Anot J. Čeponio, visiška tiesa, kad estrogenai yra vieni svarbiausių lytinių hormonų, atsakingi už giminės pratęsimą. „Pagrindinė estrogenų funkcija yra reprodukcinė: kiaušidžių stimuliavimas, folikulo augimas, išvešėjimas, krūtų vystymasis ir t.t. Vyrų organizme jie veikia sėklidėse, prostatoje, turi įtakos lytiniam potraukiui. Kita jų ne mažiau svarbi funkcija – kaulai. Estrogenai veikia kaulo apykaitoje, o tai ypač svarbu brendimo metu. Jie taip pat turi įtakos odos bei širdies kraujagyslių veiklai“, – pasakojo pašnekovas.

Moterų organizme daugiausiai estrogenų gaminasi kiaušidėse. Jų veiklą, kaip ir visų kitų hormonų, reguliuoja smegenyse esanti hipofizė. Vyrų organizme dalis estrogenų gaminama sėklidėse. „Bet didžiausia dalis šių, taip vadinamųjų, moteriškų hormonų audiniuose verčiami iš vyriško hormono testosterono, veikiant fermentui aromatazei. Ilgą laiką manyta, kad dėl kaulų retėjimo vyrams kalta maža testosterono koncentracija. Tai iš dalies tiesa, tačiau tik neseniai nustatyta, kad kaulo apykaitoje daug svarbesnis ne pats testosteronas, bet iš jo susiformuojantis estradiolis. Kitas svarbus aspektas, kad minėto fermento aromatazės daugiausiai yra riebaliniame audinyje. Todėl, kai žmogus nutunka, jo organizme randasi daugiau estradiolio, o jo perteklius verčia hipofizę slopinti testosterono gamybą. Dėl to stambiems vyrams blokuojama testosterono gamyba ir prasideda įvairios bėdos: sutrinka lytinė funkcija, vystosi atsparumas insulinui, didėja rizika susirgti širdies kraujagyslių ligomis, ir t.t.“, – pasakojo J. Čeponis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)