Ne tik kasmet deklaruojant pajamas, tačiau ir tuomet, kai atliekamas ar planuojamas atlikti rimtesnis, finansiškai didesnis sandoris, pavyzdžiui, namo pardavimas, aktualus tampa klausimas, kiek reikės sumokėti valstybei. Apie gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mokėjimo ypatumus parduodant nekilnojamąjį turtą (namą), paaiškino Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos (LJAA) narė, advokato padėjėja Roberta Avižienytė.
Skaitytoja Virginija klausia: „Parduodu namą, kuris man buvo padovanotas 2019 m. Iki šiol ten gyveno ir buvo registruota mama, notariškai sutvarkyta uzufrukto pagrindu. Mamai yra 87 metai, po šlaunikaulio lūžio ji guli. Aš ją deklaravau savo adresu ir slaugau pati savo namuose. Mama yra veiksni ir pati sutinka notariškai pasirašyti dokumentus, kad aš parduočiau namą. Norėčiau paklausti, kokius mokesčius turėsiu mokėti valstybei pardavusi namą.“
Atsako LJAA narė Roberta Avižienytė:
„Mokestis, kurį gali tekti mokėti pardavus nekilnojamąjį turtą, yra GPM, kuris skaičiuojamas nuo gyventojo gautų pajamų. Nekilnojamojo turto pardavimo, skaitytojos nurodytu atveju – namo pardavimo, atveju siekiant nustatyti, ar reikės mokėti GPM, ir jei reikės – tai kokio dydžio, derėtų atsakyti į šiuos klausimus: