funkcines zonas: pasisėdėjimo, aktyvaus poilsio, daržo.

„Nutarkite, kur turėtų būti atviros, o kur uždaros erdvės, koks turėtų būti reljefas, kur aukštesni augalai, o kur žemesni, tuomet galėsite planuoti visą sodo struktūrą: erdves ir jų seką, takus, terasas, želdynus ir kitus elementus“, – teigė ji.

Anot pašnekovės, taikant teisingus sodo planavimo principus, želdynų zonos turi būti visiškai užsodintos vienos rūšies arba kelių rūšių augalais. Tai priklauso nuo siekiamo įspūdžio, želdyno paskirties ir priežiūros galimybių.

„Sudėtingi želdynai dažnai būna sukomponuoti iš įvairių aukščių augalų. Taip juos susodinus, želdyne suformuojamas geras mikroklimatas visiems augalams augti, o paskutinis kiliminių augalų sluoksnis geriau sulaiko dirvoje drėgmę ir neleidžia dygti piktžolėms“.

Paklausta, ar ilgai užtrunka savito kraštovaizdžio sukūrimas, specialistė pasakojo, kad galima visiškai naują kraštovaizdį susikurti ir per vieną sezoną, o galima kurti ir visą gyvenimą.

„Tai priklauso nuo požiūrio į sodo kūrimo procesą: vieni siekia greito rezultato, kuriuo galėtų mėgautis iškart, kitiems malonus tiesiog kūrybinis procesas, galbūt niekada neturėsiantis aiškios pabaigos.

Kadangi sode dirbama su „gyvomis“ medžiagomis, pastarasis visu gražumu atsiskleidžia ne iškart: daugiamečiai gėlynai suvešės po kokių dvejų metų, medžiams prireiks bent penkerių. Vis dėlto, jei sodo erdvės sumaniai suplanuotos, kad ir su mažesniais augalais jis jau džiugins akį“, – dėstė A. Grabauskienė.

Pasak kraštovaizdžio dizainerės, estetika ir funkcionalumas turėtų eiti išvien.

„Įmantrių pageidavimų kaip ir nesulaukiu, jeigu įmantriais nelaikyti lauko baseinų, kubilų, įvairiausių sienučių ir kitų architektūrinių elementų. Atvirkščiai, žmonės, ypač tie, kurie nėra labai domėjęsi šia sritimi, dažniausiai nori neva laiko išbandytų, šabloninių kraštovaizdžio kūrimo pavyzdžių su paformuotais spygliuočiais, skaldele kaip matė pas kaimyną“, – patirtimi dalijosi specialistė.

Tuomet, pašnekovės teigimu, jos siūlymai sodinti daugiamečių gėlynų masyvus, erdvės proporcijų neatitinkančius krūmelius pakeisti didesniais medžiais, įrengti platesnius, funkcionalesnius takus, perplanuoti reljefą sukuriant kalvas ar keliuose lygiuose išdėstytas terasas daug kam skamba įmantriai.

„Apskritai šiuolaikinio sodo dizaino principai dar tik skinasi kelią Lietuvoje, tad galima sakyti, kad jų taikymas yra novatoriškas dalykas“.

Taip pat A. Grabauskienė aptarė ir dažniausiai pasikartojančias sodo kūrimo klaidas.

„Ką dauguma daro ruošdamiesi statyti namą – ogi pirmiausia iškerta visus medžius, net ir nutrukdančius statyboms, visiškai sulygina reljefą, priveždami papildomai žemių, taigi, galima sakyti, kad visiškai sunaikinama vietos aura bei ekosistema“, – samprotavo kraštovaizdžio specialistė.

Ji pridūrė, jog tipiškas sutvarkytos aplinkos vaizdas daugumai įprastai asocijuojasi su namo pastatymu, žaliojo asfalto pasėjimu, kuris vadinamas veja, taip pat poros medžių ar krūmų pasodinimu bei viso lietaus vandens nuvedimu tiesiai į nuotekas.

„Tokioje sterilioje aplinkoje – ją drąsiai būtų galima vadinti dykuma – nei vabzdžiai apsilanko, nei paukštis nutūpia, nei žmogui gera ilsėtis. Natūralaus kraštovaizdžio ignoravimo pavyzdžių apstu, bet norisi tikėti, jog kaip ir viskas, taip ir jautresnis požiūris į aplinką, natūralesnio kraštovaizdžio puoselėjimas kada nors ateis ir į Lietuvą“, – pabrėžė A. Grabauskienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Popiežius kreipėsi į Lietuvos gyventojus: ši tauta turi tvirtą sielą nuolat pildoma (743)

Į Vilnių atvykęs popiežius Pranciškus šeštadienį paragino lietuvius būti atvirais bei...

11 metų Velse dirbantis gydytojas: mums įprasta pacientui prisistatyti ir paklausti, ar galima jį paliesti (26)

Intervencinis kardiologas Eduardas Šubkovas (48 m.) jau 11 metų dirba Šiaurės Velso Glan Clwyd...

Šalčininkų r. gyventojui jau pavyko pamatyti Popiežių: nustebino Šventojo Tėvo pasirinkimas nuolat pildoma (237)

Antroji Šventojo Tėvo stotelė – Katedros aikštė. Tačiau jau prie Aušros vartų renkasi...

Po ištisus dešimtmečius tvyrojusios įtampos Vatikanas skelbia apie svarbų susitarimą

Vatikanas šeštadienį paskelbė su Kinija sudaręs „preliminarų susitarimą“ dėl vyskupų...

Arūno Valinsko sūnus – apie vaikystę garsioje šeimoje ir kodėl dar neskuba vesti savo vaikelio mamos (18)

Šou verslo ryklių Ingos ir Arūno Valinskų sūnus Arūnas Valinskas jaunesnysis (28) rugsėjo...

Išskirtinę dieną – retai kartu matomos Adamkų šeimos pasirodymas (22)

Popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje nepraleido ir pastaruosius mėnesius viešumoje retai...

Dūžtantys langai ir ore skriejančios nuolaužos: tai matyti teko tik filmuose (2)

Kanados sostinės apylinkes penktadienį užklupo sumaištį sukėlęs tornadas; buvo sužeisti...

Iš Gariūnų stovėjimo aikštelės pavogtas 90 tūkst. eurų vertės „Porsche“ (24)

Policijos departamentas informavo, kad ketvirtadienį buvo pastebėta, jog iš Gariūnų automobilių...

Išsiaiškino, kaip padangas renkasi Lietuvos vairuotojai: rūpi net keliamas triukšmas (4)

Kas antras lietuvis mano, jog padangų skleidžiamas triukšmas yra labai arba iš dalies svarbus,...

Popiežiaus vizito Lietuvoje programa: sužinokite viską minučių tikslumu (13)

Vatikano vėliavomis pasipuošęs rudeninės dulksnos apimtas Vilnius šeštadienio rytą ruošiasi...