Nors kai kas dar ragina neslėpti grybų rinkimui skirtų krepšių ir peiliukų, atvirai kalbama, kad grybų sezonas jau baigiasi. Tačiau tai, kas grybautojams buvo džiaugsmas ir malonumas, gamtosaugininkams kėlė nemažai rūpesčių – norintys pasidžiaugti miško dovanomis nevengia peržengti draudžiamų teritorijų ribų ar paspardyti grybų.

Anot gamtininko, Aukštaitijos nacionalinio parko gamtos skyriaus vyriausiojo specialisto Broniaus Šablevičiaus, grybautojų savivaliavimui yra sudarytos visos galimybės.

„Negalima grybauti rezervatų miškuose. Pavyzdžiui, yra Ažvinčių gamtinis rezervatas, Labanoro regioninis parkas irgi turi savo rezervatinį mišką. Nors grybauti čia negalima, užtvarų ir tvorų nėra. Yra tik draudžiamieji ženklai, tad jei grybautojas eina, iš tikrųjų niekas jo nestabdo”, – apgailestavo gamtininkas

Vis dėlto rezervato miškas tarsi ir pats saugosi nuo grybautojų. Pasak specialisto, grybų rezervatuose nedaug, be to, nuo žmonių juos saugo tankmės, į kurias įžengti beveik neįmanoma..

„Rezervato miške grybai nemėgsta augti. Ten viskas užvirtę, užgriuvę. O grybautojai juk paprastai žino vietas, kur auga daugiausia grybų, ir kiekvieną kartą eina ten pat”, – akcentavo B. Šablevičius.

Kalbėdamas apie grybautojus neleistinose vietose, gamtininkas pabrėžė, kad daugiausia žalos į mišką išsiruošę žmonės padaro paprasčiausiai nemokšiškai naikindami vadinamuosius šungrybius.

„Žmonės yra netinkamai išauklėti. Vaikai eina ir spardo kai kuriuos grybus, nes tai, anot jų, šungrybiai. O iš tikrųjų jokio šungrybio nėra – tai tik sugalvotas žodis. Tiesiog vieni grybai yra valgomi, o kiti ne. 

Tačiau visi jie yra susiję su medžių šaknimis ir miškui kiekvienas grybas yra reikalingas biologiškai. Čia tik žmonės mano, kad jei grybas yra nevalgomas, tai jį galima nuspirti. Tai tikra nemokšiškumo išraiška”, – sakė specialistas.

Sudėtingiausia problema, pasak B. Šablevičiaus, ir toliau išlieka išteklių ir žmonių auklėjimo klausimai – miškas nėra tinkamai apsaugotas, trūksta daugelio jame besilankančių pagarbos gamtai. 

„Nacionaliniame parke vartų nėra - kur nori ten ir važiuoji, kaip skersvėjis po visą teritoriją, Inspektoriams, kad jie galėtų nuolat viską tikrinti, reikia ir transporto, ir kuro, o viskas kainuoja. Be to, taip pat esu parašęs daug auklėjamųjų straipsnių, kurie, deja, neduoda jokios naudos. Niekas auklėjamojo darbo čia nedirba”, – gaires norintiems gerinti padėtį dėliojo gamtininkas.

B. Šablevičius taip pat pasidalijo patarimu, kuriuo turėtų vadovautis kiekvienas, norintis tapti pavyzdingu grybautoju.

„Yra amžinas disputas, ar geriau grybą nupjauti, ar išrauti. Kai nupjauni grybą, likusi jo dalis gali pūti ir pažeisti grybieną, kuri yra miško paklotėje. Jeigu grybą išrausime, tai to puvinio kaip ir nelieka. Tad gal geriau išrauti negu nupjauti. Bet kol kas galutinio verdikto nėra”, – sakė gamtos žinovas B. Šablevičius.

Lietuvoje auga apie 400 rūšių valgomųjų grybų. Tačiau maistui vartojama tik apie 100 rūšių, kiti grybai – menkaverčiai. Daugiau nei 100 rūšių grybai yra nuodingi, 20–30 iš jų – itin pavojingi žmogaus gyvybei.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Matelis ragina Urbšį trauktis iš Seimo: dėl jo iškelto mero interesų teko net muštis (90)

Seimo Mišrios grupės vadovas Bronislavas Matelis mano, kad apie pasirengimą prisiimti atsakomybę...

Lietuvis kaip turistas: smarkiai populiarėja vienadienės kelionės (5)

Šių metų pirmą ketvirtį į keliones vyko 272,8 tūkst. šalies gyventojų. Tai - 8,7 proc....

Grybauskaitės interviu tapo Kremliaus ruporų taikiniu: ar Lietuva laukia invazijos? (667)

Prezidentė įsakė ruoštis Rusijos invazijai. Lietuva laukia Rusijos puolimo. Tokiomis antraštėmis...

Protestuodami prieš „Brexit“ aplink Europą mina dviračiais: susižavėjo Vilniaus takais (16)

Britas Alexander Colling ir jo žmona italė Chiara užsibrėžė sau tikslą: per pusmetį jie,...

Aplinkosaugininkų reidas: pareigūnai sulaukė principingo žvejo klausimo (10)

GRYNAS.lt žurnalistų komanda kartu su Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Trakų rajono...

Savo bute Sankt Peterburge rastas negyvas aktorius Jurijus Arojanas (6)

Eidamas 68-uosius metus mirė gruzinų aktorius Jurijus Arojanas. Žinią apie nuosavame bute Sankt...

Iš kelionės po Italiją sugrįžę Sofio ir Dominykas Niūniavos itin gailisi vieno dalyko (17)

Vos tik iš kelionės po svajingąją Italiją sugrįžę Sofio ir Dominykas Niūniavos visą savo...

Maskvoje – pribloškianti vagystė: Kolumbijos superžvaigždė neteko 700 tūkst. eurų vertės brangenybių (86)

Viename prabangių iš Maskvos viešbučių – didžiulis skandalas. Kolumbijos dainininkas Maluma...

Greitai Vilnius bus kitoks: Dainų šventės metu planuojami eismo pakeitimai, tėvai raginami atidžiau rūpintis vaikų sveikata (24)

Dainų šventės „Vardan tos“ organizavimas artėja pabaigos link. Šešias dienas vyksiantis...

Seimo komisija: Skardžius nenusipelnė apkaltos (246)

Nėra pagrindo pradėti apkaltos socialdarbiečiui Artūrui Skardžiui, trečiadienį nutarė...