Išgirdę žodį gamta, daugelis iškart pagalvoja apie poilsį – pasivaikščiojimą po mišką, maudymąsi ežere. Tačiau ne vienam gamta siejasi ir su sveikata – gamtoje randama nemažai vaistažolių, kurios veiksmingumu nenusileidžia daugeliui vaistų. Deja, tokios gydomosios vaistažolių savybės neretai tampa ir jų netyčinio naikinimo priežastimi.
Jonažolių arbata
© Shutterstock nuotr.

Šiaulių universiteto Botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja Roberta Dubosaitė-Lepeškevičė įvardijo visą sąrašą vaistažolių, kurių negalima rinkti.

„Dėl žinių trūkumo iš miškų, pievų renkami vaistiniai augalai, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą. Geriausiai pažįstami ir dažniausiai renkami retieji augalai yra: miškinė mėta, meškinis česnakas, paprastasis rėžiukas, vaistinis kietagrūdis. Būna, kad žmonės supainioja paprastąją jonažolę su plaukuotąja jonažole, įrašyta į Raudonąją knygą ir priskiriama 3 kategorijai“, - skaičiavo Botanikos sodo jaunesnio mokslo darbuotoja.

Vis dėlto didžiausią žalą, anot Robertos Dubosaitės-Lepeškevičės, vaistažolių išlikimui padaro ne pavieniai jų rinkėjai, o augimo ir klestėjimo vietų naikinimas arba nepriežiūra.

„Didžiausią grėsmę nykstančių vaistinių augalų išlikimui kelia augaviečių naikinimas – plynieji miškų kirtimai. Kirtavietės dažniausiai atkuriamos ne iš tų pačių vyravusių medžių, dažniausiai užsodinamos eglės, po kuriomis, pavyzdžiui, meškinis česnakas žūsta. Dauguma kitų retųjų augalų rūšių nyksta neprižiūrint miškų, pradėjus tankėti krūmams, medžiams ir žolinei augalijai. Taip pat svarbus pievų šienavimas, nesausinimas bei saikingas ganymas“, - vardijo specialistė.

Daug kas, deja, nepagalvoja, kad kiekviena augimvietė ir netgi kiekvienas augalas gali būti svarbus, kalbant apie į Raudonąją knygą įrašytus augalus. Roberta Dubosaitė-Lepeškevičė taip pat pabrėžė, kad svarbu matyti ir bendrą vaistažolių reikšmę gamtai.

„Pagrindinė žala, kuri padaroma naikinant vaistažoles - tai biologinės įvairovės mažėjimas, skurdinimas, natūralių ekosistemų pažeidimas bei degradacija. Ekosistemos su sąlyginai mažu rūšių skaičiumi yra vertingesnės biologinės įvairovės požiūriu, nes esančios rūšys kitur nesutinkamos, buveinės unikalios“, - apie vaistažolių vietą gamtoje pasakojo R. Dubosaitė-Lepeškevičė.

Paklausta apie galimybes stiprinti nykstančių vaistažolių apsaugą, specialistė akcentavo suvokimo, kokią žalą gamtai daro retų augalų naikinimas, didinimą. Kitas būdas, pasak jos, būtų ieškojimas galimybių, kaip spręsti poreikio klausimą nenaikinant gamtos išteklių.

„Biologinės įvairovės išsaugojimas tiesiogiai susijęs su žmonijos poreikiais. Šiuos poreikius papildo, ne tik galimas išteklių praradimo suvokimas, bet ir supratimo tobulėjimas. Kuo puikiausiai galima savo sode užsiauginti kitas mėtos rūšis, kaip pipirmėtė, ir naudoti arbatai. Plačiam naudojimui vaistiniai ir prieskoniniai augalai žinovų dažniausiai auginami plantacijose. Svarbu siekti išsaugoti ir tausoti savo gamtinius išteklius“, - sprendimus, kaip saugoti gamtai svarbias vaistažoles, siūlė R. Dubosaitė-Lepeškevičė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Šimašiaus kabineto paslaptys, Butkevičiaus skambučiai ir „dyki pinigai“ (18)

Didžiojoje politinės korupcijos byloje dažnai minimas garsiajam Liberalų Sąjūdžio...

Dukart per mėnesį Lietuvoje apsiperkanti latvė: čia viskas pigiau, išskyrus vieną dalyką (44)

Daugeliui lietuvių jau įprastos tapo kelionės į Lenkiją apsipirkti. Kiek keisčiau galėtų...

Apie savo ateitį prabilęs Šaras: „Žalgiris“ – elitinis Europos klubas (111)

„Sveikiname visus su čempionų titulu, sveikiname mūsų fanus. Sveikinu savo žaidėjus, kuriems...

Skaitmeninis amžius: kuo keisime metalinius automobilio registracijos numerius? (3)

Praeitą savaitę pasaulio žiniasklaidą apskriejo žinia apie prasidėjusius pirmojo pasaulyje...

Orai: džiūstantiems lietaus dar teks palaukti (6)

Pavargę nuo karščių šiomis dienomis atsikvėps šiek tiek lengviau – temperatūra sumažės....

10 kokybiškų išmaniųjų telefonų, kurių kaina nesiekia 150 eurų (7)

Šiais laikais nebūtina išleisti daug pinigų, jei norite įsigyti kokybišką išmanųjį...

Ką svarbu žinoti norint įstiklinti balkoną? (11)

Balkonas – pastato dalis, atvira išsikišusi aikštelė išorinėje pastato sienoje su aptvaru...

Kaip teisingai auginti raudongūžius, baltagūžius ir briuselio kopūstus (1)

Rau­don­gū­žiai ko­pūs­tai pa­na­šūs į bal­ta­gū­žius iš­vaiz­da ir...

Kane'as paskutinę akimirką išplėšė Anglijos rinktinei pergalę dvikovoje su Tunisu (164)

Anglijos futbolo rinktinė vos nepaslydo pasaulio čempionato starte. Garetho Southgate'o treniruojama...

Nutylėta tiesa apie „gražiausią pasaulio mergaitę“: skandalą sukėlusi 10-metė užaugo ir planuoja sudrebinti Holivudą (24)

Sulaukusi vos ketverių Thylane Blondeau (17) tapo veidu, kuriuo kone akimirksniu susižavėjo visas...