Sunaikinkite bites ir tuo pačiu smūgiu sunaikinsite bent 100 tūkstančių augalų rūšių. Albertui Einšteinui priskiriama citata iliustruoja bičių svarbą visoms ekosistemoms. Iš tikro, jos yra dar svarbesnės. Pasitraukus bitėms, pasitrauktume ir mes. Jos – tiek laukinės, tiek naminės bitės – atsakingos už 80 procentų pasaulyje vykstančių apdulkinimų.
Bitės
© Shutterstock nuotr.

Skaičiuojama, kad bičių šeima per dieną gali apdulkinti net tris milijonus gėlių. Be bičių veiklos ne tik iškiltų grėsmė biologinei įvairovei miškuose ir pievose, bet nebūtų nei uogų, nei vaisių, nei daržovių. Skaičiuojama, kad 90 procentų žmonijos maisto ateina būtent iš augalų, kuriuos apdulkina bitės.

Bičių nykimas pasauliniu mastu yra labai opi problema. Ištisos šeimos krenta dėl sausrų, šalčių, karščių, teršalų, bet Lietuvoje bitininkai tokio didelio poveikio ir nejaučia.

Petras Tenys bites laiko jau trisdešimt metų ir yra įsitikinęs, kad pirmiausia jas reikia gerai prižiūrėti. Anot jo, joks gyvūnas, tai būtų karvė ar kiaulė, negyvens ūkyje, jei juo nesirūpinsi.

„Pirmiausia, tai negalima leisti bitėms nusilpti. Jei netinkamai prižiūrėsi, turėsi prastus avilius, žiemą maitinsi prastu cukrumi, trikdysi jas, tai nesitikėk, kad jos išgyvens“, – sakė bitininkas.

Anot jo, bitės, nors be žmogaus pagalbos išgyveno milijonus metų, dabar nuo jo būtent ir kenčia. Bitės, avilyje susispietusios į kamuolio formos spiečius, gali ištverti didžiausius šalčius, bet šilta ten ne tik bitėms.

Atsirandant drėgmei, atsiranda ir parazitų, grybų ir bakterijų.

„Neigiamai bites veikia įvairūs mikroorganizmai, erkutės. Pastarosios platina pavojingus virusinius susirgimus. Erkės minta bičių hemolimfą, o iš jų į bičių kūnus patekę virusai ima ardyti bitės organizmo lasteles“, – pasakojo P. Tenys.

P. Tenys pasakojo, kad svarbi yra ne tik atsakinga avilių priežiūra, bet ir ligų diagnozavimas bei gydymas. Vis dėlto yra ir nepaaiškinamų dalykų.

„Prieš gerą dešimtmetį Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidėjo masinės bičių žūtys. Kodėl taip atsitiko – neaišku. Tai gali būti visa puokštė priežasčių: ir stiprūs pesticidai, ir genetiškai modifikuoti augalai, ir bekraščiai monokultūriniai laukai. Esmė, kad vietomis krito net iki 90 procentų visų šeimų“, – sakė bitininkas.

P. Tenys pasakojo, kad toks bičių maras buvo užsukęs ir į Europą, bet iki Lietuvos neatėjo. Anot jo, tai dėl Europos Sąjungoje taikomų griežtesnių apribojimų pesticidams ir draudimui auginti genetiškai modifikuotus augalus žemdirbystės srityje.

„Aš skaičiau, kad tas maras buvo įsisukęs ir į Europą. Tiksliai nežinau, kaip ten Pietų Europoje, bet masiško kritimo nei tarp savo bičių, nei tarp savo bičiulių, nepastebėjau. Taip, buvo kelios žiemos, kai žuvo daugiau bičių nei turėtų žūti, bet iš dalies tai buvo mano klaidos. Dabar viskas normalizavosi ir tiek aš, tiek nemažai kitų bitininkų plečia savo šeimas“, – sakė P. Tenys.

P. Tenys gyvena mieste, o savo bites laiko senelių žemėje už dvidešimties kilometrų. Svajoja vieną dieną bites laikyti ir pačiame mieste.

„Tikrai norėčiau ant daugiabučio stogo įtaisyti porą avilių. Tikrai pražystų visas rajonas naujomis spalvomis. Aplink bitynus tiesiog atsigauna gamta. Todėl ir reikia saugoti ir mylėti bites“, – pasakojo bitininkas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pribloškiančios istorijos: kas iš tiesų vyksta oligarchų medžiotojų mokymuose (27)

Politiko Aleksejaus Navalno tyrimo apie galimas bendras vicepremjero Sergejaus Prichodkos ir...

Suomijoje miško įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (6)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Sinoptikė: atrodys šalčiau, nei rodo termometrai (7)

Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl vėjo sukeliamos...

Žiaurios nuotraukos paslaptis: budelio Dušanskio atvaizdas ir baisi brolio išdavystė perspėjimas – vaizdas gali šokiruoti (525)

Prieš jūsų akis pokario laikų žiauri nuotrauka. Joje matome NKVDistus ir nušautą į kaktą...

Visą gyvenimą kankinusi paslaptis: viskas prasidėjo nuo radinio tėvų miegamajame (16)

Robinui buvo trylika, kai sužinojo, kad yra įvaikintas. Dar vėliau išsiaiškino, kad buvo paliktas...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (44)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (360)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Paskutiniame Jazzu ir Leono Somovo koncerte Vilniuje – staigmena žinomam draugui, ašaros ir dovana merginos paliktam vaikinui (49)

Žvarbų šeštadienio vakarą „Siemens“ arenoje tūkstančiai Justės Arlauskaitės - Jazzu ir...

Ronaldo dublis paklojo pamatus „Real“ pergalei, lyderė „Barca“ nepasigailėjo „Girona“ ekipos Suarezo „hat-trickas“ (2)

Ispanijos „La Liga“ 25-ame ture Madrido „Real“ namuose 4:0 (1:0) sutriuškino „Alaves“...

Neištikimybės priežastys gali būti daug sudėtingesnės, nei jums atrodo (29)

Ne visada tai yra problemų santykiuose požymis. Visus, kurie susidūrė su neištikimybe, pirmiausia...