Sunaikinkite bites ir tuo pačiu smūgiu sunaikinsite bent 100 tūkstančių augalų rūšių. Albertui Einšteinui priskiriama citata iliustruoja bičių svarbą visoms ekosistemoms. Iš tikro, jos yra dar svarbesnės. Pasitraukus bitėms, pasitrauktume ir mes. Jos – tiek laukinės, tiek naminės bitės – atsakingos už 80 procentų pasaulyje vykstančių apdulkinimų.
Bitės
© Shutterstock nuotr.

Skaičiuojama, kad bičių šeima per dieną gali apdulkinti net tris milijonus gėlių. Be bičių veiklos ne tik iškiltų grėsmė biologinei įvairovei miškuose ir pievose, bet nebūtų nei uogų, nei vaisių, nei daržovių. Skaičiuojama, kad 90 procentų žmonijos maisto ateina būtent iš augalų, kuriuos apdulkina bitės.

Bičių nykimas pasauliniu mastu yra labai opi problema. Ištisos šeimos krenta dėl sausrų, šalčių, karščių, teršalų, bet Lietuvoje bitininkai tokio didelio poveikio ir nejaučia.

Petras Tenys bites laiko jau trisdešimt metų ir yra įsitikinęs, kad pirmiausia jas reikia gerai prižiūrėti. Anot jo, joks gyvūnas, tai būtų karvė ar kiaulė, negyvens ūkyje, jei juo nesirūpinsi.

„Pirmiausia, tai negalima leisti bitėms nusilpti. Jei netinkamai prižiūrėsi, turėsi prastus avilius, žiemą maitinsi prastu cukrumi, trikdysi jas, tai nesitikėk, kad jos išgyvens“, – sakė bitininkas.

Anot jo, bitės, nors be žmogaus pagalbos išgyveno milijonus metų, dabar nuo jo būtent ir kenčia. Bitės, avilyje susispietusios į kamuolio formos spiečius, gali ištverti didžiausius šalčius, bet šilta ten ne tik bitėms.

Atsirandant drėgmei, atsiranda ir parazitų, grybų ir bakterijų.

„Neigiamai bites veikia įvairūs mikroorganizmai, erkutės. Pastarosios platina pavojingus virusinius susirgimus. Erkės minta bičių hemolimfą, o iš jų į bičių kūnus patekę virusai ima ardyti bitės organizmo lasteles“, – pasakojo P. Tenys.

P. Tenys pasakojo, kad svarbi yra ne tik atsakinga avilių priežiūra, bet ir ligų diagnozavimas bei gydymas. Vis dėlto yra ir nepaaiškinamų dalykų.

„Prieš gerą dešimtmetį Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidėjo masinės bičių žūtys. Kodėl taip atsitiko – neaišku. Tai gali būti visa puokštė priežasčių: ir stiprūs pesticidai, ir genetiškai modifikuoti augalai, ir bekraščiai monokultūriniai laukai. Esmė, kad vietomis krito net iki 90 procentų visų šeimų“, – sakė bitininkas.

P. Tenys pasakojo, kad toks bičių maras buvo užsukęs ir į Europą, bet iki Lietuvos neatėjo. Anot jo, tai dėl Europos Sąjungoje taikomų griežtesnių apribojimų pesticidams ir draudimui auginti genetiškai modifikuotus augalus žemdirbystės srityje.

„Aš skaičiau, kad tas maras buvo įsisukęs ir į Europą. Tiksliai nežinau, kaip ten Pietų Europoje, bet masiško kritimo nei tarp savo bičių, nei tarp savo bičiulių, nepastebėjau. Taip, buvo kelios žiemos, kai žuvo daugiau bičių nei turėtų žūti, bet iš dalies tai buvo mano klaidos. Dabar viskas normalizavosi ir tiek aš, tiek nemažai kitų bitininkų plečia savo šeimas“, – sakė P. Tenys.

P. Tenys gyvena mieste, o savo bites laiko senelių žemėje už dvidešimties kilometrų. Svajoja vieną dieną bites laikyti ir pačiame mieste.

„Tikrai norėčiau ant daugiabučio stogo įtaisyti porą avilių. Tikrai pražystų visas rajonas naujomis spalvomis. Aplink bitynus tiesiog atsigauna gamta. Todėl ir reikia saugoti ir mylėti bites“, – pasakojo bitininkas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po Trumpo ir Putino susitikimo – nedviprasmiškas JAV signalas Rusijai: mes jus stebime (198)

Ar Rusija, JAV prezidento nuomone, yra priešininkė? Tokio klausimo kelis sykius pastaruoju metu...

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (5)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Rimvydas Valatka. Gyvenimas prie Karbauskio iki 2024 metų? (123)

Kas galėtų patikėti, kad Rusija nesikiš į mūsų rinkimus, muša būgnais kolega R....

Medikai įspėja saugotis: karštis grasina ilgalaikiu jautrumu ar net širdies smūgiu (33)

Vilnietis Paulius per karščius lauke pjovė šakas. Po kelių valandų intensyvaus darbo...

Šeši „Titaniko“ katastrofą išgyvenę žmonės ištrinti iš istorijos (2)

Šešiems kinams pavyko išgyventi „Titaniko“ katastrofą, o po paros jie jau buvo ištrinti iš...

Kauno r. avariniu būdu nutūpdytas lėktuvas, nukentėjo lietuvis instruktorius ir užsienietis papildyta 19:10 (163)

Sekmadienį 15 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

10 metų Basanavičiaus gatvėje grojantis muzikantas: lietuvių muzikinis skonis, švelniai pasakius, yra prastas (56)

Vienas iš Palangos Jono Basanavičiaus gatvės akcentų – ten susirinkę performeriai. Vieni stovi...

Rimantė Kulvinskytė sugalvojo tobulą būdą, kaip suderinti motinystę ir darbą (33)

TV laidų vedėja, žurnalistė, verslininkė, kūrybininkė Rimantė Kulvinskytė yra ir itin...

Vienus suglumina, kitus prajuokina: žvilgtelėkite į naują „Crocs“ kūrinį (24)

Kroksai buvo sukurti kaip praktiška, patogi avalynė, mylių mylias nutolusi nuo mados pasaulio. Kas...

Bokso ringe rusą pranokęs ukrainietis užfiksavo unikalų pasiekimą (30)

Šeštadienį Maskvoje vykusiame „World Boxing Super Series“ turnyro finale ukrainietis...