Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje susirgimų koronaviruso (SARS-CoV-2) infekcija bei mirčių nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) palaipsniui mažėja. Ar pasauliui išgyvenant trečius pandemijos metus, susirgimų ir mirčių nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejų mažėjimas gali reikšti COVID-19 pandemijos pabaigą? Ko gero sunku atsakyti į šį klausimą, nes COVID-19 pandemija vis dar kelia iššūkių, reikalaujančių epidemiologinių ir politinių sprendimų.
Optimizmas dėl suvaldytų infekcinių ligų protrūkių ar įveiktų epidemijų, pandemijų dažniausiai įsivyrauja tuomet, kai registruojamas ženklus sergamumo sumažėjimas. Dėl to taip pat keičiasi infekcijų valdymo priemonės, t. y. atsisakoma visuotinio medicininių kaukių dėvėjimo, atstumo laikymosi ar visuomenei skirtų ribojimų priemonių. Daugumos ekspertų manymu, SARS-CoV-2 virusų plitimo ir naujų variantų atsiradimo grėsmė išlieka reali. Atkreiptina, kad delta ir omikron atmainų užkrečiamumas nustebino tyrėjus, todėl lygiai taip pat gali atsirasti nauji variantai, galintys priversti iš naujo įvertinti COVID-19 ligos prognozes ir lūkesčius.
Tikėtina, kad ateityje SARS-CoV-2 virusas taps mažiau pavojingas, tačiau tai, kad naujesni virusų variantai būtinai yra silpnesni arba mažiau virulentiški nei ankstesni viruso variantai, nėra „geležinis“ virusologijos dėsnis. Viruso evoliucija visuomet gali įvykti ir priešinga kryptimi.