Ar istorija iš tikrųjų kartojasi, ir ko mus moko? Kokią vietą Baltijos valstybės užima rusų sąmonėje, ir ar amžinta ta grėsmė iš Rytų? Iš kur atsirado Rusijos žiaurumas, šovinizmas ir imperializmas – kaltas Ivanas Rūstusis, Petras Pirmasis ar Orda? Ar reikalingas rusams „ganytojas“, ar jiems patinka kentėti ir ar pasirengę atgailauti? Rygos Didžiosios Gildijos salėje viena iš garsiausių Rusijos istorijos populiarintojų Tamara Eidelman skaitė paskaitą „Istorijos teismas“, o prieš tai atsakė į portalo „Delfi“ klausimus.
Tamara Eidelman – istorijos dėstytoja, nusipelniusi Rusijos istorijos mokytoja, 1567-osios gimnazijos istorijos katedros vedėja, straipsnių apie istoriją ir pedagogiką autorė, autorinių kelionių sudarytoja, aktyvi visuomenės veikėja. Rusijos teisingumo ministerijos įtraukta į užsienio agentų sąrašą.
Vasario 24 diena T. Eidelman užklupo atostogaujančią „pačioje ramiausioje vietoje“ Graikijoje. Jau kitą dieną ji išskrido pas dukrą į Lisaboną, šalia jos namų ir įsikūrė. Net ir laikinai netekusi tėvynės ji savo aktyvios švietėjiškos veiklos nenutraukė. Juolab, kad pastaruoju metu istorija posovietinėje erdvėje tapo kone paklausiausiu mokslu. „Už tai reikia dėkoti kai kuriems vietos istorikams“, – paaiškina pašnekovė, netiesioginiai užsimindama apie ilgas Vladimiro Putino paskaitas, kurias pastarasis masėms skaito prieš kiekvieną naują karo etapą.