Išgirdę žodį gamta, daugelis iškart pagalvoja apie poilsį – pasivaikščiojimą po mišką, maudymąsi ežere. Tačiau ne vienam gamta siejasi ir su sveikata – gamtoje randama nemažai vaistažolių, kurios veiksmingumu nenusileidžia daugeliui vaistų. Deja, tokios gydomosios vaistažolių savybės neretai tampa ir jų netyčinio naikinimo priežastimi.
Jonažolių arbata
© Shutterstock nuotr.

Šiaulių universiteto Botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja Roberta Dubosaitė-Lepeškevičė įvardijo visą sąrašą vaistažolių, kurių negalima rinkti.

„Dėl žinių trūkumo iš miškų, pievų renkami vaistiniai augalai, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą. Geriausiai pažįstami ir dažniausiai renkami retieji augalai yra: miškinė mėta, meškinis česnakas, paprastasis rėžiukas, vaistinis kietagrūdis. Būna, kad žmonės supainioja paprastąją jonažolę su plaukuotąja jonažole, įrašyta į Raudonąją knygą ir priskiriama 3 kategorijai“, - skaičiavo Botanikos sodo jaunesnio mokslo darbuotoja.

Vis dėlto didžiausią žalą, anot Robertos Dubosaitės-Lepeškevičės, vaistažolių išlikimui padaro ne pavieniai jų rinkėjai, o augimo ir klestėjimo vietų naikinimas arba nepriežiūra.

„Didžiausią grėsmę nykstančių vaistinių augalų išlikimui kelia augaviečių naikinimas – plynieji miškų kirtimai. Kirtavietės dažniausiai atkuriamos ne iš tų pačių vyravusių medžių, dažniausiai užsodinamos eglės, po kuriomis, pavyzdžiui, meškinis česnakas žūsta. Dauguma kitų retųjų augalų rūšių nyksta neprižiūrint miškų, pradėjus tankėti krūmams, medžiams ir žolinei augalijai. Taip pat svarbus pievų šienavimas, nesausinimas bei saikingas ganymas“, - vardijo specialistė.

Daug kas, deja, nepagalvoja, kad kiekviena augimvietė ir netgi kiekvienas augalas gali būti svarbus, kalbant apie į Raudonąją knygą įrašytus augalus. Roberta Dubosaitė-Lepeškevičė taip pat pabrėžė, kad svarbu matyti ir bendrą vaistažolių reikšmę gamtai.

„Pagrindinė žala, kuri padaroma naikinant vaistažoles - tai biologinės įvairovės mažėjimas, skurdinimas, natūralių ekosistemų pažeidimas bei degradacija. Ekosistemos su sąlyginai mažu rūšių skaičiumi yra vertingesnės biologinės įvairovės požiūriu, nes esančios rūšys kitur nesutinkamos, buveinės unikalios“, - apie vaistažolių vietą gamtoje pasakojo R. Dubosaitė-Lepeškevičė.

Paklausta apie galimybes stiprinti nykstančių vaistažolių apsaugą, specialistė akcentavo suvokimo, kokią žalą gamtai daro retų augalų naikinimas, didinimą. Kitas būdas, pasak jos, būtų ieškojimas galimybių, kaip spręsti poreikio klausimą nenaikinant gamtos išteklių.

„Biologinės įvairovės išsaugojimas tiesiogiai susijęs su žmonijos poreikiais. Šiuos poreikius papildo, ne tik galimas išteklių praradimo suvokimas, bet ir supratimo tobulėjimas. Kuo puikiausiai galima savo sode užsiauginti kitas mėtos rūšis, kaip pipirmėtė, ir naudoti arbatai. Plačiam naudojimui vaistiniai ir prieskoniniai augalai žinovų dažniausiai auginami plantacijose. Svarbu siekti išsaugoti ir tausoti savo gamtinius išteklius“, - sprendimus, kaip saugoti gamtai svarbias vaistažoles, siūlė R. Dubosaitė-Lepeškevičė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Valdininkams blogos žinios: bent trečdalio jų planuojama atsisakyti (85)

Mažinti biurokratiją skaitmenizuojant valstybės paslaugas – taip skamba vienas iš trijų...

Dažnai šia liga sergantys net nesigydo: gydytoja įspėja apie pasekmes

Grybelis gali užklupti bet kurį iš mūsų – ši nemaloni, od ą, nag us ir gleivin ę...

Siaubas Šiauliuose: įtariama, kad moteris iš balkono išmetė savo vaiką ir iššoko pati vyras nesulaikytas (617)

Šiauliuose iš balkono (ketvirtas aukštas) iškrito 6 metų mergaitė. Pirminiais duomenimis, po...

Ieškojo lietuvių būdo bruožų, o rado staigmenų: ar atpažįstate save? (44)

Lietuvių emigracija – tai grynas bėgimo paveikslas, eina, kas dar sveikas, bėga stiprieji....

Nemaloni staigmena emigrantams Jungtinėje Karalystėje: per vieną dieną gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis (446)

Pastaruoju metu vis dažniau nuskamba istorijos apie iš Jungtinės Karalystės (JK) deportuojamus...

Rimvydas Valatka. Kriptovaliutos dėsnis – jauni meilužiai meta seną tautą (139)

Dienos po Šv. Valentino šimtametei tautai išpuolė kaip reta sunkios. Šalčių pakąstos rožės...

Lietuvoje pagimdė rekordiškai jauna mergaitė (854)

Šiais metais sausio mėnesį Lietuvoje naujagimio susilaukė vos 12 metų sulaukusi mergaitė. Tai...

Įvardijo, kiek iš tikrųjų kainuoja maitintis veganiškai (7)

Renkantis produktus specialiai veganams skirtose parduotuvėse, už maistą tektų sumokėti nemenką...

1918-ųjų pradžia: bolševikų metodai pasauliui sukėlė šiurpą (33)

1918 m. sausį, kai Steigiamasis susirinkimas nepritarė tarybų valdžios įvedimui Rusijoje ,...

Už lietuvio kariškio ištekėjusiai etiopei dėl savo laimės teko pakovoti: turi patarimų ir lietuviams (313)

Daugiau nei prieš dešimtmetį iš Etiopijos atvykusi Eskedar Maštavičienė prisimena nelengvą...