Biokuro naudą sunku užginčyti. Daugiau jo naudojant skatinama energetinė nepriklausomybė, o pinigai, mokami už kurą, lieka Lietuvoje, be to, kuriamos darbo vietos. Taip pat biokuras yra ir draugiškas aplinkai. Jei mazutą deginant išsiskiria ne tik anglies dvideginis, bet ir nuodų — sieros oksidų kokteilis, tai medis išskiria tik anglies dvideginį, kurį prieš tai sunaudojo augdamas. Tik ar biokuro naudojimas netaps miškų deginimu ir nebus pažeista visa gamta?
Aplinką kur kas mažiau teršia biokuras
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kazlų Rūdos mokomiosios miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Justinas Urbanavičius papasakojo, kaip biokuras pasiekia vartotojus ir patikino, kad tik labai maža dalis medienos keliauja į katilines.

„Po kirtimo iš biržės ištraukiame ir šakas. Mišką kertant lieka nemažai viršūnių, šakų, kurių jau nebepanaudosi jokios medienos gamyboje. Technika jas ištraukia iš biržių į geriau pasiekiamas vietas, kur jau pasiima įprasta technika“, — pasakojo vyriausiasis miškininkas.

Nors procesas ir skamba paprastai, bet realybėje tai padaryti nėra labai lengva. Ištraukti šakas reikalauja ne tik jėgos, bet ir sumanumo.

„Pirmas dalykas — reikia labai gerai apgalvoti, kur ir kaip jas išvežti. Paprasta technika prastais keliais nepavažiuos ir negalės susmulkinti tų šakų. Vasaros metu reikia atsižvelgti į tai, kad šakos nepadidintų gaisringumo. Galima pasidaryti rimtą bėdą sau ir miškai smarkiai nukentėtų. Taip pat turime dengti šakas, nes jos praranda kitaip savo kaloringumą. Yra tam tikras, gamtoje suyrantis popierius, kuris aplinkai nekenkia net ir sudeginus jį“, — aiškino J. Urbanavičius.

Ne visos kirtimo atliekos susmulkinamos ir suspaudžiamos į granules ir pasiekia katilines. Kitos panaudojamos paties miško kirtimo reikmėms.

„Nemaža dalis šakų būna ir mūsų pačių sunaudojama. Prieš porą dienų rangovai mus išsikvietė. Atvažiavo miško kirtimo mašina kirsti juodalksnyno, o ten labai durpingas dirvožemis. Pasidarėme smaigą iš šakos ir į žemę įsmeigėme pusantro metro. Būna biržių, kur ne tik iš šakų, bet ir mažiausiai vertingos medienos tenka daryti valksnas“, — kalbėjo miškininkas.

Miškas nėra sandėlis, kurio grindis galima iššluoti. Reikia palikti kažkiek medienos supūti natūraliai — biologinės įvairovės išsaugojimui ir paprasčiausiai trąšai. J. Urbanavičiaus teigimu, miškininkai, ruošdami medžiagą biokurui, šios ribos neperžengia.

„Aš nemanau. Kažkiek lieka tos medienos. Miške daug humuso. Susidaro daug lapų, daug spyglių. Lieka ir pačios medienos — supuvusios, stuobrių paliekame biologinei įvairovei, humuso didinimui“, — pasakojo J. Urbanavičius.

Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, iki 2020 metų Lietuvoje turėtų būti pagaminama 23% centralizuotai tiekiamos šilumos iš vietinių ir atsinaujinančių šaltinių — biokuro. Tai atrodo įgyvendinama, nes ir miškininkai turi neišnaudotų resursų.

Medžio kelmas ir šaknys sudaro penktadalį masės nuo medžio stiebo, nemažai miško valymo ir formavimo atliekų paliekamos miške, o ir ne tik miškininkai gamina biokurą. Lietuvoje tik dabar įsivažiuoja energetinių augalų plantacijos. Jų yra apie 5 000 ha, kai dirvonuojančių žemių yra apie 130 000 ha. Taip pat yra didžiulis šiaudų ir nendrių potencialas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, verta siaubo filmo: patėvis su mergaite darė viską, ką norėjo (23)

Viename Lietuvos mieste nutikusi istorija verta siaubo filmo siužeto. Mažametė penkerius metus...

Spektaklis tęsiasi: į Kauną atskrenda visa „Olympiakos“ sudėtis (26)

Eurolygos ketvirtfinalio serija tarp Kauno „Žalgirio“ ir Pirėjo „Olympiakos“ bus pratęsta...

Žinutė Kremliui: Didžiojo septyneto šalys žada vieningą atkirtį (167)

Didžiojo septyneto (G-7) užsienio reikalų ministrai sekmadienį demonstravo vieningą bendrą...

Kaip gauti gerą švedišką pensiją: sukaupti tokias sumas yra sukurta visa sistema (217)

Jau 12 metų iš pensijos gyvenantis švedas Stigas Wahlstrumas nesiskundžia – pinigų pakanka ir...

Politinės korupcijos byla gali sulaukti ir Europos Tarybos ekspertų dėmesio (251)

Dvejus metus tirta politinės korupcijos byla , galima sakyti, pakeitusi Lietuvos politinį veidą,...

Paviešinta didžėjaus Avicii nuotrauka, įamžinta vos dieną prieš jo mirtį (33)

Prieš kelias dienas muzikos pasaulį sukrėtė netikėta žinia – mirė vienas populiariausių...

Advokatas patarė, kaip elgtis „nusvilus“ nuo nesąžiningų kelionių organizatorių (1)

Patrauklios kainos ir egzotiškos kryptys dažnai vilioja įsigyti užsienio kelionių organizatorių...

Draudžiančiųjų gyvybę laukia pokyčiai: naikina pilkąsias zonas (23)

Seimo priimtame naujos redakcijos Draudimo įstatyme yra kelios naujovės, ypač aktualios gyvybės...

Nauja Ballų šou dalis: tinginys sūnus, trenerio LaVaro fiasko ir siurprizas DELFI redakcijoje (15)

Tradiciškai pirmadienį feisbuke pasirodė nauja „Ball in The Family“ serialo dalis, kurioje...

Mažinamą „Statyk ir važiuok“ kainą vadina absurdu: bilietai turėtų būti piginami visiems (26)

Kiek girdėjau, nuo gegužės mėnesio Vilniuje, aikštelėse „ Statyk ir važiuok “ galima bus...