aA
Biokuro naudą sunku užginčyti. Daugiau jo naudojant skatinama energetinė nepriklausomybė, o pinigai, mokami už kurą, lieka Lietuvoje, be to, kuriamos darbo vietos. Taip pat biokuras yra ir draugiškas aplinkai. Jei mazutą deginant išsiskiria ne tik anglies dvideginis, bet ir nuodų — sieros oksidų kokteilis, tai medis išskiria tik anglies dvideginį, kurį prieš tai sunaudojo augdamas. Tik ar biokuro naudojimas netaps miškų deginimu ir nebus pažeista visa gamta?
Aplinką kur kas mažiau teršia biokuras
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kazlų Rūdos mokomiosios miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Justinas Urbanavičius papasakojo, kaip biokuras pasiekia vartotojus ir patikino, kad tik labai maža dalis medienos keliauja į katilines.

„Po kirtimo iš biržės ištraukiame ir šakas. Mišką kertant lieka nemažai viršūnių, šakų, kurių jau nebepanaudosi jokios medienos gamyboje. Technika jas ištraukia iš biržių į geriau pasiekiamas vietas, kur jau pasiima įprasta technika“, — pasakojo vyriausiasis miškininkas.

Nors procesas ir skamba paprastai, bet realybėje tai padaryti nėra labai lengva. Ištraukti šakas reikalauja ne tik jėgos, bet ir sumanumo.

„Pirmas dalykas — reikia labai gerai apgalvoti, kur ir kaip jas išvežti. Paprasta technika prastais keliais nepavažiuos ir negalės susmulkinti tų šakų. Vasaros metu reikia atsižvelgti į tai, kad šakos nepadidintų gaisringumo. Galima pasidaryti rimtą bėdą sau ir miškai smarkiai nukentėtų. Taip pat turime dengti šakas, nes jos praranda kitaip savo kaloringumą. Yra tam tikras, gamtoje suyrantis popierius, kuris aplinkai nekenkia net ir sudeginus jį“, — aiškino J. Urbanavičius.

Ne visos kirtimo atliekos susmulkinamos ir suspaudžiamos į granules ir pasiekia katilines. Kitos panaudojamos paties miško kirtimo reikmėms.

„Nemaža dalis šakų būna ir mūsų pačių sunaudojama. Prieš porą dienų rangovai mus išsikvietė. Atvažiavo miško kirtimo mašina kirsti juodalksnyno, o ten labai durpingas dirvožemis. Pasidarėme smaigą iš šakos ir į žemę įsmeigėme pusantro metro. Būna biržių, kur ne tik iš šakų, bet ir mažiausiai vertingos medienos tenka daryti valksnas“, — kalbėjo miškininkas.

Miškas nėra sandėlis, kurio grindis galima iššluoti. Reikia palikti kažkiek medienos supūti natūraliai — biologinės įvairovės išsaugojimui ir paprasčiausiai trąšai. J. Urbanavičiaus teigimu, miškininkai, ruošdami medžiagą biokurui, šios ribos neperžengia.

„Aš nemanau. Kažkiek lieka tos medienos. Miške daug humuso. Susidaro daug lapų, daug spyglių. Lieka ir pačios medienos — supuvusios, stuobrių paliekame biologinei įvairovei, humuso didinimui“, — pasakojo J. Urbanavičius.

Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, iki 2020 metų Lietuvoje turėtų būti pagaminama 23% centralizuotai tiekiamos šilumos iš vietinių ir atsinaujinančių šaltinių — biokuro. Tai atrodo įgyvendinama, nes ir miškininkai turi neišnaudotų resursų.

Medžio kelmas ir šaknys sudaro penktadalį masės nuo medžio stiebo, nemažai miško valymo ir formavimo atliekų paliekamos miške, o ir ne tik miškininkai gamina biokurą. Lietuvoje tik dabar įsivažiuoja energetinių augalų plantacijos. Jų yra apie 5 000 ha, kai dirvonuojančių žemių yra apie 130 000 ha. Taip pat yra didžiulis šiaudų ir nendrių potencialas.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šri Lankoje per Velykų pamaldas bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo 8 sprogimai: nustatė paskutinės atakos kaltininką žuvo mažiausiai 150 žmonių (554)

Trijose bažnyčiose ir trijuose viešbučiuose Šri Lankos sostinėje Kolombe ir jo apylinkėse...

Užkalnio pusryčiai: virš šimto dolerių – tiek, kiek jūs pravalgote per mėnesį (265)

Nepykit dėl antraštės: čia iš jūsų pačių komentarų. Kai tik parašau apie restoranus, kas...

Europos mokslininkai nusitaikė į Merkurijų: tai padės ieškoti gyvybės už Žemės ribų (18)

Nors Merkurijus yra palyginti arti Žemės, tačiau tai – radikaliai kitokia planeta. „Norime...

„MoQ“ akcijomis susigundęs vilnietis kurį laiką negalėjo naudotis savo pinigais (79)

Mobiliųjų mokėjimų platformoje „ MoQ “ taikomi trys paskyrų lygiai su skirtingais apyvartų...

Siaubingos Velykos Panevėžyje: moteris nužudyta, jos draugas irgi rastas negyvas (26)

Sekmadienį, švenčiant Velykas , Panevėžio policija gavo pranešimą apie tragediją Smėlynės...

Žiniasklaidos monitoringas: dominuoja trys kandidatai, o ketvirtas skuba į traukinį (31)

Daugiau nei 900 Lietuvos žiniasklaidos priemonių analizė rodo, kad visuomenės informavimo...

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir Loreta Stonkienė apie savo meilės istoriją ir ateities planus (9)

Politikas, verslininkas, vienas turtingiausių Lietuvos žmonių Visvaldas Matijošaitis neseniai...

Lemtinga diena: Ukrainoje renkamas prezidentas rinkėjas apie Zelenskį: jį suės gyvą (690)

Ukrainiečiai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, per kuriuos jie konflikto draskomos savo...

Po skalpeliu gulasi ne tik dėl grožio: kokias sveikatos problemas gali išspręsti plastinė chirurgija?

Įvairiais laikotarpiais tobulas kūnas buvo suprantamas skirtingai. Senovėje kūno idealu laikyta...

Netikėta Vlado Lašo idėja Kaunui: jei loterijoje laimi tu, laimi ir tavo kaimynai (38)

Bene kiekvienas nors kartą gyvenime yra pagalvojęs, ką nuveiktų su milijonu eurų, jei jį...