Faktiškai kiekvieną perversmą ilgoje Rusijos istorijoje vykdė girti sąmokslininkai, ir dažnai alkoholis buvo naudojamas siekiant palenkti kariuomenę į savo pusę. Tuo pasinaudojo ir sosto siekusi Jekaterina II. Atsakymas, kodėl rusai tiek geria slypi ne socialinėse normose, o valstybės politikoje. Alkoholio naudą valdžiai puikiai supratusi Jekaterina II į savo imperijos glėbį priėmė triskart padalintą Abiejų Tautų Respubliką. Būtent carinės Rusijos sudėtyje bebūnant Lietuvai ir atsirado degtinės monopolis, kuris su nedideliais pakeitimais galiojo net iki 2003 metų.
Šis straipsnis portale delfi.lt pirmą kartą publikuotas 2019-10-30. Tai dalis ciklo „Sausas įstatymas“. Šįkart kviečiame nusikelti į Lietuvos žemes, kai jos tapo Rusijos imperijos dalimi.
Privilegija, kurią turėjo ne kiekvienas
Šiuos ir kitus faktus savo knygoje „Vodkos imperija: alkoholis, valdžia ir politika Rusijoje“ aptaria Markas Lawrence'as Schradas. Knygoje itin detaliai išanalizuojama Rusijos įvairių valdžių naudota alkoholio politika, o Lietuva daugybę metų praleido šios politikos pančiuose.
Kaip rašo Jonas Liupkevičius, XIX amžių lietuviai pasitiko jau turėdami kelių šimtų metų girtavimo patirtį. „Lietuvos miestai, miesteliai ir pakelės buvo sėte nusėtos smuklėmis, o girtavimo mastai buvo neregėti“, – rašo J. Liupkevičius. Tačiau, kaip teigia istorikas ir knygų autorius Antanas Astrauskas, su alkoholiu susiję įstatymai niekuo nepasikeitė Lietuvai tapus carinės Rusijos dalimi. Kokie įstatymai galiojo tuo metu, galite sužinoti perskaitę antrąjį „Sauso įstatymo“ ciklo straipsnį ČIA.