aA
Prie kraujalakinio melsvio geriau nesiartinti, bet ne todėl, kad dėl šiurpaus savo pavadinimo jis keltų grėsmę. Tai į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas drugys ir žmogaus draugija tik gali pakenkti jam. Visgi, dabar jo populiacijai turėtų būti lengviau kvėpuoti – baigėsi beveik ketverius metus trukę darbai jo rūšiai ir dar 22-joms apsaugoti.
Juodasis gandras
© NATUREPHOTO.lt gamtos fotografai

Ne tik kraujalakiniai melsviai, bet ir juodieji gandrai, meldinės nendrinukės, dirviniai sėjikai, jūriniai ereliai, kurtiniai, lūšys, jūrų kiaulės, šikšnosparniai ir dar keliolika rūšių ras geresnes užuovėjas.

Aplinkos ministerijos organizuoti darbai buvo susiję ne tik su retų rūšių apsauga, bet ir invazinių rūšių reguliavimu.

Šiemet baigėsi beveik ketverius metus trukęs Aplinkos ministerijos projektas retoms rūšims apsaugoti ir invazinėms reguliuoti.

Tiek saugant rūšis, tiek reguliuojant atėjūnus buvo sutvarkyta beveik 60 ha miško buveinių, 450 ha pelkių ir 700 ha pievų. Retinami medynai, šalinami krūmai ir pomiškis, kertami nendrynai – kad pievos neapgautų menkaverčiu mišku, o pelkės neužželtų.

Iškelta beveik pusantro šimto lizdų juodiesiems gandrams, 16 lizdų ereliams žuvininkams ir jūriniams ereliams, 240 inkilų šikšnosparniams. Į vandenis paleisti 340 paaugintų vijūnų, pasodinta 140 pelkinių uolaskėlių.

Darbų metu buvo ne tik saugomos vertingos ir retos rūšys, bet kenkėjiškos invazinės buvo naikinamos. Įvairiais būdais buvo reguliuojamos 1 vėžiagyvių, 1 žuvų, 2 žinduolių ir 3 augalų invazinės rūšys.

Džiaugtis šiais darbais gali ir žvejai. Priveista plėšriųjų žuvų, kurios pasitelktos naikinant invazines rainiuotojų vėžių ir nuodėgulinių grundalų populiacijas. Pievose buvo naikinami vietines rūšis stelbiantys gausialapiai lubinai, miškuose uosialapiai klevai.

Ne tik vėžiai ir grundalai buvo reguliuojami. Buvo medžiojami mangutai bei kanadinės audinės.

Šių retų rūšių apsaugos planai yra sudėtingi. Neužtenka, pavyzdžiui, tik aptverti teritorijos, kad žmonės nesumindytų lietuviškų orchidėjų – plačialapių klumpaičių. Reikia joms sudaryti sąlygas.

Dar sunkiau apsaugoti erelius žuvininkus. Žmonių ir kitų paukščių vengiantiems ereliams liko nedaug vietų, kur šie galėtų jaustis saugūs ir veistųsi. Ilgalaikės šios rūšies išlikimo galimybės susijusios su natūralių lizdų apsauga ir išvystytu dirbtinių lizdų tinklu, rekreacijos reguliavimo aplink lizdavietes, vandens kokybės ir grobio gausumo užtikrinimu.

Apsaugant lūšis reikėjo ieškoti būdų pagerinti jų mitybos bazę – pritraukti kanopinių gyvūnų į lūšių gyvenamas teritorijas, įrengti papildomų maitinimosi peliniais graužikais vietų.

Lūšys yra katės, o šios vaikšto kur nori. Gaila, bet daugybėje vietų jų keliai kertasi su žmogaus ir ne viena lūšys yra pražuvusi po automobilio ratais. Dėl to įrenginėjami buvo ir specialūs migravimo koridoriai.

Šie darbai prisidės prie saugomų ir retų rūšių būklės pagerinimo ir pristabdys invazinių rūšių plitimą mūsų šalyje. Paklotas pamatas ir ateities darbams.

Įgyvendinant programoje numatytus uždavinius projekto vykdymo metu taip pat numatoma parengti 2 apsaugos planus griežtai saugomoms rūšims – skersnukiui ir liekninei viksvai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (245)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (160)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (38)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (6)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (41)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (46)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo: mano žmona yra turbo moteris (6)

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų trečiadienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (274)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (149)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...