aA
Ne galingieji šamai, ne upių valdovės lašišos, ne visų meškeriotojų geidžiama lydeka ar skanusis ungurys – Lietuvos nacionaline žuvimi išrinktas paprastas, storas ir tingus lynas.
Lynas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kas tai per žuvis, kuri triumfavo rinkimuose, ką apie ją reikėtų žinoti ir svarbiausia – kaip nepažeidžiant reikalavimų žvejoti? Ne vienas klausimas į kurį dabar yra pats puikiausias laikas atsakyti.

Lynui lėtumas ir nerangumas dažniausiai klaidingai peršamas dėl jo atsargumo ir apdairumo. Be specialaus pasiruošimo lyną galima pagauti nebent netyčia. Šios, dabar jau tituluotos, žuvys gyvenimui renkasi drumzlinus, apžėlusius ežerus, lėtas upes, senvages, bet galima rasti ir karjeruose. Tokiose vietose jas sunkiai priviliosi masalu, o jei žuvis ir užkibs, tai nebūtinai per visas žoles pavyks ištraukti savo laimikį.

Patyrę žvejai lynų žvejybai rengiasi kruopščiai – išsikerta sužėlusias žoles, ant dugno papila žvyro ar smėlio, masalu žuvis jaukina kelias dienas ar net savaitę. Jei lynai ir pakeis savo migracijos maršrutus ir susidomės žvejo masalu, tai dar nieko nereiškia. Lynai gali tiesiog nugraužti užmautą slieką ir palikti žveją be laimikio.

„Buvo metai, kai viename tvenkinyje kibo velniškai gerai. Po 15-20 pagaudavau dažnai, bet tik vienais metais. Kitais jau nebepagaudavau iš viso. Pasišėrus, vanduo užvirdavo nuo burbuliukų, vadinasi, žuvys maitindavosi, bet įsiūlyti joms burnon nieko negalėjau. Taip gal 4-5 kartus pasinervinus pradėjau visai to tvenkinio vengti“, – pasakojo meškeriotojas Arvydas.

Daugiausiai Arvydas yra sužvejojęs 24 lynus. Žinoma, tokio laimikio su savimi neštis namo negalima. Meškeriotojas Arvydas propaguoja „pagavau-paleisk“ principą.

Visiems kitiems reikia atsiminti, kad bendras laimikio svoris negali viršyti 5 kg, o žvejojant Kuršių mariose – 7 kg. Dažnam meškeriotojui kyla klausimas, o ką daryti jei sugauni 4,5 kg lynų, o paskutinė žuvis būna galiūnė ir viršija bendrą leistiną pagauti laimikio svorį. Gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai tokiu atveju jūsų nebaustų, o ir perteklinės žuvies nereikia išmesti. Paskutinei pagautai žuviai praktikoje taikoma tokia išimtis. Tiesa, negalima imti mažesnių nei 25 cm lynų.

Draudžiamo gaudyti laikotarpio šioms žuvims nėra, bet tai nereiškia, kad ji visą tą laiką kimba. Šalčius ir karščius lynai tiesiog pramiega, o dabar, priklausomai nuo vandens telkinio, yra tinkamiausias laikas jų žvejybai.

Nors meškeriotojams tenka taikstytis su lynų išrankumu ir nenoru kibti, bet tai yra nuspėjama žuvis. Lynų migracijos kelius palyginus lengva nuspėti, todėl jie gali smarkiai nukentėti nuo brakonierių, o šiuo metu, kai vyksta intensyviausias šių žuvų nerštas, daromi nepamatuoti nuostoliai ir šių žuvų ateities populiacijoms.

Kol baudos už brakonieriavimą ir žalos atlyginimas žuvų ištekliams nebuvo didelis, tai pasitaikydavo vietų, kuriose brakonieriai visai išgaudydavo lynus. Šiandien tai – retas atvejis, o paskutinis užfiksuotas labai šiurkštus lynų brakonieriavimo atvejis buvo nustatytas praėjusiais metais.

Praėjusį rugsėjį buvo sulaikyti rekordiškai daug lynų prisiplėšę brakonieriai. Utenos rajone dvi porelės, kurių viena tinklais buvo ištraukusi 13 lynų, o kita – net 35 lynus. Be baudų už neteisėtus žvejybos būdus, jiems teko atlyginti ir žalą žuvų ištekliams, kuri siekė 2 880 eurų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (6)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (152)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (75)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (238)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Spekuliantai pelnosi krentant Džeimso Bondo automobilio gamintojo akcijoms (14)

Galbūt investuotojams Džeimso Bondo automobilis ir patinka, bet gamintojo akcijomis jie spekuliuoja...

Draugystes pamiršę, bet Šaro pamokas įsiminę žalgiriečiai: norėjosi atsikratyti įtampos specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai neslepia – pergalė prieš Stambulo „Anadolu Efes“ komandą...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (158)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Metė siaubingus kaltinimus medžiotojo pašautam dviratininkui – mama vadina monstru ir gailisi, kad tiek mažai kankinosi buvusi mergina kaltina žvėrišku elgesiu (28)

Netekties palaužta dviratininko iš Didžiosios Britanijos Marco Suttono, kurį per klaidą Alpės...

Adomaitis: pametame kažkur galvas – nežinau, kaip paaiškinti (59)

Vilniaus „Ryto“ sirgaliai likus pusei minutės iki ketvirto kėlinio pabaigos traukė ne pergalės...