aA
Tarptautinę jaunimo dieną šiemet Kaunas pasitiko unikaliai. Mieste duris atvėrė Maltos ordino pagalbos tarnybos atviras jaunimo dienos centras. Jo idėją ilgai brandino ir galiausiai įgyvendino būrelis kauniečių baikerių, savo projektą pakrikštijusių viską pasakančiais žodžiais „Jaunimas garaže“, rašoma Kauno savivaldybės pranešime spaudai.
Kaune – nauja vieta jaunimui
© Organizatorių nuotr.

Galingus motociklus vairuojantys dažnai tatuiruoti vyrai su tamsiais akiniais ir odinėmis liemenėmis pasiryžę įrodyti, kad iš pirmo žvilgsnio rūsti išvaizda viduje slepia kilnias, rūpestingas ir geranoriškas širdis.

Baikerių iniciatyva

Mintis apie atvirą jaunimo dienos centrą maždaug prieš penkerius metus gimė motociklams neabejingų kauniečių kompanijoje. Visi jie savanoriškais pagrindais talkindavo Kaune veikiančiam Maltos ordino vaikų dienos centrui – lankydavo juos per didžiąsias metų šventes, drauge dažydavo velykinius margučius ir kitaip mėgindavo mažųjų kauniečių laisvalaikį padaryti kuo turiningesnį.

„Esame septyniese, tačiau pora žmonių išvykę svetur ir labiau prisideda materialiai, o visi likusieji nemažai savo laisvalaikio ir jėgų skiriame darbui čia, vietoje. Iki šiol savanoriaudavome Maltos ordino vaikų dienos centre, bet matome, kad ten jau užaugo karta, kuriai rūpi nebe vaikiški dalykai, tad nutarėme sukurti kažką, kas atitiktų jaunimo interesus“, – pasakojo projekto „Jaunimas garaže“ vadovas Audrius Jukna.

Kaune – nauja vieta jaunimui
© Organizatorių nuotr.

Liepos mėnesį Maltos ordinui nusišypsojo sėkmė. V. Landsbergio-Žemkalnio gatvės gyventojai įsileido organizacijos savanorius į savo namus. Būsimajam jaunimo dienos centrui kauniečiai skyrė visą pirmą nuosavo gyvenamojo namo aukštą, garažą ir rūsį. Naujakuriai patys savo rankomis įsirengė patalpas, o praėjusią savaitę jaukiai paminėjo įkurtuves, atidarymo datai simboliškai pasirinkdami Tarptautinę jaunimo dieną.

Paprastai ir originaliai

Prie projekto „Jaunimas garaže“ prisidėjo ir Kauno miestas – savivaldybės kuruojama programa „Iniciatyvos Kaunui“ skyrė 3 tūkst. eurų. A. Jukna sako, kad dar maždaug tiek pat centro įkūrėjai planuoja pridėti iš savo asmeninių kišenių. Jie tikisi, kad veiklai įsibėgėjus, ateityje sulauks gausesnės paramos ne tik iš valstybinių institucijų, bet ir privačių rėmėjų.

„Kviesdami miesto bendruomenę ir nevyriausybines organizacijas prisidėti prie naujovių ir pokyčių Kaune, ne kartą akcentavome idėjų originalumą bei paprastumą. Regis, kad Maltos ordino pagalbos tarnyba ir jos įkurto atviro jaunimo dienos centro steigėjai būtent tai išgirdo atsiliepdami su projektu „Jaunimas garaže“, – maltiečių pastangas įvertino programos „Iniciatyvos Kaunui“ iniciatorė Rasa Šnapštienė. – Neužtenka vien kalbėti, esą Kaunas yra visada jaunas. Dar svarbiau puoselėti ir plėtoti tą santykį su jaunimu. Tikiu, kad tokios iniciatyvos, gimstančios netgi baikerių judėjimuose, turi didelį potencialą šiai misijai įgyvendinti.“

Motociklininkų brolija

Iki šiol Kaune po Maltos ordino sparnu veikė tik vaikų dienos centras, kuriame lankosi auklėtiniai iki 14 metų. Tuo metu naujai atidarytoje atviroje jaunimo erdvėje bus laukiami vyresni lankytojai – nuo keturiolikmečių iki 29 metų amžiaus.

Planuojama, kad atviras jaunimo dienos centras, adresu V. Landsbergio-Žemkalnio g. 20, veiks darbo dienomis kasdien nuo 15 valandos. Siekiama, kad tai taptų erdve jaunuoliams iš viso Kauno susirinkti ir turiningai praleisti likusias vasaros dienas ar rudenį neišvengiamai prasidėsiančias popietes po pamokų.

Kaune – nauja vieta jaunimui
© Organizatorių nuotr.

„Kas ateis, to neišvarysime, nes tai – atviras dienos centras. Tikimės, kad pavyks rasti bendrą kalbą su visais čia apsilankiusiais jaunuoliais. Jau dabar yra keletas merginų ir grupelė vyrukų, išreiškusių susidomėjimą ir norą prisijungti“, – sakė A. Jukna.

Pasak jo, naujosios įstaigos „garažo“ koncepcija pasirinkta neatsitiktinai, mat naujojo centro iniciatoriai yra būtent prisiekę motociklininkai, puoselėjantys savo plieninius žirgus. Be to, pagalbos ranką jiems visuomet pasirengę ištiesti ir keli baikerių klubai. Vieno jų – „Shadows“ MCC – branduolys apsilankė jaunimo dienos centro atidarymo šventėje.

„Apskritai visa baikerių bendruomenė labai glaudžiai bendrauja tarpusavyje ir palaiko šią idėją bei centro veiklą. Savanoriaujant vaikų dienos centre, šiemet teko prieš Velykas su visa grupe auklėtinių vykti į vieną „klubhauzą“, nes baikeriai nusprendė juos pasikviesti pas save į svečius dažyti margučių. Išvyka suteikė daug įspūdžių ir vaikams, ir mums patiems“, – prisiminė projekto vadovas.

Kaune – nauja vieta jaunimui
© Organizatorių nuotr.

Dėmesys ne vien technikai

Baikeriai tikisi jaunimą užkrėsti „motociklizmo virusu“ ir sudominti technikos vingrybėmis. Jie pasirengę atsakyti į visus su tuo susijusius klausimus ir tapti mokytojais bei pagalbininkais remonto darbuose.

„Pilnos gatvės jaunimo, kuriems tai yra įdomu. Rinkdami seną motociklą ar remontuodami motorolerį, jie dažnai kažkur užstringa tiesiog dėl techninių žinių trūkumo. Tuomet paprastai seka dvi išeitys – ieškoti informacijos patiems internete arba viską mesti ir tuščiai leisti laiką žaidžiant kompiuteriais ir panašiai. Jei iš tos minios mieste zyliojančio jaunimo bent keletą patrauksime turiningesnės veiklos link, tai jau nemažas darbas bus atliktas ir pirmasis tikslas pasiektas.“

„Jaunimo garaže“ atsiras vietos ne vien motociklui, bet ir bagiui (specialius keturratis) ar net kartingui, o galbūt ir restauruojamo automobilio projektui. Juolab kad atviras jaunimo dienos centras nusiteikęs bendradarbiauti su istorinių transporto priemonių išsaugojimo asociacija „Retromobile“. Tarp įstaigos partnerių taip pat numatyti Informacijos technologijų mokymo centras, aklųjų ir silpnaregių sporto klubas „Parolimpietis“ ir kitos organizacijos.

Kaune – nauja vieta jaunimui
© Organizatorių nuotr.

Vis dėlto A. Jukna pripažįsta, kad pasirinkta techninė veiklos kryptis tėra orientyras ir ilgainiui gali keistis pagal poreikius. Net jei į centrą rinksis rankdarbius kuriančios merginos, Maltos ordino savanoriai pasirengę pasiūlyti turiningų veiklų visiems lankytojams: „Jei merginos norės megzti servetėles, kodėl gi ne? Ieškosim pagalbininkių. Visi turime žmonas ir drauges, kurioms tokia veikla nėra svetima, tad tikrai surasime, kas pamokys, patars ir padės. Jei iki šiol nuėjome tiek kelio šiai jaunimo centro idėjai įgyvendinti, tai priešakyje laukiančios smulkmenos mūsų tikrai nesustabdys.“

„Pati pažįstu merginų, kurios neskiria starterio nuo karterio, tad buvimas arčiau technikos daugeliui tikrai išeis į naudą. Be to, nepaisant lyties, motociklams juk beveik nėra abejingų. Tad esu tikra, kad „Jaunimo garažas“ į draugiją pritrauks ir vaikinų, ir merginų, – neabejoja jaunimo darbuotoja Rūta Šmitaitė. – Artimiausiu metu tikimės išgryninti savo tikslinę auditoriją ir jos poreikius. Atitinkamai pagal tai galėsime toliau plėtoti savo veiklas ir netgi keisti patalpų paskirtį. Pavyzdžiui, žaidimams skirtas kambarys gali tapti mokymų klase. Turime išties nemažą erdvę tiek viduje, tiek ir kieme, tad čia turėtų užtekti vietos maždaug trisdešimčiai žmonių.“

Jaunimui įkvėps drąsos

Vilniečiai Maltos ordino paramedikai ėmėsi iniciatyvos mokyklose rengti pirmosios medicininės pagalbos mokymus vaikams, o vėliau rengti atitinkamas varžybas. Neatmetama, kad tokia naudinga veikla gali pasiekti ir Kauno jaunimą.

„Pastebiu, kad neretai jaunų žmonių norus ir svajones stabdo nedrąsumas, kažkokie psichologiniai barjerai. Pasistengsime drauge ir išvien tokias kliūtis pašalinti, kad jauniems žmonėms nereikėtų būti užsisklendusiems po kepurėmis ir gobtuvais. Pavyzdžiui, jau kuris laikas draugaujame su Pociūnų aerodromu ir kitomis organizacijomis. Tad kodėl gi neparodžius jaunuoliams sklandymo ar kitos ne taip dažnai kasdienybėje sutinkamos sportinės veiklos. Juk svarbiausia juos nukreipti, supažindinti ir sudominti, o toliau savaime atsiras interesas gilintis bei tobulėti“, – įsitikinęs A. Jukna.

Teisinį išsilavinimą turintis vyriškis dirba apsaugos srityje ir dresuoja gyvūnus, o jaunimo dienos centrui skiria didžiąją dalį savo laisvalaikio. Jis neatmeta, kad prireikus savo sukauptomis kinologijos žiniomis pasidalins ir su jaunimu.

Statistika byloja, kad pernai Kaune tūkstančiui gyventojų teko 193 jaunuoliai. Tuo metu mieste veikė vos vienas atviras jaunimo centras.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijos mokiniai vasarą renkasi aktyvų poilsį

Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijoje jau ne vienerius metus populiarinamas sveikas gyvenimo būdas,...

Vaikų vasaros atostogos sutiktos futbolo aikštelėje

Birželio 6 dieną Kačerginėje, Jono Biliūno aikštėje, įvyko vaikų vasaros futbolo šventė...

Aplankyti 6 šalis per 10 dienų – maloni realybė

„Aplankyti 6 šalis per 10 dienų – maloni realybė“ – šitaip atsakytų prezidento Valdo...

Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos ketvirtaklasiams smalsu praverti tautos kultūros skrynią

Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje nuo pradinių klasių etnokultūros suvokimas plečiamas...

Lietuvos šeimų futbolo šventėje triumfavo marijampoliečių šeimos

Gegužės 13 dieną dvyliktoji Lietuvos „STIHL“ šeimų futbolo šventė iš Marijampolės...

Top naujienos

Prieš atominę elektrinę kovojantis Astravo aktyvistas: Baltarusija paprasčiausiai įkliuvo į spąstus

Kai 2009 metų pradžioje kartu su buldozeriais atvyko medkirčiai, vietos aktyvistas Nikolajus...

Sinoptikė: nuo vasario vidurio gali prisnigti tiek, kad maža nepasirodys (64)

Kad ir koks pabodęs ir nemielas būtų cepelininės spalvos dangus, o mintyse vis kiltų klausimas,...

Nuo Gintarinės ledi iki Šatrijos Raganos: kaip šiandien gyvena Kazimira Prunskienė (159)

Prie Kazimiros Danutės Prunskienės vardo klijuojama daug pravardžių – vienas jų ji pasirinko...

Užkalnis: baigėsi pinigai, geriu arbatą, ja ir kvėpinuosi (34)

Žinoma, pinigai nesibaigė, gyvenimas vis saldesnis, kaip aną dieną rašė portale DELFI apie...

Kuriozu pažymėtose rungtynėse – Sabonio flirtas su trigubu dubliu ir „Pacers“ viršus (28)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį San Fransiske vykusiose NBA rungtynėse Indianos „Pacers“...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Norite laimėti rinkimus – lipkite ant vamzdžio (1)

Po „ Grigeo “ skandalo įtūžę piliečiai kone kasdien atranda vis naujų aplinkos teršėjų, o...

Sąmokslo teorija: dėl vaistų ar baruose praleisto laiko galite negauti paskolos (141)

Ar vartojami vaistai arba pomėgis lankytis baruose gali pakenkti asmens kreditingumo vertinimui?...

Renesesą pribloškė „Žalgirio“ artilerija: tai buvo neįprasta

Prieš du mėnesius žaisdama namuose Berlyno ALBA pati provokavo Kauno „Žalgirį“ bandyti...

Paskutinės dienos SSRS: kodėl sovietai taip nenorėjo paleisti Baltijos šalių knygos ištrauka (120)

Sprendimai dėl Sovietų Sąjungos likimo, priimti nuo 1991 metų liepos iki gruodžio pabaigos,...

Priešprieša su Nausėda brangiai kainavo Skverneliui: jo reitingas dramatiškai krito žemyn papildyta 8.13 (422)

Sauliaus Skvernelio ir Gitano Nausėdos kovą dėl susisiekimo ministro viešoje erdvėje pralaimi...