aA
Dar visai neseniai lašišos Lietuvoje buvo pusiau mitinė žuvis. Dauguma žvejų apie jas buvo girdėję tik iš pasakojimų. 1981 metais lašišų ištekliai pasiekė kritinę ribą ir ši rūšis buvo įrašyta į Raudonąją knygą. Pastačius daugybę užtvankų šioms karališkoms žuvims buvo užkirstas kelias į nerštavietes, o brakonieriai be gailesčio medžiojo žuvis. Po trisdešimties metų, pažabojus didelę dalį brakonierių, kryptingai įžuvinant upelius lašišų populiacija atsigavo, tačiau pavojai joms niekur nedingo.
Žeberklais žūklavę brakonieriai
© Utenos RAAD nuotr.

Iki vėlyvo rudens lašišos tampa brakonierių geidžiamiausiu taikiniu. Žuvivaisos mokslininkai skaičiuoja, kad tik 30 procentų iš visų lašišų sėkmingai išneršia ir grįžta į jūrą. Vienos miršta išsekusios, kitas legaliai sugauna žvejai mėgėjai, tačiau nemažas jų skaičius būna nelegaliai sužvejotas žiauriais būdais.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyresnysis specialistas Darius Liepis gerai pažįstamas brakonieriams. Per penkerius darbo metus inspekcijoje ne vienas jų turėjo atiduoti meškeres, valtis ir gamtai atlyginti tūkstančius litų žalų ir tikrai neapsidžiaugia jį sutikę.

Gyvosios gamtos inspektoriai privalo dirbti it žvalgybininkai ir informaciją rinktis įvairiais kanalais. Vienas operatyviausių ir geriausių jų šaltinių — gamtai ir žuvų ištekliams neabejingi žvejai mėgėjai.

D. Liepis papasakojo, kaip atpažinti brakonierių ir ką daryti įtarus jį.

„Pirmiausia brakonieriai išlenda temstant, kai žvejai mėgėjai jau traukia namo. Jie ieško atokesnių vietų, kur nėra privažiavimo, priėjimo. Pavyzdžiui, Vilniuje prie Vilnelės nesutiksi nė vieno, nebėra tokių diletantų. Brakonieriai yra labai neramūs. Jie dairosi, stebi aplinką, kad vos pamatę inspektorių, galėtų mesti viską ir skuosti kuo toliau“, — pasakojo D. Liepis.

Brakonieriai į savo juodą darbą žiūri rimtai ir apsisaugojimui skiria daug dėmesio. Ieško krūmuose paslėptų inspektorių automobilių, pakrantes žvalgo su šunimis. Įtarimą jiems kelia ir paprasti sutikti žvejai.

„Jei paklausi jo, ar čia atėjo brakonieriauti, tai tikrai nepasakys. Greičiausiai susinervins, susirinks meškeres ir pakeis vietą, bet būna retų atvejų, kai mums paskambina ir pasako tiksliai, kad tas žmogus ten ir ten žvejoja be licencijos. Nežinau tik kokiais būdais gaunama ta informacija“, — pasakojo inspektorius.

Brakonierių galima atpažinti ir iš išvaizdos. Sąžiningi žvejybos entuziastai visus metus laukia grįžtančių lašišų. 10 litų mokestis už vienkartinę licenciją yra niekis palyginus su meškerių ir kitos įrangos kainomis. Rimtas žvejys nenorės, kad užkibusi žuvis nutrūktų dėl pigaus ir nekokybiško valo. Brakonieriai į šiuos dalykus žiūri kiek kitaip.

„Apranga jų bus paprasta, meškerės taip pat. Profesionali įranga kainuoja daug ir ji būna konfiskuojama, todėl brakonieriai nenori tokia rizikuoti“, — kalbėjo inspektorius.

Brakonieriaujama įvairiais būdais. Tinklai statomi lašišų kelyje, spiningais mėtomi kabliai ir žuvys išplėšiamos iš savo lizdų, vis dar dar atsiranda elektra žudančių žuvis. Anot D. Liepio, tinklus stato po kelis žmones, dar keli tampa sargais.

Brakonieriai apvagia ne tik gamtą, bet ir žvejus mėgėjus. Visi pinigai, gauti už žvejo mėgėjo bilietus, skiriami įžuvinimui.

Pamačius įtartinus asmenis temstant šniukštinėjant aplink lašišomis turtingus upelius, galima pranešti bendruoju pagalbos numeriu 112.

„Visada esant galimybėms patikriname tokius įtarimus“, — sakė ne vieną brakonierių pamokęs D. Liepis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (22)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Kai kuriose Lietuvos įmonėse uždirbti milijonams pakanka vieno darbuotojo: kaip joms tai pavyksta? (83)

Lietuvoje yra ne viena kompanija, vienam darbuotojui sugeneruojanti daugiau kaip 10 milijonų eurų...

Gyvai / LKL rungtynės: „Rytas“ – „Lietkabelis“ tiesioginė vaizdo transliacija (67)

Trečiojo „Betsafe–LKL“ rato starte – trečioji Vilniaus „Ryto“ ir Panevėžio...

„Vaistas“ nuo odos ligų, sifilio ir skrandžio bėdų sukelia haliucinacijas ir mirtį (1)

Turbūt visi žino, kad gyvsidabris – itin nuodingas metalas, tad, pavyzdžiui, sudužus senam...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (154)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (450)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (182)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

7 daržovės, kurios vertingesnės termiškai apdorotos (2)

Žalios daržovės laikomos naudingesnėmis maistiniu požiūriu. Tiesa, yra daržovių, kurios...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (442)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (47)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....