Nepavykus užimti Kyjivo per tris dienas ir pergalingai vainikuoti „specialios karinės operacijos“, kariniai veiksmai vėl persikėlė į Donbasą. Čia jau kurį laiką Rusija permetinėjo savo karius, o pagal Kremliaus transliuojamą propagandą, Ukraina jau daug metų engė vietinius rusakalbius. Neva engė tiek, kad tai buvo viena priežasčių pradėti visos Ukrainos „denacifikaciją“ ir „demilitarizaciją“. Mažiau išmanantiems Ukrainos istoriją gali kilti ne vienas klausimas: kuo Donbasas skiriasi nuo likusios Ukrainos ir kodėl Vladimiras Putinas nusprendė jį „gelbėti“?
Naujasis Rusijos imperijos pramonės centras
Donbasas – tai Dono upės baseino regionas. 85 proc. Dono baseino teritorijos priklauso Ukrainos Donecko ir Luhansko sritims, kurių didžiąją dalį yra okupavusi Rusija. Tai senas pramoninis regionas, kurio pagrindą sudaro anglies ir metalurgijos kompleksas. Šis kalnakasybos regionas išsiskiria itin gausiais anglies ištekliais: akmens anglių telkinys Dono baseine driekiasi per pietryčių Ukrainą ir pietvakarių Rusiją, o eksploatuojamo telkinio plotas apima beveik 23 300 km². Tai yra ketvirtas pagal dydį anglies telkinys Europoje, o iš jo išgaunamos anglies atsargos skaičiuojamos dešimtimis mlrd. tonų. Taip pat čia gausios gyvsidabrio atsargos.
Šis itin derlingas regionas užima vos apie 5 proc. Ukrainos teritorijos, tačiau 2014 m. duomenimis jame koncentravosi net 10 proc. šalies gyventojų.