Valerijus Zalužnas: Mums, kariuomenei, karas prasidėjo 2014 metais. Man asmeniškai 2014 metų liepą. Tais 2014 metais neturėjau žalio supratimo, ką iš tikrųjų reiškia karas.

Perskaičiau daugybę knygų. Visas švietimo įstaigas baigiau aukso medaliais, bet viską supratau tik teoriškai, net nenumanydamas, ką tai reiškia realybėje. Per tuos aštuonerius karo metus iki 2022 metų tiek aš, tiek tokie kaip aš jį kuo puikiausiai perpratome.

Kai prasidėjo tas didelio masto Rusijos karas, teko įdarbinti net tik dar nuo 2014 metų turimas žinias, bet ir įgūdžius bei žinias, įgytas nuo tada. Vieną dalyką praktikavome tarsi religiją – tai, kad rusai ar bet koks kitas priešas turi mirti, tiesiog mirti, o dar svarbiau tau, kad neturime to bijoti. Tai dabar ir darome.

Vasario mėnesį tik padidėjo mastai. Iki tol turėjome frontą ir įtvirtintus gynybos punktus. Vasario 24 dieną tas frontas išaugo iki 2500 km. Mūsų pajėgos buvo palyginus nedidelės, bet mes stojome į kovą. Žinoma, mes supratome, kad nesame pakankamai stiprūs. Mūsų užduotis buvo paskirstyti savo mažesnes pajėgas taip, kad galėtume imtis netradicinės taktikos ir sustabdytume puolimą.

„The Economist“: Kuo išsiskiriate kaip vadas?