Neretas žmogus žurnalisto profesiją įsivaizduoja kaip nesunkią ar malonią. Atrodo, kas čia tėra brūkštelėti porą sakinių internetiniame naujienų portale ar parašyti trumpą žinutę į dienraštį? Bet iš tikrųjų viskas daug sudėtingiau. Žurnalisto profesija yra viena pavojingiausių.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Reportažai iš karo lauko zonos, tiesioginis eteris, kuriame kiekviena sekundė gali virsti katastrofa, nuolatinė įtampa, sėdėjimas tarsi ant adatų... Žurnalistu būti išties pavojinga.

1993 metų spalio 12 diena visais laikais į Lietuvos žurnalistikos istoriją bus įrašyta juodomis raidėmis. Prie savo namų Vilniuje, Fabijoniškėse, ruošdamasis važiuoti į darbą, trimis pistoleto šūviais buvo nušautas vienas iš tiriamosios žurnalistikos pradininkų Lietuvoje – Vitas Lingys. Jis buvo vienas iš tų, kurie kovojo su nusikalstamomis struktūromis, viešino surinktą informaciją.

V.Lingys mafijai padarė milžinišką ekonominę žalą. Vien 1992-1993 m. po „Respublikos“, o jei tiksliau, V.Lingio rašinių nusikalstamos grupuotės patyrė didžiulių nuostolių. Nenuostabu, kad laikui bėgant jis įgijo daugybę priešų. Vieni iš jų buvo „Vilniaus brigada“, užsiėmusi automobilių vagystėmis, turto prievartavimu, kontrabanda ir narkotinių medžiagų platinimu. Ši nusikalstama grupuotė po privatizacijos buvo sukaupusi milžinišką kapitalą, darė labai didelę įtaką Lietuvos politikai ir ekonomikai.

Jie šlavė iš kelio visus, kas tik pasipainiodavo. Vienas iš didžiausių šios gaujos priešų, be abejo, buvo V.Lingys. Ir 1993 m. spalio 12 diena. Du šūviai į pakaušį, vienas – į nugarą. Ši žmogžudystė tapo didžiausią rezonansą sukėlusiu nusikaltimu per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį.

Policija jam atskleisti skyrė didžiules pajėgas. Buvo apklausti apie septyniasdešimt aplinkinių namų gyventojų, bendradarbiauta su kitų šalių teisėsauga, fiksuota kiekviena smulkmena. Ir tai davė vaisių: buvo sulaikyti žmogžudystės užsakovai ir vykdytojai. Borisas Babičenka, atvežęs bendrus į nusikaltimo vietą, nuteistas kalėti 13 metų ir tris mėnesius, Viačeslavas Savickis, pasirengęs nušauti V.Lingio šunį, jei šis pultų - 14 metų, žurnalisto žudikas Igoris Achremovas - iki gyvos galvos, vėliau bausmė sušvelninta iki 25 metų nelaisvės, o Borisas Dekanidzė, užsakęs žmogžudystę ir organizavęs nusikalstamą judėjimą - mirties bausme sušaudant. Tai buvo paskutinis kartas, kuomet Lietuvoje buvo įvykdyta mirties bausmė.

Statistika taip pat kalba už save. Per praėjusius metus pasaulyje nužudyti 88 žurnalistai, o vien per keturis šių metų mėnesius buvo nužudyti 19 žurnalistų. Daugiausiai jų žuvo Sirijoje – 7. 4 gyvybės neteko Pakistane, du ir trys – Somalyje ir Brazilijoje, vienas ketvirtosios valdžios atstovas nužudytas Turkijoje. Taigi pačios pavojingiausios šalys yra tos, kuriose vyksta kariniai konfliktai, neramumai. Sirijoje iki šiol nesiliauja vyriausybinės kariuomenės ir sukilėlių susirėmimai, Pakistane ir Somalyje tęsiasi smurto protrūkiai, nemažai žmonių žūva ir Brazilijoje. Jei dirbi vienoje iš šių šalių, visuomet esi potencialus taikinys, nesvarbu, esi tos šalies pilietis, ar ne.

Todėl mes dar kartą galime įsitikinti – žurnalisto profesija nėra tik sėdėjimas už stalelio ir blevyzgojimas apie tai, ką Jonas Valančiūnas išdarinėjo su savo mylimąja. Reikia stengtis iš paskutiniųjų rengti įdomius reportažus, rašyti gerus straipsnius, nepaisant to, kad kartais reikia rizikuoti savo sveikata ant net gyvybe.

Juk dar yra alkani žiūrovai ar skaitytojai, kurie yra pasirengę užfiksuoti kiekvieną, net ir pačią menkiausią, klaidą, o po to komentaruose ar pokalbiuose pilti pamazgas ant autorių, net nepagalvojant, kokį pragarišką darbą jie dirba, stengdamiesi nušviesti Lietuvos ar pasaulio įvykius. Ačiū visiems tiems, kurie stengiasi dėl mūsų, kurie dirba tikro žurnalisto darbą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Alvydas Žukauskas – vienas iš Jaunųjų žurnalistų konkurso dalyvių. Šis konkursas - kasmetinės Žurnalistikos instituto šventės „leŽuDi“ renginio dalis. Primename, kad Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos instituto studentų organizuojamas renginys vyksta šių metų gegužės 7-10 dienomis. Šiemet šventė skirta prisiminti dėl savo profesinės veiklos nužudytą žymų žurnalistą Vitą Lingį.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gyvena ir mokosi užsienyje – turi patarimų Lietuvos švietimo sistemai: tiek pamokų nereikia (44)

Jau seniai galvojau rašyti šį „laišką“, kuris turbūt pavirs straipsniu. Pamatęs, kas darosi...

Emigracijos pasekmė – vieniši senoliai: būtina keisti sovietinį požiūrį į senelių globos namus (249)

Nenutrūkstamai didėjant emigruojančių darbingo amžiaus žmonių skaičiui, tikslinga atsigręžti...

Istorikas Valdemaras Klumbys: nepainiokime istorinių tyrimų su propagandinėmis akcijomis (231)

Daugybę amžių šviesiausi žmonijos protai aiškinosi, kas yra tiesa, ar ji yra pažini netobulam...

Laiškas Skverneliui ir Kukuraičiui: apie jūsų pensijų projektėlį, kurio, regis, patys nesuprantate papildyta ministerijos komentaru (428)

Vakar valdžios atstovai paskelbė apie savo planus keisti pensijų sistemą. Na, „planus“ galbūt...

Grasina Vyriausybei teismu: mano II – osios pakopos pensijos nevogsite (233)

Pradėsiu iš toli. Man viduriniosios klasės atstovai yra dirbantieji, kurių vieno dirbančiojo...

Top naujienos

„Sodra“ pateikė keturis pavyzdžius, į kokio dydžio pensiją orientuotis (72)

Vasarį, planuojama, dirbantieji galės aiškiai matyti, kokias teises į senatvės pensiją jau yra...

L. Baltrūno žmonos advokatas: byla darosi vis keistesnė (103)

Aivaro Kilkaus nužudymu įtariamo Lauryno Baltrūno žmonos sulaikymas sukėlė didelį...

Profesorius iš Lenkijos su alkoholikais dirba jau 30 metų: ko iš jo keistų eksperimentų galėtume pasimokyti kiekvienas mūsų (59)

Ilgametę patirtį, dirbant su nuo alkoholi o priklausomais žmonėmis, turintis psichiatras Dr....

Pensijų fondų atstovai: 5 Kukuraičio netiesos (364)

Valdžios planus keisti galiojančią tvarką taip, kad „Sodra“ nebepervedinėtų pinigų į...

Paskelbti M.A.M.A. 2017 apdovanojimų nominantai: muzikos pasaulis pažėrė staigmenų (12)

Pirmadienio popietę sostinėje paaiškėjo bene didžiausia metų intriga. Iliuzijų muziejuje...

Pilotai papasakojo, į ką atkreipia dėmesį, kai jie patys būna lėktuvo keleiviai (2)

Skrydis nervingiems keleiviams visada yra išbandymas, nes lėktuvas jiems yra viena didelė...

Gimnazisto nužudymo vietą Panevėžyje supa aklina tamsa (12)

Praėjus savaitei po gimnazisto nužudymo Panevėžyje, S. Dariaus ir S. Girėno g. ties 21-uoju...

Rusija traukiasi iš susitarimo su Ukraina: toliau „dirbti neįmanoma“ (110)

Rusija pasitrauks iš Bendrojo kontrolės ir koordinacijos centro (BKKC) Donbase, kuriam priklausė...

Nustebsite sužinoję, kiek lietuviai uždirba „pardavę“ savo šventes (41)

Nors kalėdinis laikotarpis daug kam reiškia papildomas atostogas, tačiau vis dar yra tokių, kurie...

Milijardieriaus mirtis sukėlė įtarimų rastas ir žmonos kūnas (40)

Kanados farmacijos gigantė „Apotex“ patvirtino, kad mirė jos įkūrėjas, milijardierius Barry...