aA
Dar visai neseniai lašišos Lietuvoje buvo pusiau mitinė žuvis. Dauguma žvejų apie jas buvo girdėję tik iš pasakojimų. 1981 metais lašišų ištekliai pasiekė kritinę ribą ir ši rūšis buvo įrašyta į Raudonąją knygą. Pastačius daugybę užtvankų šioms karališkoms žuvims buvo užkirstas kelias į nerštavietes, o brakonieriai be gailesčio medžiojo žuvis. Po trisdešimties metų, pažabojus didelę dalį brakonierių, kryptingai įžuvinant upelius lašišų populiacija atsigavo, tačiau pavojai joms niekur nedingo.
Žeberklais žūklavę brakonieriai
© Utenos RAAD nuotr.

Iki vėlyvo rudens lašišos tampa brakonierių geidžiamiausiu taikiniu. Žuvivaisos mokslininkai skaičiuoja, kad tik 30 procentų iš visų lašišų sėkmingai išneršia ir grįžta į jūrą. Vienos miršta išsekusios, kitas legaliai sugauna žvejai mėgėjai, tačiau nemažas jų skaičius būna nelegaliai sužvejotas žiauriais būdais.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyresnysis specialistas Darius Liepis gerai pažįstamas brakonieriams. Per penkerius darbo metus inspekcijoje ne vienas jų turėjo atiduoti meškeres, valtis ir gamtai atlyginti tūkstančius litų žalų ir tikrai neapsidžiaugia jį sutikę.

Gyvosios gamtos inspektoriai privalo dirbti it žvalgybininkai ir informaciją rinktis įvairiais kanalais. Vienas operatyviausių ir geriausių jų šaltinių — gamtai ir žuvų ištekliams neabejingi žvejai mėgėjai.

D. Liepis papasakojo, kaip atpažinti brakonierių ir ką daryti įtarus jį.

„Pirmiausia brakonieriai išlenda temstant, kai žvejai mėgėjai jau traukia namo. Jie ieško atokesnių vietų, kur nėra privažiavimo, priėjimo. Pavyzdžiui, Vilniuje prie Vilnelės nesutiksi nė vieno, nebėra tokių diletantų. Brakonieriai yra labai neramūs. Jie dairosi, stebi aplinką, kad vos pamatę inspektorių, galėtų mesti viską ir skuosti kuo toliau“, — pasakojo D. Liepis.

Brakonieriai į savo juodą darbą žiūri rimtai ir apsisaugojimui skiria daug dėmesio. Ieško krūmuose paslėptų inspektorių automobilių, pakrantes žvalgo su šunimis. Įtarimą jiems kelia ir paprasti sutikti žvejai.

„Jei paklausi jo, ar čia atėjo brakonieriauti, tai tikrai nepasakys. Greičiausiai susinervins, susirinks meškeres ir pakeis vietą, bet būna retų atvejų, kai mums paskambina ir pasako tiksliai, kad tas žmogus ten ir ten žvejoja be licencijos. Nežinau tik kokiais būdais gaunama ta informacija“, — pasakojo inspektorius.

Brakonierių galima atpažinti ir iš išvaizdos. Sąžiningi žvejybos entuziastai visus metus laukia grįžtančių lašišų. 10 litų mokestis už vienkartinę licenciją yra niekis palyginus su meškerių ir kitos įrangos kainomis. Rimtas žvejys nenorės, kad užkibusi žuvis nutrūktų dėl pigaus ir nekokybiško valo. Brakonieriai į šiuos dalykus žiūri kiek kitaip.

„Apranga jų bus paprasta, meškerės taip pat. Profesionali įranga kainuoja daug ir ji būna konfiskuojama, todėl brakonieriai nenori tokia rizikuoti“, — kalbėjo inspektorius.

Brakonieriaujama įvairiais būdais. Tinklai statomi lašišų kelyje, spiningais mėtomi kabliai ir žuvys išplėšiamos iš savo lizdų, vis dar dar atsiranda elektra žudančių žuvis. Anot D. Liepio, tinklus stato po kelis žmones, dar keli tampa sargais.

Brakonieriai apvagia ne tik gamtą, bet ir žvejus mėgėjus. Visi pinigai, gauti už žvejo mėgėjo bilietus, skiriami įžuvinimui.

Pamačius įtartinus asmenis temstant šniukštinėjant aplink lašišomis turtingus upelius, galima pranešti bendruoju pagalbos numeriu 112.

„Visada esant galimybėms patikriname tokius įtarimus“, — sakė ne vieną brakonierių pamokęs D. Liepis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seime renkami parašai: Saulius Skvernelis kaltinamas sulaužęs priesaiką papildyta G. Landsbergio komentaru (396)

Antradienį Seimo opozicijos atstovai surinko parašus dėl to, kad premjeras Saulius Skvernelis...

Butkevičiaus įspėjimas: Lietuva jau kelis mėnesius nesurenka pagrindinių mokesčių (28)

Buvęs premjeras iš socialdarbiečių frakcijos Seime Algirdas Butkevičius perspėja, kad reikėtų...

Mistika: lietuvis gavo baudą už greitį Prancūzijoje, nors joje niekada nėra buvęs (203)

Pastaruosius kelerius metus Europos Sąjungos (ES) šalys keičiasi informacija apie prasižengusius...

Pajamų nelygybė tampa išskirtiniu Lietuvos bruožu: šimtai tūkstančių žmonių priversti išgyventi už apgailėtiną sumą (632)

Naujausi duomenys rodo, kad skurdo rizikos lygis Lietuvoje 2017 m. buvo didžiausias nuo pat šalies...

Landsbergis po slapto susitikimo su Jovaiša: Petrauskienę turėtų pakeisti kitas žmogus (61)

„Tai buvo privatus pasikalbėjimas apie problemas švietimo srityje“, – taip neviešą...

Metų seklys: narkotikai iš Ispanijos keliaudavo į Panevėžį, o iš čia – į kitus Lietuvos miestus (2)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Turkijos pareigūnai, apžiūrėję Saudo Arabijos konsulatą, teigia radę nenuginčijamų nužudymo įrodymų (6)

Po atliktos apžiūros Saudo Arabijos konsulate Stambule Turkijos pareigūnai sako radę nužudymo...

Vilniuje masiškai nuodijami šunys: šeimininkai bijo savo augintinius išvesti į gatvę (238)

Naujamiesčio gyventojai nebe pirmą kartą susiduria su pasikartojančiais šunų nunuodijimo...

„Huawei“ pristatė geriausią savo išmanųjį telefoną (11)

Pagal išmaniųjų telefonų pardavimus antrojoje vietoje pasaulyje sėkmingai įsitvirtinusi ir...

Akys krypo į apvalėjančias hercogienės formas, bet jos įvaizdyje buvo dar viena svarbi detalė (1)

Antradienio rytą žiniasklaidos dėmesys krypo į kūdikio besilaukiančią Sasekso hercogienę...