Autorė: Kornelija Žebrauskaitė

Anot jos, nutukimo problema sparčiai didėja, tad pacientų, norinčių sumažinti svorį, yra kur kas daugiau, nei trokštančių jo priaugti. Tačiau visada pirmiausia reikia įvertinti individualius dalykus.

„Daug kas priklauso nuo pradinio kūno svorio, t. y. koks žmogaus svoris buvo jam gimus, kaip jis vystėsi, koks svoris buvo vaikystėje, ar kamavo ligos, ar jų nebuvo“, – sako Ž. Antonova. Pavyzdžiui, jei gimei nedidelė, visuomet buvai sveika ir liekna, kaip ir tavo artimieji, esi 1,7 m ūgio ir sveri 55 kg, tuomet priaugusi 10 kilogramų gali pasijusti lyg turinti antsvorio. O jei gimei didesnio svorio, vysteisi ir augai proporcingai, bet nepriklausai genetiškai itin lieknų žmonių kategorijai ir visą gyvenimą svėrei 65 kilogramus, – tu taip pat jausiesi komfortiškai.

„Tačiau medicinoje, jei kūno masės indeksas yra mažesnis nei 18,5, laikoma, kad svoris yra nepakankamas. Idealiu atveju kūno masės indeksas turėtų būti tarp 20 ir 25, – sako gydytoja dietologė. – Nepakankamas svoris gali būti dėl pačių įvairiausių dalykų, pavyzdžiui, jei artimoje aplinkoje visi žmonės – tėvai, seneliai – yra liekni, taigi turi genetinį polinkį į smulkumą; tokių žmonių medžiagų apykaita yra greitesnė. Taip pat galima dėl kokių nors priežasčių svorio staiga netekti – taip dažniausiai nutinka dėl tam tikrų ligų, pavyzdžiui, skydliaukės funkcijų sutrikimo, cukrinio diabeto, ypač pirmojo tipo, būdingo jauniems žmonėms bei vaikams. Nepakankamas svoris gali būti ir dėl onkologinių ligų ar valgymo sutrikimų. Tačiau žmonės, sergantys, pavyzdžiui, anoreksija, dažniausiai nesupranta šios ligos pasekmių ir patys į dietologus kreipiasi retai. Anoreksija yra kompleksinė liga, tad ir gydymas jos turi būti kompleksinis. Sergantys ja patenka į tam tikras institucijas, kur gydo specialistai, tačiau kartu jiems reikalinga ir dietologo priežiūra.“

Norint priaugti svorio, anot Ž. Antonovos, pirmiausia reikia subalansuoti mitybą ir rūpintis fiziniu aktyvumu: „Pagrindinis principas – su maistu gauti daugiau kalorijų. Genetiškai lieknų žmonių mityba dažniausiai būna beveik ideali: jie valgo reguliariai ir lėtai, renkasi daug skaidulinio maisto, tačiau jiems sunku suvalgyti didesnį maisto kiekį, nes greitai pasijunta sotūs, o suvalgę daugiau jaučiasi apsunkę ir tai sukelia nemalonius pojūčius. Tokiu atveju kiekvienam žmogui rekomenduojama sudaryti individualų mitybos planą, parenkant labiau kaloringus produktus nedidinant maisto porcijų.“

Sveika mityba

Norintiems šiek tiek priaugti svorio, gydytoja rekomenduoja valgyti reguliariai: reikėtų pusryčiauti, pietauti, nepraleisti vakarienės, o tarp valgymų turėtų būti dar du trys užkandžiai. Ž. Antonova pataria rinktis labiau kaloringus, tačiau sveikus produktus: naudoti geruosius riebalus – patiekalus gardinti alyvuogių aliejumi, įvairiomis sėklomis, riešutais, džiovintais vaisiais. Į maisto racioną vertėtų įtraukti avokadų, kuriuose gausu polinesočiųjų riebalų, skaidulinių medžiagų. Didžiausia klaida, kurią neretai daro itin liekni žmonės, – valgo daug saldumynų, nesveikų miltinių patiekalų.

„Pagrindiniai angliavandeniai turėtų būti gaunami iš kruopų ir viso grūdo gaminių, pavyzdžiui, duonos, makaronų. Patarčiau nepiktnaudžiauti bandelėmis, saldžiais kepiniais, kitais desertais – iš jų gaunama greita energija, tačiau svorio priaugama riebalinio kiekio sąskaita, – aiškina gydytoja dietologė ir įspėja: – Jei svoris ne tik neauga, tačiau net mažėja, reikėtų kreiptis į medikus ir ieškoti priežasties, nes svorio kritimas gali būti susijęs su rimtomis ligomis.“

Tai įdomu:

Mitybos specialistai teigia, kad pakitę gyvenimo įpročiai pakoregavo mitybos piramidę: anksčiau piramidės pagrindą sudarė grūdinės kultūros – duona, kruopos, makaronai, tačiau pastebėta, jog dėl tokios mitybos mes gauname per mažai biologiškai aktyvių medžiagų, tad naujosios rekomenduojamos mitybos piramidės pagrindą sudaro ir grūdinės kultūros, ir daržovės bei vaisiai. Vis labiau akcentuojama vandens nauda, o šalia piramidės atsirado ir fiziniai pratimai.