aA
Karjerai yra vienas iš daugelio kompromisų, į kuriuos gamta turi eiti su žmogumi. Ekonomikai reikia statybinių medžiagų, o iškasus žvyrą, smėlį ir cementui naudojamas klintis, žemėje lieka riogsoti milžiniškos duobės. Savaime suprantama, kad jos darko kraštovaizdį, bet Lietuvoje yra vieta, kurioje pamatyti vaizdai gniaužia kvapą.
Tuklė
© Shutterstock nuotr.

Akmenės rajone nėra labai daug lankytinų vietų – ledynmetį menantis Kamanų rezervatas, Ventos atskleista jūros periodo atodanga ir Karpėnų klinčių karjeras, kur nuo 30-40 m aukščio šlaitų atsiveriantys vaizdai leidžia pasijusti lyg Marse. Čia esantys klinčių klodai, nuošliaužose augantys šaltalankiai ir dirbtiniai ežerėliai primena kalnų kraštovaizdį.

Nors tai ir nėra natūralus Lietuvos kraštovaizdis, tačiau jau tapo neatskiriama mūsų krašto dalimi, o įdomiausia, kad gamta šioje vietoje rodo savo galią atsikurti.

Kasybai naudojami sprogmenys, 750 tonų sveriantis eskavatorius iš pirmo žvilgsnio turėtų sunaikinti visą gyvybę karjere. Ekskavatorius nukasa viršutinį grunto sluoksnį, kurio storis 7-8 metrai, po to ateina detonuotojų brigada, kuri sprogimais trupina klintis, o galiausiai mažesni ekskavatoriai jas iškasa ir išveža, tačiau gamta randa kelią.

Kalkingame dirvožemyje, drėgnesniuose, ypač nedidelių vandens telkinėlių pakraščiuose, įsikūrusi pelkėtų vietų augalija. Vasaros pradžioje čia galima pamatyti žydinčius gegužraibinių šeimos augalus: gan retai Lietuvoje aptinkamą pelkinį skeltalūpį, retą augalą – baltijinę gegūnę, Lietuvos Raudoniosios knygą įrašytą raktažolę pelenėlę.

Pastaroji yra reliktinis kalnų augalas, kuriam buveinių Lietuvoje beveik neliko. Šiai rūšiai mažėja tinkamų augti natūralių, nederlingų pievų, pelkių plotų.

Čia ant kalkingų, drėgnų ir durpingų dirvožemių galima rasti ir Lietuvos augalijos retenybę – musinį ofrį. Lietuvoje žinomos tik 4 musinio ofrio augavietės, kuriose rūšies gausumas – kritinis. Viena augaviečių ir yra šiame karjere.

Galima sutikti ir mesėdžių augalų – vabzdžiais mintančią prastąją tuklę. Retas rūšis galima vardinti nesustojant, tačiau nemažiau įdomi ir karjero ateitis.

Karjero viršininkas Vytautas Jurčys karjerą pažįsta kaip savo penkis pirštus. Vyras jame ir gimė. Tiesa, tada čia buvo Karpėnų kaimas. Plečiant karjerą gyvenvietė buvo sulyginta su žeme.

Pats karjeras taip pat laikinas. Viršininkas sakė, kad klinčių karjere yra likę tik trisdešimčiai metų. Po to siurbliai, pumpuojantys vandenį iš karjero bus išjungti ir susidarys ežeras su salomis.

800 hektarų plotą užimantis karjeras po trisdešimties metų turėtų tapti didžiuliu rekreacijos, žvejybos ir turizmo objektu. Iki galo išeksploatavus karjerą, jame vanduo nebebus melioruojamas ir tada Naujosios Akmenės pašonėje atsiras stambus vandens telkinys.

„Vieną dieną Akmenė bus kurortas“, – juokavo V. Jurčys.

Tai turėtų tapti rojumi Akmenės rajono žvejams, nes visame rajone tėra vienas natūralus ežeras pačioje Kamanų rezervato glūdumoje, kur šiukštu draudžiama žvejoti, o ir visame regione tėra tik keli stambesni vandens telkiniai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Svarbiausios NATO pratybos nuo Šaltojo karo laikų: scenarijus – lyg iš įtempto siužeto trilerio (20)

Desantinės operacijos metu užpuolama NATO valstybė, o 5-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties...

Siurprizas dirbantiesiems savarankiškai: mokesčiai didės (8)

Vyriausybės pateiktame „ Sodros “ biudžeto projekte – paslėptas siurprizas. Kartu su juo...

Infliacija rusus stumia į neviltį (5)

Rusijos vartotojus slegia niūrios nuotaikos, nes infliacija vis labiau pakerta jų perkamąją galią.

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (8)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (162)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks (1)

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (80)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Pribloškiantis Sabonio sezono startas: istorinis dvigubas dublis, žvėriškas dėjimas ir puiki pergalė (3)

Fantastišku pasirodymu reguliarųjį NBA sezoną pradėjo Domantas Sabonis ir Indianos...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (243)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Puikiais perdavimais išsiskyręs Valančiūnas ir „Raptors“ sezoną pradėjo pergale prieš „Cavaliers“

Sėkmingai naujajame 2018-19 metų NBA reguliariajame sezone startavo Toronto „Raptors“ (1-0)...