aA
Biokuro naudą sunku užginčyti. Daugiau jo naudojant skatinama energetinė nepriklausomybė, o pinigai, mokami už kurą, lieka Lietuvoje, be to, kuriamos darbo vietos. Taip pat biokuras yra ir draugiškas aplinkai. Jei mazutą deginant išsiskiria ne tik anglies dvideginis, bet ir nuodų — sieros oksidų kokteilis, tai medis išskiria tik anglies dvideginį, kurį prieš tai sunaudojo augdamas. Tik ar biokuro naudojimas netaps miškų deginimu ir nebus pažeista visa gamta?
Aplinką kur kas mažiau teršia biokuras
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kazlų Rūdos mokomiosios miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Justinas Urbanavičius papasakojo, kaip biokuras pasiekia vartotojus ir patikino, kad tik labai maža dalis medienos keliauja į katilines.

„Po kirtimo iš biržės ištraukiame ir šakas. Mišką kertant lieka nemažai viršūnių, šakų, kurių jau nebepanaudosi jokios medienos gamyboje. Technika jas ištraukia iš biržių į geriau pasiekiamas vietas, kur jau pasiima įprasta technika“, — pasakojo vyriausiasis miškininkas.

Nors procesas ir skamba paprastai, bet realybėje tai padaryti nėra labai lengva. Ištraukti šakas reikalauja ne tik jėgos, bet ir sumanumo.

„Pirmas dalykas — reikia labai gerai apgalvoti, kur ir kaip jas išvežti. Paprasta technika prastais keliais nepavažiuos ir negalės susmulkinti tų šakų. Vasaros metu reikia atsižvelgti į tai, kad šakos nepadidintų gaisringumo. Galima pasidaryti rimtą bėdą sau ir miškai smarkiai nukentėtų. Taip pat turime dengti šakas, nes jos praranda kitaip savo kaloringumą. Yra tam tikras, gamtoje suyrantis popierius, kuris aplinkai nekenkia net ir sudeginus jį“, — aiškino J. Urbanavičius.

Ne visos kirtimo atliekos susmulkinamos ir suspaudžiamos į granules ir pasiekia katilines. Kitos panaudojamos paties miško kirtimo reikmėms.

„Nemaža dalis šakų būna ir mūsų pačių sunaudojama. Prieš porą dienų rangovai mus išsikvietė. Atvažiavo miško kirtimo mašina kirsti juodalksnyno, o ten labai durpingas dirvožemis. Pasidarėme smaigą iš šakos ir į žemę įsmeigėme pusantro metro. Būna biržių, kur ne tik iš šakų, bet ir mažiausiai vertingos medienos tenka daryti valksnas“, — kalbėjo miškininkas.

Miškas nėra sandėlis, kurio grindis galima iššluoti. Reikia palikti kažkiek medienos supūti natūraliai — biologinės įvairovės išsaugojimui ir paprasčiausiai trąšai. J. Urbanavičiaus teigimu, miškininkai, ruošdami medžiagą biokurui, šios ribos neperžengia.

„Aš nemanau. Kažkiek lieka tos medienos. Miške daug humuso. Susidaro daug lapų, daug spyglių. Lieka ir pačios medienos — supuvusios, stuobrių paliekame biologinei įvairovei, humuso didinimui“, — pasakojo J. Urbanavičius.

Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, iki 2020 metų Lietuvoje turėtų būti pagaminama 23% centralizuotai tiekiamos šilumos iš vietinių ir atsinaujinančių šaltinių — biokuro. Tai atrodo įgyvendinama, nes ir miškininkai turi neišnaudotų resursų.

Medžio kelmas ir šaknys sudaro penktadalį masės nuo medžio stiebo, nemažai miško valymo ir formavimo atliekų paliekamos miške, o ir ne tik miškininkai gamina biokurą. Lietuvoje tik dabar įsivažiuoja energetinių augalų plantacijos. Jų yra apie 5 000 ha, kai dirvonuojančių žemių yra apie 130 000 ha. Taip pat yra didžiulis šiaudų ir nendrių potencialas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Baltiškos Ženios atostogos. Europietiškiausią Europą atrado Estijoje: čia trūksta tik pinigų (4)

Iš visko, ką mačiau, ši Europa – pati europietiškiausia. Džiugių spalvų identiški mediniai...

Kita ažiotažo dėl miškų pusė: kirsti daugiau skatina elementarus ekonomikos dėsnis (54)

Šiemet maždaug 20 proc. pakilusi medienos kaina privačių miškų savininkus ragina galąsti...

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (18)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (155)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (19)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Šokėjas apie būnant 7-erių neva patirtą Jacksono seksualinę prievartą: nebuvo nakties, kuri būtų praėjusi be jo tvirkinimo (18)

Wade‘as Robsonas plačiau pasakoja apie savo teiginius, kad Michaelas Jacksonas seksualiai jį...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (95)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (485)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (36)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (73)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...