Praėjusiais metais Regionų aplinkos apsaugos inspektoriai brakonieriams skyrė baudų ir pateikė ieškinių dėl gamtai daromos žalos už 6 milijonus litų (1,7 mln. eurų). Tie pinigai žalą gali atlyginti tik simboliškai. Nei gyvūnų ir žuvų, nei jų palikuonių jie nesugrąžins, o tik papildys valstybės biudžetą.
Neteisėtu būdu sugautas šamas
© Kauno RAAD nuotr.

Praėjus pirmam metų ketvirčiui, nusprendėme pažiūrėti į šiemet vyraujančias brakonierių „madas“ ir kiek žalos gamtai jau padarė brakonieriai.

Visų jų neįmanoma pateikti nei žiniasklaidai, nei visuomenei, o didžioji dalis brakonierių įvykdytų nusikaltimų gamtai lieka surašyti tik statistikos popieriuose, tad apžvelgsime tik įsimintiniausius ar šiurkščiausius pažeidimus.

Sutapimas, o gal geri pokyčiai, bet Kauno regiono gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininku tapus Tomui Barkauskui, kauniečiai išaiškino vienus rimčiausių pažeidimų šiemet.

Kelis mėnesius vykdę sekimą, jie išaiškino ne pavienį brakonierių, o ištisą jų gaują Kėdainių rajone. Jie sistemingai siaubė miškus ir naikino įrodymus, bet jų užteko, kad jiems būtų skirtos baudos, konfiskuoti ginklai ir pareikštas ieškinys dėl sumedžiotų trijų šernų jauniklių, stirnino ir jaunos stirnaitės. Pareigūnai taip pat išlaisvino jauną aptvare laikytą stirnaitę.

Skaičiuojama 4900 eurų žala, kuri buvo padaryta gamtai.

Jau daugiau nei metus taikoma valčių konfiskavimo metodika. Konfiskuojami brakonierių įrankiai, tame tarpe, ir valtys, todėl nemažai jų nebenori jomis rizikuoti, arba jų nebeturi visai, todėl renkasi paprastesnius ir pigesnius brakonieriavimo būdus. Pavyzdžiui, kabliavimą.

Su pasunkintais trišakiais kabliais jie užkabina žuvis už nugarų ir tempia jas į krantą. Žiema tam tinkamas metas, kai žuvys lėtesnės ir laikosi duobėse.

Sulaikant šiuos pažeidėjus, vėl suspindėjo kauniečiai. Įžūlūs brakonieriai nebijo brakonieriauti net inspektorių panosėje. Vos už dviejų kilometrų nuo inspektorių būstinės, pačiame miesto centre prie Nemuno kelis kartus buvo sulaikyti pažeidėjai.

Brakonierių laimikis — 2 lynai, 5 karšiai, 4 šapalai, o žala aplinkai – 910 eurų.

Tie patys inspektoriai reagavo ir į ilgamečius žvejų mėgėjų skundus, kad kabliaujama kai kuriose Nevėžio atkarpose. Inspektoriai ten susėmė grupę brakonierių, kurie kabliaudami gamtai padarė 450 eurų žalą.

Vienas kabliautojas netoli Viešvilės tikriausiai jau džiaugėsi gyvenimo laimikiu, bet neilgai. Jis ištraukė du milžiniškus šamus. Bendros pasieniečių ir Jurbarko regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos inspekcijos pareigūnų operacijos metu jis buvo sučiuptas.

Jam skirta bauda, konfiskuoti įrankiai ir pareikalauta gamtai atlyginti 580 eurų žalą, o jo trofėjai iškeliavo Lietuvos zoologijos sodo gyventojams.

Nors už tinklų pirkimą, pardavimą ir turėjimą gresia baudos, bet jos atgraso ne visus. Kiek šiemet jau konfiskuota tinklų — suskaičiuoti sunku. Aišku tik tiek, kad jais apraizgyti galėtų ne vieną ežerą.

Vasarį Vilniaus ir Ukmergės regionų inspektoriai bendros operacijos metu sulaikė du asmenis, kurie tinklais iš po ledo buvo ištraukę 24 karšius, 24 kuojas, 8 ešerius, 3 lydekas, vėgėlę, lyną ir plačiažnyplį vėžį.

Nors tinklas stovėjo dvi savaites ir dalis žuvies jau buvo sugedusi, bet brakonieriai mokės pilną kainą — 2300 eurų.

Brakonieriams brangiausiai atsieina lydekos. Jų sąlyginai daug į tinklus pakliūva, o už vieną atlyginti reikia tikrai nemažai — 158,48 euro.

Vienas asmuo pakliuvo net su dešimčia lydekų, todėl jam teks paploninti piniginę 1584 eurais. Dvigubai mažiau lydekų sugavo du brakonieriai Elektrėnuose, bet į jų tinklus dar įsipainiojo 9 karšiai ir 3 kilogramai kuojų. Jų padaryta žala — 1390 eurų.

Dar 540 eurų sumokėti turės du prie Netiesio sučiupti brakonieriai. Dėl 3 lydekų, 40 kuojų (svoris 8.0 kg) ir 20 ešerių (svoris 4,0 kg) laimikio jie tempėsi 9 tinklus, kurių bendras ilgis buvo 810 metrų.

Vardinti ir skaičiuoti galima ir toliau, nes tokių pažeidėjų ne vienas, ir, jei atrodo, kad pora tūkstančių eurų žalos jau yra daug, tai vienas brakonierius Panevėžyje „prisidirbo“ labai smarkiai.

Jis sumedžiojo tris briedžius, už kuriuos jam reikės atlyginti beveik 10 000 eurų žalą.

Aukščiau išvardyti pažeidimai pinigine išraiška įvertinti beveik 20 000 eurų ir tai tik keli stambiausi atvejai. Lydekai užaugti reikia poros metų, dviejų metrų šamui — 40. Jokie pinigai neatpirks gamtai padarytos žalos, todėl pamatę brakonierių veiklos pėdsakus būtinai praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (25)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (11)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (177)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (49)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (311)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (83)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (67)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (11)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (227)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...